עצומה של סופרי ילדים בגנות יחסה של ממשלת ישראל לפליטים

בין החותמים על העצומה: נורית זרחי, אורי אורלב, פרופ' זוהר שביט, שהם סמיט, דני קרמן, נאווה סמל, רונית חכם, תמי שם טוב, סמדר שיר, תמר ורטה ואחרים

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

סופרות וסופרי ילדים, מאיירות ומאיירים, יוצרים ומומחים בתחום תרבות הילד, הרימו קול מחאה בגנות יחסה של מדינת ישראל אל הפליטים והעובדים הזרים, ופירסמו גילוי דעת באינטרנט . בין החותמים על העצומה: נורית זרחי, אורי אורלב, הפרופ' זוהר שביט, שהם סמיט, דני קרמן, נאווה סמל, רונית חכם, תמי שם טוב, סמדר שיר, תמר ורטה ואחרים.

עד כה חתמו 160 איש על העצומה. "אנו, סופרות וסופרים, מאיירות ומאיירים ויוצרים נוספים בתחום תרבות הילד מבקשים להרים קול זעקה ולמחות על רמיסת כבודם, אנושיותם וזכויותיהם של אלפי בני אדם, פליטים ומבקשי מקלט", נכתב בגילוי הדעת. "אנו, הרואים בספרות הילדים, בתיאטרון, בקולנוע, ובכל מדיום אמנותי אחר, כלי לפיתוח התבוננות רגישה בעולם ולהתפתחות מוסרית; אנו, שביצירותינו נבקש לחתור תחת סטריאוטיפים ודעות קדומות, להשמיע את קולו של האחר, ולעורר מודעות לעוול, קוראים לכל מי שלב בקרבו לא לעמוד מנגד בעת צייד אדם, המרת שמו בשורת ספרות מנוכרות, כליאתו על לא עוול בכפו, והתעלמות מזכויות אדם בסיסיות.

המוחים קוראים למקבלי ההחלטות "לנהוג בכבוד באנשים־אחים, להושיט להם יד ולהעניק להם את הזכויות המגיעות לפליטים בעולם המערבי: הזכות לקורת גג, לעבודה, לבריאות, לחינוך - ונעז להוסיף, לחמלה ולאמפטיה". לבסוף, באופן ספציפי יותר הם פונים לממשלה בבקשה למצוא פיתרון בעיית הפליטים באופן שיכבד את הפליטים והן את תושבי השכונות. לדבריהם, "מן הראוי היה שהחברה כולה תתמודד עם הנטל". לדברי שהם סמיט, מיוזמות העצומה, הכוונה לארגן כהמשך לגילוי הדעת, גם יום עיון בנושא פליטות בספרות הילדים ומרתוני קריאה בגינת לוינסקי ובשכונות הדרום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ