מודן סירבה לתנאי סטימצקי וספריה לא יימכרו ברשת

לדברי המו"לית רוני מודן, הדרישות של סטימצקי מסכנות את הוצאות הספרים

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

הוצאת מודן לא הגיעה להסכמות עם רשת סטימצקי ולכן החל מ-6 בחודש לא יימכרו ספרים חדשים של ההוצאה ברשת. ההוצאה כוללת גם את ההוצאות-הבנות חרגול, אריה ניר, משרד הביטחון, אוקיינוס וקרפד של גיל חובב. לדברי המו"לית רוני מודן, ההוצאות-הבנות מסכימות ללא סייג עם המהלך. מודן היא מההוצאות הגדולות בארץ ולה חלק בבעלות על רשת צומת ספרים.

עוד אמרה מודן כי "הדרישות של סטימצקי הן בלתי אפשריות ולא יאפשרו לנו להתקיים אם אנחנו רוצים להמשיך להוציא ספרים איכותיים. אנחנו לא יכולים להעביר 62% לסטימצקי. המשמעות של הנחה כמו שסטימצקי מבקשים היא איום על קיומן של הוצאות הספרים. ההנחה שהם מבקשים היא הרעה לעומת מה שהיה עד עכשיו ואנחנו לא רואים סיבה לזה".

חנות של רשת סטימצקי בתל אביבצילום: דניאל צ'צ'יק

לדבריה, המו"לים האחרים חתמו כי הם מפחדים לא להיות שם. "סטימצקי הם לקוח מאוד גדול של כל ההוצאות וגם שלנו והמו"לים חתמו כי הם נכנעו. הם לא מאושרים מזה. הם מאוד עצובים וחוששים. המו"לים במצב קשה מאוד, זה כמו מישהו שזוחל במדבר ומגיע לבאר מים בשארית כוחותיו וכשהוא מגיע הוא רואה שהיא יבשה".

לדברי מודן, ההוצאה תמכור במקומות אחרים, בהם רשת באג השייכת לה ומונה 75 חנויות ברחבי הארץ ורשת קרביץ שלה 80 חנויות ברחבי הארץ. "נביא את המכירות האלה ממקומות אחרים, נמצא עוד דרכים, לא נישאר בלי מכירות. יש לנו מערכות שיווק והפצה טובות מאוד".

אף שהמו"לים טענו שאינם מתכוונים לחתום על הסכמי הפצה עם סטימצקי, בסופו של דבר רובם עשו זאת. בין החותמים: ידיעות ספרים, כתר, כנרת זמורה, עם עובד והקיבוץ המאוחד.

"בעיני זה קרב לחיים ולמוות", אומרת מודן. "כניעה עכשיו פירושה לשים את הראש על הגיליוטינה. לא צריך מתמטיקה גבוהה כדי לעשות את החשבון. מטרת החוק היתה להיטיב את מצב השוק, וכמו שזה נראה עכשיו, מה שיקרה הוא ההיפך. מו"לים כבר מדברים על כך שהם עוצרים הוצאת ספרי ביכורים ולא מחתימים גם סופרים מוכרים על חוזים לספרים חדשים. יש הרבה חשש והוא מוצדק מאוד בעיני. אם אני ישרה עם עצמי ועם ההוצאה שלנו, אי אפשר להסכים לדרישות האלה".

מסטימצקי נמסר: "יש לזכור כי הוצאת מודן היא הבעלים של צומת ספרים וכל רצונה הוא להכפיש את רשת סטימצקי. איננו יודעים מאיפה נלקח המספר של 62% הנחה, אך הוא בוודאי סותר את ההסכמים שנחתמו עם המו"לים השונים. אנו מציעים למודן להתרכז בפיתוח צומת ספרים, הרשת שבבעלותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ