ביוגרף של טד יוז: חסמו בפני את ארכיונו כדי למנוע חשיפת עובדות על חייו

פרופ' ג'ונתן בייט מאשים את מנהלי העיזבון בחסימה של רכוש ציבורי. בעבודתו גילה כי יוז עבד על קובץ שירים שעסקו ביחסיו עם סילביה פלאת, המשוררת שהתאבדה

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

כבר ארבע שנים, מאז 2010, עובד פרופסור ג'ונתן בייט מאוניברסיטת אוקספורד על הביוגרפיה של המשורר הבריטי טד יוז וכעת הודיעו לו מנהלי העיזבון של יוז שהם מפסיקים לשתף אתו פעולה. בייט המופתע אמר ל"גרדיאן" כי מנהלי העיזבון מנעו ממנו גישה לארכיונים פרטיים, ביקשו שיחזיר צילומים של מסמכים כמו כן הודיעו לו שימנעו ממנו את האפשרות לצטט משירי המשורר.

בייט הודה בשיחה עם ה"גרדיאן" כי קדמה להודעה הפגנה של חוסר סבלנות מצד מנהלי העיזבון, שציפו לראות את עבודתו. עם זאת, לדבריו התעקשו מנהלי העיזבון שיכתוב על חייו הספרותיים של יוז ולא יכתוב ביוגרפיה: "הם רצו לראות עוד פרקים לדוגמה כדי לוודא שאני כותב רק על דברים הקשורים לספרות". יומיים לפני שהיה אמור לשלוח להם 100 אלף מילים שכתב, הודיעו לו מנהלי העיזבון שלא יוכל לצטט מהארכיונים.

טד יוז. ניסיון להכתיב לביוגרף במה לעסוקצילום: רוב ליכט

הארכיון של טד יוז נקנה ב–2008 מקרול יוז, אלמנתו, על ידי הספרייה הבריטית תמורת חצי מיליון ליש"ט, אבל בידי המשפחה נשארו עדיין זכויות היוצרים. לדברי בייט, ייתכן שהמשפחה מודאגת מהדברים שעלולים להתגלות על חייו הפרטיים של המשורר.

בין הדברים שגילה בייט עד כה: שירים שלא פורסמו המוכיחים כי יוז עבד על קובץ שיריו "מכתבי יום הולדת", שעסקו ביחסיו עם המשוררת סילביה פלאת, כמעט מהיום בו התאבדה, וכן יומן שעד כה לא נראה מעולם ומגלה עד כמה היה קרוב הזוג לפיוס. טד יוז היה נשוי למשוררת סילביה פלאת משנת 1956, פלאת התאבדה ב–1963 ובשנת 1970 התחתן עם אשתו השנייה, קרול אורצ'רד. יוז מת בשנת 1998.

בייט טוען, כי כשמדובר במשורר גדול כמו יוז ההבדל בין חיים ספרותיים לביוגרפיה הוא עניין של פרשנות. מנהלי העיזבון מצדם טוענים שאין בעיזבון סודות שהם מנסים להסתיר.

החוזה של בייט עם הוצאת פאבר, שמוציאה גם את עבודותיו של יוז בוטל בהסכמת הצדדים, ולדברי בייט הוא כותב מחדש את הביוגרפיה שתראה אור בהוצאת הארפר קולינס. אי אפשר להכריח אותי לשכוח דברים שכבר ראיתי וקראתי בארכיונים, אומר בייט. "יש פה שאלה של טובת הכלל, לא פחות, הקשורה בזכות לצטט מתוך חומרים שנרכשו באמצעות הקופה הציבורית והופקדו באוסף ציבורי כמו זה של הספרייה הבריטית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ