סופרת שבדתה זיכרונות מהשואה תשלם מיליונים

בספרה רב המכר "לשרוד עם זאבים" גוללה הסופרת מישה דפונסקה את קורותיה כילדה יהודייה בשואה שניצלה כביכול בזכות להקת זאבים. לאחר שהתגלה שספרה רצוף שקרים, הורה לה בית משפט אמריקאי לשלם 22.5 מיליון דולר למו"ל

עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

הסופרת הבלגית מישה דפונסקה, מחברת רב המכר המפוברק "לשרוד עם זאבים", תשלם למו"ל שלה 22.5 מיליון דולר - כך פסק בית משפט במסצ'וסטס בארצות הברית. הספר, שיצא לאור ב-1997, תורגם ל-18 שפות ועובד לסרט צרפתי ולאופרה איטלקית, מתאר את קורותיה כילדה יהודייה בשואה, שהוריה נעצרו בידי הנאצים וניצלה כביכול בידי להקת זאבים.

כך הוא תואר בעברית, עם פרסומו על ידי הוצאת מודן ב-2007: "זהו סיפורה האמיתי של מישקה, ילדה בלגית בת 7, שרוצה את אמא. השנה היא 1941, והוריה של מישקה נלקחים על ידי הנאצים. מישקה, כמו כל ילדה בגילה, קשורה מאוד לאמה ומחליטה לחפש אותה – עד שתמצא. במשך ארבע שנים היא מקיפה ברגל את אירופה, מצוידת במצפן שנתן לה איש טוב אחד. היא נודדת דרך היערות והכפרים, גונבת מזון ומאלתרת לבוש ונעליים. כשהיא פוגשת להקת זאבים היא מסגלת לעצמה את התנהגותם וחיה ביניהם כאילו היתה אחת מהם. מחיות היא אינה מפחדת. בניגוד לאנשים, הן מעולם לא גרמו לה רע".

כעת, הפנטזיה הזאת, שבדתה מלבה, תעלה לדפונסקה, בת 76, כסף רב. בית המשפט בארצות הברית, שם היא מתגוררת, פסק כי עליה לשלם 22.5 מיליון דולר לבית ההוצאה לאור Mt. Ivy Press ולבעליו, ג'יין דניאל.

מתוך הסרט "לשרוד עם זאבים", המבוסס על ספרה של דפונסקה

התברר כי דפונסקה לא היתה יהודייה אלא קתולית, כי הוריה אמנם נעצרו בידי חיילים נאצים אך לא בשל היותם יהודים אלא לאחר שנחשדו בהשתייכות למחתרת הבלגית, וכי את המלחמה היא העבירה אצל משפחת הדוד שלה כתלמידת בית ספר בבלגיה - ולא כיהודייה שמסתתרת עם להקת זאבים ביער.

הסופרת והמו"לית נפגשו בבית המשפט כבר בסוף שנות ה-90, כשהיא וסופרת הצללים שכתבה את הספר תבעו את בית ההוצאה לאור על תמלוגים שהגיעו לה כביכול ולא שולמו לה. בית המשפט פסק לטובתן 32.4 מיליון דולר. הבעלים של ההוצאה, דניאל, יצאה למאבק יוצא דופן, כדי להוכיח שהספר שאותו הוציאה הוא בעצם בדוי. היא פתחה בלוג, שבו התבקש הציבור לפרסם פרטים על עברה של המחברת. לאט לאט, בסיוע גנאלוג, נחשפה האמת.

ב-2008, אחרי צאתו לאקרנים של הסרט שמבוסס על הספר, התגלה סופית כי הסיפור בדוי. דפונסקה לא ניצלה בידי זאבים, לא יצאה למסע ביערות ואינה יהודייה. "שמי מוניק דה ואל, ותמיד סיפרתי לעצמי חיים אחרים. זו אמנם לא המציאות האמיתית, אבל זו היתה המציאות שלי, דרכי לשרוד", אמרה אז לתקשורת. "אני מבקשת סליחה מכל אלה שחשים מרומים, אבל אני מבקשת שינסו לדמיין את עצמם במקומה של ילדה בת ארבע שאיבדה הכל", הוסיפה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ