הסופרת יהודית הנדל, כלת פרס ישראל, מתה בגיל 93

הנדל חיברה בין השאר את "רחוב המדרגות", "החצר של מומו הגדולה" ו"הכוח האחר". השרה לבנת: היא הותירה אוצרות ספרות בלתי נשכחים

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

בגיל 93 מתה הסופרת יהודית הנדל כלת פרס ישראל לספרות לשנת 2003.

הנדל ילידת ורשה, היתה בת למשפחה חסידית, מצאצאי האדמו"ר רבי יחזקאל מקאזמיר. היא עלתה לארץ עם משפחה בילדותה, ב-1921, וגדלה באזור חיפה. ב–1948 נישאה לצייר צבי מאירוביץ, ממייסדי "אופקים חדשים". ב–1954 זכתה בפרס אשר ברש על ספרה "רחוב המדרגות", שעורר עניין רב וזכה להצלחה ואף הועלה ב"הבימה". רק 15 שנה לאחר מכן פירסמה את ספרה הבא, "החצר של מומו הגדולה", שהומחז לטלוויזיה ובוים בידי יהודה ג´אד נאמן. לאחר מכן פירסמה ספר על מסעה לפולין, ששמו "ליד כפרים שקטים", ובעקבותיו אף ניהלה שיחות רדיו. עוד בין הספרים שכתבה: ״המקום הריק״.

קולה של הנדל היה שונה מאוד מזה של בני דור הפלמ"ח האחרים, והיה אחד הקולות הנשיים הבולטים בספרות שנכתבה לאחר מלחמת העצמאות. הנדל היתה גם כלת פרס ביאליק לשנת 1997.

הנדל. קול נשי בולט בספרות דור הפלמ"ח ובתקופה שאחרי המלחמה

ב–1971 לקה בעלה של הסופרת, צבי מאירוביץ, בשבץ, שותק בפלג גופו הימני והחל לצייר ביד שמאל. בתקופה זו הקדישה עצמה הנדל לטיפול בו ולעזרה שתאפשר לו להמשיך לצייר, עד מותו בנובמבר 1974. עם פטירתו היא עברה לתל-אביב. ב–1999 נערכה במוזיאון תל-אביב תערוכה של ציורי מאירוביץ', מלווים קטעים מתוך ספרה "הכוח האחר", שסיפר על חייה איתו ועל עבודתו.

על ספרה זה כתבו שופטי פרס ישראל בנימוקי החלטת הפרס: "ב'הכוח האחר' (1984) מימשה יהודית הנדל באופן חד-פעמי את המפגש החמקמק שבין טקסט ספרותי לציור. בצד היותו של הספר המחשה ספרותית לאותו מתח ערטילאי, הוא גם תעודה אנושית מרתקת על שני יוצרים משתי אמנויות מקבילות החיים בכפיפה אחת. ב'הכוח האחר' הוכיחה יהודית הנדל שפואטיקה של כוח חלש לכאורה, אמפתי, 'נשי', יכולה להתמודד ואולי גם לנצח את הכוח הגברי החזק. מאז שפורסם 'הכוח האחר'', מן היצירות המיוחדות של הסיפורת הישראלית, הפכה הנדל לנציגה המובהקת של כתיבה נשית, שהיום היא-היא הכתיבה הדומיננטית בספרות הנכתבת בארץ ובעולם".

שרת התרבות, לימור לבנת, מסרה בעקבות הידיעה על מות הסופרת: "בילדותי, כ'תולעת ספרים' בחיפה בה נולדתי, קראתי שוב ושוב את 'רחוב המדרגות', הרומן המרתק פרי עטה של הסופרת החיפאית יהודית הנדל, המתאר את שכונות העוני בעיר התחתית לעומת העשירים אשר גרו בכרמל. הנדל, מראשונות הקולות הנשיים בספרות, היטיבה לשרטט ביד אמן את הדמויות בספר, שהפך למחזה בהבימה.

"לאחר שנים שבתי ונפגשתי עם הנדל בספרה "החצר של מומו הגדולה". היום, עם לכתה מאתנו, ואחרי שהשאירה לנו אוצרות ספרותיים נצחיים ובלתי נשכחים, אני רוצה לומר לך: תודה יהודית הנדל על החוויות שהותרת בי וברבים אחרים".

הנדל הותירה אחריה בן ושני נכדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ