מו"לים טוענים: ענקית הספרים אמזון סוחטת אותנו

אמזון נלחמת בהאשט, המו"ל הרביעי בגודלו בארצות הברית, ומונעת את האפשרות להזמין ספרים שלהם. מטרתה של אמזון היא להשיג הנחות ולגרוף רווחים גדולים יותר

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

ענקית הספרים אמזון החליטה לאחרונה להשתמש בכוחה העצום ובעובדה שהיא לבד בפסגה כדי לתבוע מהמו"לים הנחות גדולות יותר ולגרוף רווחים גדולים יותר. בניו יורק טיימס אף הפליגו וכינו את המו"לים והסופרים בני ערובה של אמזון שמעכבת משלוחים ומעלה מחירים של מו"לים שסירבו לתת לה הנחות גדולות יותר. הקהילה הספרותית, כך לפי הטיימס מפוחדת, זועמת ומתחננת להתערבות ממשלתית. מו"ל הוצאת מלוויל אמר לני"ט שאין דרך אחרת להגדיר את מעשי אמזון חוץ מסחיטה. "זה לא חוקי כשהמאפיה עושה את זה", אמר.

אמזון מחרישה בינתיים. ג'ף בזוס, המייסד, אמר רק "אנחנו מדברים כשיש לנו מה לומר".

השוק הישראלי מכיר את התופעה שבגללה חוקק החוק להגנת הסופרים והספרות. המו"לים הישראלים קיוו שמשמעות החוק תהיה שכעת תמנע מהם הסחטנות של רשתות הספרים אלא שאין סעיף בחוק המגביל את הרשתות בנושא ההנחות שהן יכולות לדרוש מהמו"לים. מכיוון שיש רק שתי רשתות ספרים בישראל – סטימצקי וצומת ספרים – למו"לים אין הרבה אפשרויות. אם יסרבו, ספריהם לא יוצגו בחנויות. כעת נראה שאמזון נוקטת באותם אמצעי סחיטה.

הקרב ניתש כרגע על הספרים הלא דיגיטלים. אמזון נלחמת בהאשט, המו"ל הרביעי בגודלו בארצות הברית, ומונעת את האפשרות להזמין ספרים שלהם. היא עושה אותו דבר בגרמניה עם המו"ל בונייר. תגובת האשט לפרשה היתה "אנחנו נחושים להגן על הסופרים והספרים שלנו ועל עבודת העריכה שלנו, בהפצה ובשיווק שלהם. אנחנו מקווים שהסיטואציה הקשה הזאת לא תמשך זמן רב אבל אנחנו עושים את כל המאמצים ובודקים את כל האפשרויות".

איגודי הסופרים האשימו את החברה בכך שהיא פועלת באופן לא חוקי. "לאמזון יש כוח שוק שהיא מנצלת לרעה כדי להגדיל את השליטה שלה, שזה ככל הנראה הפרה של סעיף 2 בחוק שנחקק נגד המונופולים".

כריסטיאן שומאכר גבלר יו"ר בונייר אמר שהם שמו לב כבר לפני כמה שבועות לעיכובים של אמזון בהזמנות ספרי ההוצאה. לדבריו התעמתו עם אמזון בנושא: "אמזון אישרה בפנינו שהעיכובים האלה קשורים באופן ישיר למשא ומתן הנמשך בינינו לגבי תנאי המכר בתחום הספרים האלקטרונים".

כעת אמזון מסרבים לקבל הזמנות לספרים שעתידים לראות אור בקרוב וזה כולל גם את ספרה החדש של ג'יי קיי רולינג שיפורסם בשם העט רוברט גלבריית. בחלק מהמקרים הם גם הורידו דפי אינטרנט ובהם קידום של הספרים.

בשנת 2010 כבר התעמתה אמזון עם מו"ל גדול – בית ההוצאה מקמילן – כשהיא מחקה את האפשרות לקנות את הספרים שלהם מהאתר.

ג'יימס פטרסון, סופר רבי המכר האמריקאי, תיאר בפייסבוק את הקרב הנוכחי כמלחמה: "חנויות ספרים, ספריות, סופרים והספרים עצמם נקלעו לקרב יריות של מלחמה כלכלית. אם זאת הדרך האמריקאית החדשה, אז אולי צריך לשנות את זה באמצעות חוק, ובאופן מיידי".

הספרים הבאים של פטרסון אמורים לראות אור הקיץ וכעת עוד אין אפשרות באמזון להזמינם בהזמנה מוקדמת כפי שיש בדרך כלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ