הסופר דרור משעני והמחזאי נתי ברוקס הם זוכי פרס ברנשטיין לשנת 2014

משעני זכה בפרס בקטגוריית ספר עברי מקורי מחיי הארץ על ספרו "אפשרות של אלימות". בקטגוריית מחזה עברי מקורי זכה נתי ברוקס על המחזה שכתב בשם "זמן שאול"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

הסופר דרור משעני והמחזאי נתי ברוקס הם זוכי פרס ברנשטיין לשנת 2014. משעני זכה בפרס בקטגוריית ספר עברי מקורי מחיי הארץ על ספרו "אפשרות של אלימות", שיצא לאור בהוצאת כתר, ויוענק לו פרס בסך 50,000 שקלים. 

השופטים פרופ' ניצה בן־דב, ד"ר אורי כהן וד"ר רחל אלבק־גדרון כתבו בנימוקיהם לבחירה במשעני כי ז'אנר הבלש, שמאז שנות ה-80 של המאה ה-20 נוכח בספרות הישראלית, לא תפס עדיין מקום של יוקרה בארון הספרים הישראלי. ספרו של דרור משעני "אפשרות של אלימות", המצטרף לשורה ארוכה של ספרי מתח טובים, עשוי להמשיך ולתרום להעלאת קרנו של ז'אנר זה בספרות העברית ואפילו על העדפתו על פני ז'אנרים מבוססים אחרים. "הכתיבה של משעני מאופקת ומדויקת והשליטה במשפט שלמה כמו השליטה בעלילה עצמה", נכתב בנימוקים לזכייה. "עוד בספרו הראשון, אבל במיוחד בספר הזה, משעני פורץ את גבולות הז'אנר של הבלש, ויוצר רומן מקומי, עשיר בפרטים, מעוצב להפליא שבו העלילה הבלשית, על הסיבוך וההתרה שמתחייבים ממנה, מצליחה לגעת במנעד רחב של נושאים שהופכות אותו להיגד רב משמעות על המקום והזמן שהם כתובים בו: ישראל העכשווית. 'אפשרות של אלימות' מוכיח שמדובר ביוצר מרכזי שהצליח למלא בתוכן מחודש את הבלש העברי, ומייצר באמצעותו אופציה עקרונית ומרכזית בספרות העברית".

עוד הוסיפו השופטים כי "העלילה הבלשית איננה רק סיבוך והתרה מקריים, אלא תוצאה של צורת מחשבה ספרותית. כך ברומן שלפנינו, הפתרון של החידה הפלילית, הוא היגד עמוק על חיינו בתוך האפשרות של האלימות. מהרומן משתמע שמה שמאפיין את חיינו זו האפשרות הזו, בכל מובניה, הלאומיים, הפליליים והאישיים".

בקטגוריית מחזה עברי מקורי זכה נתי ברוקס על המחזה שכתב בשם "זמן שאול". סכום הפרס 25,000 שקלים. בנימוקיהם כתבו השופטים, פרופ' בן עמי פיינגולד, פרופ' דן אוריין, ומירי פז: "מדובר במחזה מקראי, מעניין, עם שילוב של פזמונים ולחנים, פרי עטו של המחזאי, אבל אין מדובר במחזמר אלא במחזה היסטורי מקראי שיש בו גם שירים מולחנים המחזה מצליח למצוא את השילוב הנכון בין נאמנות למקור המקראי לבין פרשנות מודרנית, אבל לא כמשהו שרירותי ומאולץ אלא כמשהו מקורי ומעניין, רלוונטי ועם זאת  - היסטורי. המחזה כתוב בסגנון תאטרלי מרשים ומיומן מבחינת סגנון הדיבור של הנפשות הפועלות והעיצוב התאטרלי של הדמויות והתמונות השונות. המחזה כתוב בעברית מודרנית, לא מקראית, הנשמעת טבעית ואותנטית על הבמה, כמקובל בכמה מחזות מקראיים איכותיים שנכתבו בשנים האחרונות. מדובר במחזה חשוב, שיש בו גם אתגר לתיאטרון, הראוי לפרס המחזה העברי".

 פרס ברנשטיין על שם מרדכי ברנשטיין מנוהל על ידי התאחדות הוצאות ספרים בישראל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ