עורכי הוצאת "הקיבוץ המאוחד" הוצאו לחופשה ללא תשלום

על רקע שבוע הספר משבר חמור בהוצאות ספרים. רבים מפנים אצבע מאשימה כלפי מנכ"ל סטימצקי. בעקבות החלטתם של המו"לים שלא לספק לה ספרים, ניכרת ברשת הידלדלות במלאי הספרים

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

המשבר המתרגש על ראשו של ענף הספרים מגיע לשיאו עם פתיחת שבוע הספר, בתזמון כמעט פיוטי. בהוצאת "הקיבוץ המאוחד" הוחלט להוציא את כל עורכי ההוצאה לחופשה ללא תשלום בת חודשיים, דווקא ביום חגו של הספר. ברקע הדברים מצבה של רשת "סטימצקי" והעובדה כי המו"לים מבינים שקרוב הרגע בו "סטימצקי" לא תוכל לשלם להם. זה גם היה נושא השיחה העיקרי אתמול (ד') בפתיחת שבוע הספר כאשר אווירת נכאים שררה בכיכר רבין בתל אביב. לראשונה זה שנים לא הציבה "סטימצקי" דוכנים בכיכר העיר והמו"לים אמרו שזה מובן לאור העובדה שהחליטו להפסיק לספק ל"סטימצקי" ספרים, כך שהרשת נותרה ללא ספרים להציג. גם בחנויות סטימצקי ניכרת הידלדלות במלאי הספרים מסיבה זאת.

הצעד שנעשה בהוצאת "הקיבוץ המאוחד" הוא צעד שמדאיג רבים אם כי לא מפתיע. מרבים לדבר על ההיבטים הכלכליים של קריסת "סטימצקי" אבל לא על המשמעויות התרבותיות. זמן רב לוחשים מאחורי דלתות סגורות שההוצאות הראשונות שייפגעו מהמשבר הן "הקיבוץ המאוחד" ו"עם עובד", הותיקות שבהוצאות, אלה שאין להן כיסים עמוקים לשרוד את המשבר, היחידות שהן ציבוריות ("עם עובד" שייכת להסתדרות, ו"הקיבוץ המאוחד" לקיבוצים) וגם שנחשבות לסמני איכות שבקטלוגים שלהן מחזיקים את מיטב הספרות העברית לדורותיה.

הוצאת "הקיבוץ המאוחד" הוקמה בשנת 1939 על ידי תנועת הקיבוץ המאוחד, זהו מפעל מו"לי בן 75 שנה שהמשך קיומו מוטל בספק. בין הסדרות שמוציאה ההוצאה: סדרת הסיפורת "הספריה החדשה" שיוצאת בשיתוף ספרי סימן קריאה בעריכת פרופ' מנחם פרי, וסדרת "הכבשה השחורה" בעריכת פרופ' חנן חבר, סדרות עיון כמו "קו אדום" וסדרות שירה כדוגמת "ריתמוס".

דוכן הקיבוץ המאוחד ביריד שבוע הספר בכיכר רבין, ת"אצילום: תומר אפלבאום

אם צריך למנות רק כמה מגדולי הספרות העברית שספריהם רואים וראו אור בהוצאה, נזכיר את אברהם שלונסקי, נתן אלתרמן, לאה גולדברג, ברנר, גנסין, ברדיצ'בסקי, יעקב שבתאי, נתן זך, דוד אבידן, דויד גרוסמן, א.ב. יהושע, חנוך לוין, יהודית הנדל, מאיר ויזלטיר, אבות ישורון דוד פוגל, יונה וולך, ודליה רביקוביץ.

פרופ' עוזי שביט, העורך הראשי ומנכ"ל הוצאת הקיבוץ המאוחד מסביר את הסיבות להחלטתו להוציא את העורכים לחודשיים של חופשה ללא תשלום: "אין מכירות ואין באמצעות מי למכור, אז עוצרים רגע קט מתוך תקווה שתוך החודשיים הקרובים המצב בשדה יתייצב ונדע מה קורה ואיך ממשיכים. זאת עצירה זמנית. אני אופטימי, אני מקווה ומאמין שהמצב יתייצב אבל אנחנו חיים במצב נעלם. נראה מה יקרה עם רשת 'סטימצקי'. נראה אם השדה של המכירות יתייצב ותהיה אפשרות למכור, נראה אם ציבור הקוראים יתרגל להאטה של המבצעים ולמחירים החדשים שהם לא גבוהים ויתחיל לחזור לקנייה ספרים. אני מאמין שאנשים עדיין קוראים ספרים ורוצים ספרים. השאלה היא גם באיזו מהירות יהיה תהליך ההתייצבות הזה".

אתה חושב שתחזיקו מעמד?

"אני מאמין שנחזיק מעמד. הצעד הזה של חופשה ללא תשלום בחודשיים האלה שזה ממילא זמן שאנשים לוקחים בו חופש נועד לצמצם הוצאות, צריך קצת להתפלל וקצת להדק את החגורה. יש לנו ספרים מאוד מבטיחים בדרך. עומד לצאת רומן חדש של א.ב יהושע ורומן חדש של דויד גרוסמן ואנחנו מקווים שהספרים האלה ייצאו במקביל לכך שהשדה יתייצב ונגדל גם בצד של ההכנסות".

עוזי שביט, מו"ל הקיבוץ המאוחדצילום: דניאל בר און

מנחם פרי, עורך "הספריה החדשה", חוזר ואומר כעת את מה שכבר אמר לפני שנתיים ושלוש על איריס בראל, מנכ"ל "סטימצקי". "איריס בראל גרמה לספרות העברית נזק שאיש ב-60 השנים האחרונות לא גרם כמותו. והמספר 60 אינו מקרי, משום שהיה מישהו בשנות הארבעים שגרם נזק כבד יותר".

לדבריו, "בראל עדיין נלחמת ב'ספריה החדשה', ואינה מסוגלת להבין שמלחמתה אינה בי אלא בגדולי הספרות העברית. אתמול, בערב הפתיחה של שבוע הספר, במצב שבו רוב המו"לים לא מספקים ספרים לסטימצקי, התבדחנו בינינו שאולי נציע להם רק את ספרי הספריה החדשה, אבל גם במצבה הנוכחי, כשהחנויות שלה מציעות מגוון מדולדל, היא בטח תסרב. רוב הספרים הממשיים אינם נמצאים היום ב'סטימצקי', והמקום להשיג אותם הוא בדוכני שבוע הספר ובאתרי ההוצאות". 

פרי אומר שהמשיכה של קהל הקוראים למבצעי ארבע במאה נגמרה כי  "נגמר לאנשים המקום בבית, אף אדם לא יבנה עוד ארון ספרים". לדבריו יש לאנשים ארונות מלאים בספרים שקנו בתקופת המבצעים וטרם קראו, "והם אומרים לעצמם שקודם יקראו את מה שיש להם בבית. הדבר העצוב הוא שיש שתי הוצאות בארץ שהן הוצאות ציבוריות, עם עובד והקיבוץ המאוחד, והן בתהליך קריסה. אלה שתי ההוצאות שבהן מרוכז רוב-רובו של הרצף הספרותי המשמעותי של שבעים השנים האחרונות. כולם פה מאוד מתעניינים במורשת, במערת המכפלה, אבל לא בתרבות. זה צריך להיות עניינה של המדינה, של הממשלה. אם שתי ההוצאות הללו יקרסו, קרסה הספרות העברית כמכלול תרבותי. זה נזק בלתי הפיך, והוא כבר נגרם בחלקו. זאת הבעיה, ולא מי יקנה את 'סטימצקי'. אדם צעיר שרוצה היום לקנות את יעקב שבתאי, את עגנון, את אלתרמן, לא ימצא אותם בחנויות הספרים".

הוא נותן כדוגמא את יהודית הנדל, שעקב מותה בחודש האחרון נוצר עניין מחודש בספריה "כל הספרים שלה נמצאים במחסן ההוצאה, אבל לא עלה בדעת הרשתות להציג אותם בחנויותיהן. מה להן ולסופרת גדולה? קיבלתי מיילים מאנשים שחיפשו את הספרים ברשתות ונאמר להם שאזלו. אני כבר לא מדבר על מאפו, אלא על ספרות של שנות המדינה. אין דבר כזה בשום מדינה בעולם".

מנחם פרי, עורך "הספריה החדשה"צילום: מוטי קמחי

פרי גם שילם מחיר על כך שאמר את מה שאמר על איריס בראל, מנכ"ל סטימצקי. "אני היחיד שאמר בקול רם על האישה הזאת את מה שהוא חושב, ואמרתי פחות ממה שאנשים אחרים אומרים מאחורי גבה, אבל אני שילמתי את המחיר. היא מחרימה את ספרי 'הספריה החדשה' כבר שלוש שנים, ודואגת שיימכרו מעט ככל האפשר. בחודש ינואר היא אמרה, 'לא מעניין אותי גרוסמן, לא מעניין אותי א.ב. יהושע'. זה אכן לא מעניין אותה', הוא מסכם בחומרה, "איריס בראל היא חבלה תרבותית".

כאשר ג'קי בריי, מנכ"ל "עם עובד" נשאל על קריסה אפשרית של ההוצאה הוא אומר בזהירות כי המרחק שלה מקריסה רב מאוד. "בשפה העברית יש כל כך הרבה ביטויים, אני לא מבין למה משתמשים במילה קריסה. 'עם עובד' לא בקריסה. אנחנו נמצאים בתקופה משברית שנעבור אותה. זה לא רק 'עם עובד' אלא כלל המו"לים".

האם נמצא על השולחן רעיון לפטר חלק מהאנשים או לשלוח לחופשה ללא תשלום?

"בתקופה משברית צריך להתנהל נכון. במסגרת של התנהלות נכונה יש כאלה שנוקטים בשיטה כזאת ויש כאלה בשיטות אחרות. כרגע לא מפטרים ולא נמצאים בשלב חשיבה כזה או אחר הנוגע לעניין של הקפאה או של לשלוח אנשים הביתה".

מה כן עושים ?

"עושים הכל בשביל למכור ספרים".

הבנתי שאתם מקפיאים הוצאת חלק מהספרים לעת עתה.

"הוצאה בתקופה משברית דואגת להתנהל תוך צמצום סיכונים עד שהמשבר ייפתר".

מרשת סטימצקי נמסר בתגובה: "בכיכר רבין כבשנים קודמות ממוקמים דוכנים של מו"לים בלבד, ללא רשתות וזאת בהתאם להחלטת העירייה, אנו מכבדים את החלטתה ובטוחים כי עם ישראל יהנה משפע של דוכני מכירה אחרים ברחבי הארץ. באשר לדבריו של מר פרי מדובר במקבץ שקרים גס ומנותק מן המציאות, דברים אלו מעולם לא נאמרו ברשת סטימצקי ואמרות אלו של מר פרי מביישות אותו כאדם, כסופר וכאזרח. אנו מכבדים את כל הסופרים בישראל ונאחל לכולם חג ספר שמח".

לשאלת "הארץ" אמר אמנון בן שמואל מנכ"ל התאחדות המו"לים כי אין לעיריית תל אביב שום קשר להחלטה איזה דוכנים יוצבו בכיכר. לדבריו, רשתות ספרים אכן לא מורשות להציב דוכנים אלא רק מו"לים, אולם לדבריו בשנה שעברה לסטימצקי דווקא היה דוכן בכיכר העיר בו הציגה את ספרי הוצאת סטימצקי שרואים אור בסדרת החממה. "לא זו הסיבה שהם לא מציגים", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ