מנחם פרי: בקשת התספורת מצד סטימצקי אינה חוקית

פרי מפנה לסעיף 8 ב' בחוק שבו כתוב כי "חנות ספרים לא תדרוש ולא תקבל הנחה נוספת או תמורה מכל סוג שהוא מעבר להנחה שנקבעה בהסכם הנחה עם מוציא לאור

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

פרופ' מנחם פרי, עורך הספרייה החדשה, אמר הבוקר כי בקשת התספורת מצד סטימצקי אינה חוקית על פי החוק להגנת הסופרים והספרות שנכנס לתוקפו בפברואר האחרון.

"התספורת בלתי אפשרית לגבי ספרים חדשים", אומר פרי "היא עבירה על החוק".

מנחם פרי. עבירה על החוקצילום: תומר אפלבאום

נזכיר כי הקבוצה בראשות יפית גרינברג (ג.יפית) שרכשה את סטימצקי תובעת כעת מהמו"לים 30% תספורת על חובותיה למו"לים. עוד נציין כי סטימצקי עובדת עם המוציאים לאור בשיטת הקונסיגנציה. משמעות הדבר היא שהמו"לים מעבירים ספרים לרשת ומקבלים תשלום רק אם הרשת מוכרת את הספרים. כלומר שסטימצקי מבקשת בעצם "הנחה" נוספת על ספרים שהיא כבר מכרה אבל לא העבירה את התקבול למו"לים.

פרי מפנה לסעיף 8 ב' בחוק שבו כתוב כי "חנות ספרים לא תדרוש ולא תקבל הנחה נוספת או תמורה מכל סוג שהוא מעבר להנחה שנקבעה בהסכם הנחה עם מוציא לאור, לרבות תמורה בעד הקצאת שטחי תצוגה מועדפים, או תמורה בעד שירות אחר שהמוציא לאור מחויב ברכישתו או בשימוש בו".

לפי סעיף זה לא ברור מדוע פרי מדבר רק על ספרים חדשים, משום שהסעיף מתייחס לכלל הספרים ולחוזה שרשתות הספרים חותמות עם המו"לים אחת לשנה. הסעיף מבהיר כי אסור לשנות את החוזה שמו"לים חותמים עם הרשתות אחת לשנה על תנאי הסחר. נראה כי לפי סעיף זה אין בכלל אפשרות לדרוש מהמו"לים תספורת, זאת אם מפרשים את התספורת כ"בקשת הנחה נוספת או תמורה מכל סוג שהוא", לשון החוק.

"תספורת", אומר פרי, "היא 'הנחה נוספת או תמורה מכל סוג שהוא'. זאת עבירה על החוק, ואם ההסכמה של כנרת־זמורה לתספורת כוללת גם את החוב על מכירתם של ספרים מוגנים, הרי שהם צפויים לקנס משמעותי, יחד עם סטימצקי שדרשו וקיבלו את התספורת. זה חד משמעי, זה כתוב במפורש בחוק ולא נתון לפרשנות. אני מחכה שהממונה על החוק  במשרד הכלכלה יפעיל נגדם סנקציות. אם לא יפעל כך, הוא עושה צחוק מהחוק ופותח פתח להפרות נוספות".

גורמים בענף המו"לות אמרו ל"הארץ" כי לא מדובר בתספורת אלא בגזל ויש כאלה שכינו את זה גניבה. אחד המו"לים אמר: "ההתנהגות הכוחנית של סטימצקי בנויה על מאזן אימה. הם אומרים נכון, שדדנו אתכם אבל אין לכם ברירה. זה לא תספורות על אגח של אי.די.בי. לא היתה פה השקעה פיננסית עם מקדם סיכון. זה כסף של המו"לים בפועל שנכנס כתוצאה ממכירות של סטימצקי. זאת גניבה פשוטה. הם גם לא מסכנים כלום כי הם לא השקיעו כלום. הם בעצם אומרים הכסף שלכם נכנס לקופה אבל לקחנו אותו".

מו"ל הוצאת כנרת־זמורה, ערן זמורה, שהסכים ל"תספורת" אמר בתגובה: "בסיטואציה כזאת כשעסק נמצא בקשיים ולא יכול לשלם, השיקול שלנו הוא לנסות שימשיך ויחיה. אז בלי קשר לחוק הספרים אנחנו נותנים לו את ההנחה הנוספת וסופגים את זה. אני לא רואה איך זה נוגד את החוק, אבל אם יש פה טעות וזה נוגד, אנחנו נתקן את זה. נפעל רק לפי החוק".

תגובת סטימצקי: "סטימצקי נוהגת על פי כל חוק, לרבות חוק הספרים"

טרם התקבלה תגובת הממונה על החוק מטעם משרד הכלכלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ