יגאל שוורץ: קיבלתי איומים על חיי בעקבות דבריו של דן מרגלית

בסוף השבוע התקומם דן מרגלית בטורו בעיתון "ישראל היום" על כך שאין בלקסיקון הקשרים לסופרים ישראלים בעריכת זיסי סתוי ופרופ' יגאל שוורץ, ערך על נעמי שמר וזאב ז'בוטינסקי

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

בשבוע שעבר ראה אור לקסיקון הקשרים לסופרים ישראלים בעריכת זיסי סתוי ופרופ' יגאל שוורץ. יש להניח שפרופסור יגאל שוורץ לא תיאר לעצמו שמהלך לקסיקלי שכזה יזכה אותו באיומים על חייו, אולם כך היה. בסוף השבוע התקומם דן מרגלית בטורו בעיתון "ישראל היום" על כך שאין בלקסיקון ערך על נעמי שמר. "דפדפתי להנאתי ומצאתי את חיים גורי וחיים חפר וראשד חוסיין עד שקפצתי ממקומי. מן האות ש' נעדר שמה של נעמי שמר", הוא כותב ומספר שהתקשר לשוורץ לברר את הסוגייה וכי שוורץ הסביר לו שהיו חברי מערכת שהתנגדו לשמר משום שאינה קאנונית. "לא האמנתי למשמע אוזני", נדהם מרגלית, "שורות הנצח ב'ירושלים של זהב' אינם שירה קאנונית, אבל כל קשקשן אלמוני הוא 'ערך' בזכות מאמר זניח בחתימתו? הרי שמר וחפר קיבלו יחד את פרס ישראל, ומדוע הוא נזכר (כראוי) בספר, והיא נגדעה?"

לאחר מכן חיפש מרגלית את זאב ז'בוטינסקי כדי להיות בטוח בתיאוריית הקונספירציה וז'בוטינסקי אכן לא מופיע בלקסיקון. "החלטות אלה מזכירות השתקפות של עורכי האנציקלופדיה הסובייטית בימיה הרעים", כתב לקוראיו.

הלקסיקון בעריכתו של שוורץ מכיל 1,135 ערכים ומתייחס ליוצרים הישראלים בכל לשונות היצירה שלהם (עברית, ערבית, רוסית אנגלית, צרפתית, רומנית ועוד). הכנת הלקסיקון ארכה שמונה שנים, והשתתפו בכתיבתו 168 מחברים והוא מכיל סופרים, משוררים וחוקרי ספרות ומקיף את הספרות שנוצרה במדינת ישראל משנת 1948 ועד 2013.

יגאל שוורץ נשמע נסער היום לאחר שבסוף השבוע קיבל גידופים ואיומים על חייו, "ז'בוטינסקי מת ב–1940 ולכן הוא לא נמצא בלקסיקון שמקיף את הספרות שנוצרה פה מ–1948". הוא מסביר, "אמרתי לדן מרגלית שאם הוא לא יתנצל אני אתבע אותו. הוא מקלקל את שמי הטוב. קיבלתי כבר 50 איומים על חיי. בסמסים, בטוקבקים, הרי בלקסיקון יש 30 או 40 משוררים מההתנחלויות, כל משוררי 'משיב הרוח' שם, אורי צבי גרינברג קיבל הכי הרבה מקום. אין לדברים של מרגלית שום בסיס. זה מופרך להחליט על סמך נעמי שמר וז'בוטינסקי שכל הלקסיקון הזה שמאלני פוסט ציוני".

לשאלת "הארץ" הסביר שוורץ את הקריטריונים שעמדו בפני עורכי הלקסיקון, "החלטנו להכניס סופרים ומשוררים שהוציאו שלושה ספרים ומעלה, החלטנו לא להכניס פזמונאים וסופרי ילדים. על זה היה ויכוח במערכת. אני חשבתי שכן צריך להכניס את נעמי שמר וחברי המערכת סברו שלא. מאיר אריאל כן נכנס כי הם חשבו שאריאל יותר משורר. המלה קאנוני לא רלוונטית פה, רלוונטי אם מדובר בספרות יפה למבוגרים".

שוורץ אומר כי "דן מרגלית, בגלל שהוא השליח של 'ישראל היום', התנהג כמו פוליטרוק. עשה חיבור בין שמר לז'בוטינסקי. גם את דוד המלך לא הכנסתי ללקסיקון".

הוא אומר שבמחשבה שנייה היה מכניס את שמר ללקסיקון, "אבל זכותה של הוועדה להחליט מה זה ספרות יפה, מה זה משורר ומה זה פזמונאי. וזאת היתה ההחלטה. באתר האינטרנט שנשיק בעוד כמה חודשים היא כמובן תיכנס כי השוליים התרחבו ובאינטרנט יש מקום. העניין פה הוא הקישור שעשה מרגלית לנושא הפוליטי. אין בלקסיקון שום הטיה פוליטית. בעקבות דבריו של מרגלית אני מקבל מכתבי נאצה ואיומים על חיי. מה שהוא עשה זה הסתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ