מיה סלע
מיה סלע

נציגי ההוצאות לאור הגדולות בישראל נפגשו הבוקר (יום שני), עם שרת התרבות לימור לבנת לדון במצב שוק הספרים. המו"לים הביעו במהלך הפגישה את ביטחונם בכך שלאחר תקופת הסתגלות לחוק החדש, יתברר כי הוא הועיל לכל הגורמים בענף ולתרבות הספר.

השרה לבנת אמרה למו״לים כי המשרד יבחן בחיוב העלאת קמפיין שיסביר את יתרונות החוק. עוד אמרה, כי תשקול בחיוב לתמוך בהצעת חוק שתגביל את שיעור ההנחה שכופות עליהם רשתות הספרים.

במהלך הפגישה העלו המו"לים בפני השרה את בעיית ההנחות המופרזות שדרשו רשתות הספרים עם כניסת החוק לתוקף, הנחות שלדבריהם אינן מאפשרות להם להתקיים. הם העלו בפניה את הצורך להוסיף לחוק קביעת הנחה מירבית לרשתות הספרים כדי שהענף יוכל להמשיך ולהוציא לאור ספרים בעלי ערך תרבותי ולשלם לסופרים, למתרגמים, למגיהים, לבתי דפוס ולכריכיות.

נושא נוסף שעלה לדיון הוא הקריסה של רשת סטימצקי. המו"לים ציינו שלקריסת סטימצקי אין שום קשר לחוק הספרים. חלקם אמרו לשרה כי נדרשו לוותר לחברת סטימצקי על 30 אחוז מן החוב שלהם, וזאת בלי שום בטחונות על ספרים שימכרו ברשת בעתיד. מו"לים שכבר חתמו על הסכם הוויתור הזה התרעמו על כך שהמנ"כלית איריס בראל - שהרשת המשגשגת הגיעה בתוקפת ניהולה להתמוטטות – תקבל כעת בונוס של 3.5 מיליון שקל בנוסף על בונוס של 650 אלף שקל שקיבלה לאחרונה.

השרה לבנת הביעה אמון בחוק והודיעה למו"לים כי היא מתייחסת בחיוב להצעותיהם ותפעל ככל שתוכל כדי לעודד את חיי הספרות והסופרים, במיוחד את הסופרים הצעירים בארץ.

ל'הארץ' נודע כי חלק מהמו"לים שלא הסכימו ל"תספורת" של 30%, קיבלו מסטימצקי מכתב ובו הובהר להם כי מי שלא רוצה להמשיך לעבוד עם סטימצקי מוזמן לקבל את הכסף שהרשת חייבת לו וכן לאסוף את מלאי הספרים שנמצא במחסני הרשת.

מכך עלול להשתמע כי מי שלא יסכים לתספורת לא יימכר בסטימצקי. גורם בכיר בענף אמר ל"הארץ": "האמירה שמי שלא רוצה להמשיך לעבוד איתם יכול לקבל את כל הכסף ואת המלאי שלו היא איום לא מסווה שאומר 'אם אתה לא מוותר על 30 אחוז אנחנו לא נמכור אותך בחנויות שלנו'".

עוד אמר כי "בהינתן חלקה היחסי של סטימצקי בשוק, מדובר באמירה הגבלית, זה שימוש לרעה בכוח של מונופול. אין מחלוקת על כך שסטימצקי מטילה מורא בלב המו"לים, עובדה שכולם מדברים תמיד שלא לייחוס. זו סצנת ימי ביניים מבחינת ההתנהלות". לשאלת "הארץ" אמר כי ייתכן בהחלט שיפנו לממונה על ההגבלים העסקיים "יש כל מיני אפשרויות פעולה".

כפי שפורסם בדה מרקר, סטימצקי הורידה מהמדפים את הספרים של הוצאת מודן. מהוצאת מודן אישרו שאכן קיבלו הודעה כי המלאי יישלח אליהם חזרה וכי הדבר נובע מכך שלא הסכימו ל"תספורת". מקבוצת הרוכשים נמסר כי מודן הם אלה שביקשו שישלח אליהם מלאי הספרים שלהם מסטימצקי וכי הם רק נענו לבקשה.


תגובת הבעלים החדשים של סטימצקי: "רובם המכריע של המולי"ם והספקים נענו לבקשתנו ונתנו את ידם בסיוע לרשת סטימצקי החשובה כל כך לכל תעשיית הספרים ולתרבות בישראל. הנהלת סטימצקי נענתה לבקשתה הרשמית של מודן לאסוף את כותריה כפי שנתבקשנו במכתבם מיום ה-25.6.14. לצערנו, התקשורת מוזנת ממניפולציות של גורמים שונים הפועלים ממניעים אינטרסנטיים. הרשת תמכור את כל מי שירצה למכור בסטימצקי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ