השרה לבנת נגד סטימצקי: בקשת התספורת מנוגדת לחוק

בפגישה שנערכה הבוקר דנה שרת התרבות עם נציגי הסופרים על שוק הספרים וקריסתה של סטימצקי. כמו כן סוכם שהסופרים, בהם חיים באר, רם אורן ורנה ורבין, יצטרפו לקמפיין הסברתי של משרד התרבות למען רכישת ספרים

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

במשרד התרבות סבורים כי בקשת התספורת של סטימצקי מהמו"לים מנוגדת לחוק. שרת התרבות לימור לבנת השיבה היום בכנסת לשאילתא בנושא שהגישה חברת הכנסת סתיו שפיר, ומסרה כי משרד התרבות מעוניין להצטרף לבקשת הפירוק של סטימצקי שהגישו מספר הוצאות ספרים.

על פי השרה לבנת, דרישת התספורת של סטימצקי מהמו"לים לוותר על 30% מחובותיהם עומדת בניגוד להוראות החוק ותכליתו. במשרד התרבות לא מסתירים את חששם כי המול"ים יתבקשו לעשות "תספורת" נוספת בעוד מספר חודשים, כיוון שלמעשה – לא ברור מה הבסיס הכלכלי לבקשתה של סטימצקי.

מוקדם יותר היום (רביעי) נפגשה שרת התרבות, לימור לבנת, עם נציגי הסופרים לדיון על שוק הספרים. הסופרים שהשתתפו בפגישה הם חיים באר, חגי ליניק, יהודית קציר, רם אורן, דרור משעני, וענת לב אדלר. רנה ורבין השתתפה בפגישה כנציגת איגוד אנשי ספר (תרגום, הגהה ועריכה). השרה לבנת סיכמה עם הסופרים על הצטרפותם לקמפיין הסברתי של משרד התרבות, אשר יעודד קריאת ורכישת ספרים חדשים.

הסופרים התייחסו לשיעורי ההנחה הגבוהים, שרשתות הספרים כפו על המו"לים, והשרה מסרה כי תבחן בחיוב תמיכה בחקיקה שתגביל את שיעורי ההנחה. השרה לבנת הודיעה כי תבחן את ההצעה שהציגו בפניה הסופרים להקמת קרן תמיכה בסופרים, ולסיוע לסופרים המעוניינים לפרסם את ספריהם באופן דיגיטלי. בפתח הישיבה עדכנה השרה לבנת את הסופרים על פגישתה עם נציגי הוצאות הספרים שלשום והנושאים שעלו בפגישה זו. בהמשך לפגישתה עם המו"לים, גם הסופרים הסכימו עם השרה לבנת, כי אין קשר בין כניסתו לתוקף של החוק לבין קריסתה של רשת סטימצקי ועתידה, שעדיין אינו ברור לאור חובותיה הגבוהים.

 נציגי הסופרים אמרו בפגישה כי "הציבור מבוהל וחושש. הוא ניזון ממידע שגוי ומטעה ומקמפיינים אינטרסנטים, אשר תוקפים את החוק. אנחנו צריכים לפעול יחד ולהסביר לציבור את נגישותם של הספרים החדשים, אשר מחירם הקטלוגי נמוך מזה שחזו שיהיה וכיצד החוק צפוי להטיב עם כל הגורמים".

לימור לבנתצילום: ניר קידר

השרה לבנת הדגישה כי במסגרת חוק זה התחייב משרד התרבות להעניק פרסים ל–10 סופרים ול–10 משוררים בראשית דרכם וכן ל–10 הוצאות לאור על פרסומן ספרי ביכורים בהיקף של מאות אלפי שקלים. כמו כן גם מתרגמים ועורכים יכללו במעגל המענקים והתמיכות. משרד התרבות צפוי לפרסם כבר בשבוע הבא את פרטי הפרסים והגשת המועמדות, הוסיפה השרה.

נציגי הסופרים התייחסו לשיעורי ההנחות הגבוהות אשר רשתות הספרים כפו על הוצאות הספרים, דבר שבסופו של דבר פוגע, לדבריהם, בכל העוסקים בשרשרת הייצור של ענף הספרים בישראל. השרה לבנת אמרה כי תבחן את הנושא ותשקול בחיוב לתמוך בהצעת חוק, אשר תגביל את גובה ההנחות.

נושא נוסף שעלה בפגישה הינו תצוגת הספרים ברשתות ובחנויות. השרה לבנת אמרה, כי מספר מו"לים האשימו את הרשתות בכך שאינם מציגים את ספרים חדשים או ספרים של הוצאות מסוימות באופן בולט בחנויות ובוחרים שלא לשווקם כראוי. השרה לבנת הדגישה גם בפני נציגי הסופרים, כי היא רואה זאת בחומרה רבה ומסרה, כי אכיפת נושא התצוגה תיבחן יחד עם משרד הכלכלה, אשר אמון על יישומו של החוק, והלשכה המשפטית של משרד התרבות. השרה הדגישה כי אם יתברר שיש לבצע תיקוני חקיקה בחוק בהקשר זה תדאג לבצעם. 

בסיכומה של הפגישה התייחסה השרה לבנת להצעה שהועלתה בפניה בנוגע לאפשרות להקים קרן תמיכה בסופרים, ולסייע לסופרים אשר מעוניינים להוציא לאור את ספריהם באופן דיגיטלי ואמרה, כי תבחן הצעה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ