מנחם פרי בפנייה לקוראים: קנו ספרים באתר ולא ברשתות

עורך הספריה החדשה פנה לקוראים באתר האינטרנט של ההוצאה והפציר בהם לקנות את הספר החדש של א.ב. יהושע ישירות דרך האתר. "בבחירתכם תבטיחו תגמול הוגן ליוצרי הספר ותחזקו את עמידתה של הספריה החדשה במשבר שפוקד את ענף הספרים"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

פרופ' מנחם פרי, עורך הספריה החדשה, פנה לקוראים באתר האינטרנט של ההוצאה והפציר בהם לקנות את הספר החדש "ניצבת" של א.ב. יהושע ואת שאר הספרים של "הספריה החדשה" שיראו אור מעתה, באתר ולא ברשתות הספרים.

 בפנייה מסביר פרי כי מחירו של הספר בחנויות ב-18 החודשים הקרובים (לפי חוק הספרים) יהיה 74 שקלים ואילו במועדון הספריה החדשה יעלה הספר 66 שקלים – "לדאבוננו, זו ההנחה המקסימלית שמותר לנו לתת לפי החוק".

פרי מותח ביקורת על כך שאין באפשרותו להציע הנחות גדולות יותר באתר ההוצאה "במשך כל תקופת הדיון בחוק נלחמנו בעד הַחְרגת אתרי הוצאות הספרים ממגבלת איסור ההנחה, וביקשנו לאפשר למו"ל, במכירתו הישירה לצרכן, להציע את ספריו בכל מחיר שימצא לנכון. חשבנו אז, ואנו חושבים גם היום, שהאפשרות להציע את ספרינו בהנחה, חיונית הן לשם קידומם של ספרים חדשים, והן כדרך להפחית את התלות שלנו ברשתות הספרים החמסניות. אבל ניהלנו את המאבק המסוים הזה לגמרי לבד, ללא תמיכתם של מו"לים נוספים, ותוך התנגדות מפורשת של התאחדות המו"לים – התנגדות שלא ירדנו לפִּשרה עד היום".  

הוא כותב כי הוא מודע לכך שההנחה שהוא יכול להציע היא קטנה אבל מבקש "מכל מי שגורלה של הספריה החדשה חשוב לו, להעדיף את קניית ספרו של א.ב. יהושע במועדון הספריה החדשה".

מנחם פריצילום: מוטי קמחי

פרי מסביר לקוראים במפורט את החישוב הכלכלי: "מ-74 שקלים שתשלמו באחת הרשתות יישארו למחבר ולהוצאה 23.70 שקלים בלבד (לאחר עמלה של 55% לרשת, מע"מ, ותשלום למפיץ). לעומת זאת, מ-66 שקלים שתשלמו תמורת הספר באתר ההוצאה יישאר לנו סכום גבוה מכפול (לאחר מע"מ ודמי משלוח). כן, יותר מפי שניים. לפיכך, 10,000 קוראים שמתכוונים ממילא לקנות את הרומן, ויעדיפו לקנות אותו ישירות מאיתנו במקום ברשתות, פירושם תוספת של כ-250,000 שקלים למחבר ולספריה החדשה. סכום זה, יחד עם סכומים נוספים בספרים הבאים שנוציא בשנה הקרובה, גורלי לעתידנו... בבחירתכם תבטיחו תגמול הוגן ליוצרי הספר (ובראשם המחבר), ותחזקו את עמידתה של הספריה החדשה במשבר שפוקד את ענף הספרים".

כאשר נשאל פרי מדוע כתב את המכתב הזה לקוראים אמר: "הייתי רוצה לקוות שמצויים מספיק קוראים שחשוב להם שהספריה החדשה וסוג הפעילות שלי כעורך ימשיכו להתקיים. אינני מבקש מהם לקנות ספרים שלא התכוונו לקנות ממילא, אלא רק שיעדיפו לקנות אותם בדרך שתחזק את הספריה החדשה". 

מה הוא המצב הזה של הספריה החדשה עליו אתה מדבר? 

"במחצית הראשונה של השנה, תחילה בגלל החרמתנו על ידי איריס בראל ואחר כך בגלל הבעיות ברשת סטימצקי, היו המכירות שלנו אפסיות לעומת 70,000 העותקים שהיינו מוכרים בתקופה מקבילה בשנים הנורמליות". 

מה מצב היחסים כיום עם סטימצקי? 

"אחרי שהסכמנו ל'תספורת', שכמובן פגעה ביכולותינו הכספיות, היחסים היום תקינים. עם זאת, שתי הרשתות ממשיכות לגבות מאיתנו עמלה של 55% על ספרים חדשים, ועמלה גבוהה יותר על ספרים קודמים, דבר שאין לו אח ורע בשום מקום בעולם". 

האם אתה לא פוגע ברשתות כשאתה מעודד קונים לקנות ישירות אצלכם?

"בספרים מסוג הרומן החדש של א.ב. יהושע, או הרומן של דויד גרוסמן שיראה אור חודש אחריו, קורא מביא קורא, וככל שהם מגיעים לידי קוראים רבים יותר כך גדל מספר קוראיהם הנוספים. הלוואי שהייתי יכול לחלק 10,000 עותקים מן הספרים האלה בחינם, ולהביא כך לתגבור מכירותיהם. לכן אני בטוח שהקנייה הישירה אצלנו אינה פוגעת ברשתות אלא להפך. ובכל מקרה, אם הספריה החדשה לא תעבור בשלום את המשבר הנוכחי, הספרים שלנו לא יוכלו להימכר בשום מקום, הם פשוט לא יהיו. בעת הזאת, הדרך הטובה ביותר לחזק אותנו היא לקנות את הספרים ישירות מאיתנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ