אתגר קרת במאמר ל"ליברסיון": צה"ל לא באמת יכול לנצח

הסופר אתגר קרת פירסם מאמר ב"ליברסיון" הצרפתי על גבולות הכוח. במאמר כותב קרת על הסיסמה השגורה בישראל "תנו לצה"ל לנצח"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים154
מיה סלע
מיה סלע

היום (23.7) פורסם ב"ליברסיון" הצרפתי מאמר שכתב הסופר אתגר קרת על גבולות הכוח. כמה שעות לאחר הפרסום, פירסם קרת את הגרסה העברית של המאמר בדף הפייסבוק שלו. במאמר כותב קרת על הסיסמה השגורה בישראל "תנו לצה"ל לנצח".

קרת כותב כי "הסיסמה הזו כמובן אינה מיועדת לאנשי החמאס או לאזרחי מדינות אירופה, היא נועדה לאנשים שחיים בישראל, והיא מקפלת בתוכה את תפיסת העולם המקוללת המנחה את ישראל בשתים עשרה השנים האחרונות. ההנחה השגויה הראשונה שהיא מחביאה בתוכה היא שיש בישראל את אלו שבעצם מונעים מצה"ל להגיע לניצחון ואיתו לשקט ולשלווה הנכספת. אותן ישויות חבלניות יכולות להיות אני, אשתי, או כל אדם אחר אשר חושב אחרת ובכך מונע שוב מצבאנו הכל יכול לנצח. כל אותם תמהונים המעלים תהיות ושאלות לגבי דרך פעולת הממשלה וכובלים את זרועותיו החסונות של הצבא עם מאמרים מנדנדים ועם קריאות תבוסתניות לאנושיות ולאמפתיה, הם המחסום היחיד בין צה"ל ואותו ניצחון מושלם אשר יביא את השקט המיוחל. האמירה השנייה וההרבה יותר מסוכנת שסיסמה זו מסתירה בתוכה היא שצה"ל, בעצם, יכול לנצח. 'אנחנו מוכנים לספוג את כל הטילים האלו, בלי שום הפוגות', אומרת בכל פעם משפחה תורנית אחרת המרואיינת בדרום, רק שנגמור עם זה אחת ולתמיד'". 

קרת. תפישת עולם מקוללתצילום: אלון רון

קרת מציין כי "12 שנים וחמישה מבצעים מול חמאס, כשהילדים שבזמן מבצע 'חומת מגן' הלכו לכיתה א' הם היום החיילים שנכנסים קרקעית לעזה ובכל אחד מהמבצעים הללו תמיד ישנם פוליטיקאים מימין ופרשנים צבאיים שאוהבים לציין ש'הפעם נהיה חייבים להסיר את הכפפות וללכת עד הסוף' וכשאתה צופה בהם מעל המרקע אתה לא יכול שלא לשאול את עצמך מה הוא אותו סוף מיוחל שאליו הם חותרים? הרי גם אם יחוסל כל לוחם ולוחם בחמאס, האם מישהו באמת מאמין שאיתם תחוסל גם השאיפה של העם הפלשתינאי לעצמאות לאומית? הרי לפני החמאס לחמנו באש"ף ואחרי החמאס, בתקווה שעדיין נהיה כאן, נילחם בוודאי בארגון פלשתינאי אחר".

לדברי קרת, צה"ל יכול לנצח בקרב, אבל שקט וביטחון לאזרחי ישראל תוכל להביא בסופו של דבר רק פשרה מדינית, "רק שאת זה, על פי הכוחות הפטריוטיים המנהלים את המערכה הנוכחית, אסור להגיד, כי דיבורים מסוג זה הם בדיוק מה שמפריע לצה"ל לנצח. ולכן, בסופו של דבר, כשהמבצע יסתיים והגוויות הרבות תיספרנה בצד שלנו ובצד האחר, האצבע המאשימה תופנה שוב לכיווננו".

עוד כותב קרת, כי הישראלים חוזרים תמיד לאותה נקודה והדבר היחיד שנראה כי בכל זאת משתנה זאת הסובלנות של החברה הישראלית לביקורת. הוא מציין הכאת מפגינים מהשמאל על ידי אנשי ימין, ופתיחת עמודי פייסבוק עם הכותרת "מוות לשמאלנים", "מסתבר שהמסלול עקוב הדם אותו אנחנו עוברים ממבצע למבצע אינו מעגלי כפי שחשבנו. המסלול הזה הוא ספיראלי והכיוון שאליו אותה ספיראלה מכוונת הוא מטה, אל תהומות חדשות שלצערי עוד נזכה להכיר".

ביום שישי יתפרסם ראיון עם אתגר קרת במוסף גלריה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ