פול אוסטר וסטיבן קינג בין הסופרים שחתמו על עצומה נגד אמזון

הסופרים יצאו נגד מדיניות המשא ומתן של אמזון על מכירת ספרים דיגיטליים כפי שהתבטאה במשא ומתן עם ענקית המו"לות האשט

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

כמה מהסופרים הגדולים בעולם יצאו נגד מדיניות המשא ומתן של אמזון על מכירת ספרים דיגיטליים כפי שהתבטאה במשא ומתן עם ענקית המו"לות האשט, המוציאה לאור הרביעית בגודלה בארצות הברית. בין הסופרים שיצאו נגד אמזון: סטיבן קינג, דונה טראט, פול אוסטר, ג'יימס פטרסון, ג'ון גרישהם, וג'ניפר איגן.

בשל משא ומתן אגרסיבי של אמזון ובשל הסירוב של האשט לתנאים שהציעה אמזון, האטה אמאזון את המשלוחים של ספרי ההוצאה ומנעה אפשרות להזמין מראש את הספרים.

פול אוסטר. משא ומתן אגרסיביצילום: AP

דאגלאס פטרסון, כותב ספרי המתח, אמר שההתנהגות של אמזון היא התנהגות עבריינית אלימה "אני מדבר עם כל כך הרבה סופרים צעירים שעבדו שנים כדי להצליח לפרסם ואז אמזון מתנהגת כך ומוחצת את התקוות והחלומות שלהם לבנות לעצמם קהל".

פטרסון הוא מיוזמי המכתב נגד אמזון וכבר חתומים עליו 900 סופרים. המכתב מיועד לפרסום על עמוד שלם ב"ניו יורק טיימס". "מעולם לא ראיתי סופרים מתאחדים ככה, מעולם לא, בשביל שום מטרה", אמר. "אמזון מטילה את כובד משקלה על המו"לים מזה זמן מה, באופן ביריוני ואני חושב שלסופרים נמאס. אנחנו מרגישים נבגדים משום שעזרנו לאמזון להפוך לאחד מהתאגידים הגדולים בעולם. תמכנו בזה מהתחלה, תרמנו בלוגים בחינם, ביקורות וכל מיני דברים שאמזון ביקשו מאתנו לעשות בחינם. חשבנו שיש לנו שותפות טובה אבל בשנים האחרונות התנהגות התאגיד הזה לא תמכה בסופרים כלל וכלל".

לדבריו, אמזון מתייחסת אל הסופרים כאל בשר תותחים וזה חייב להיפסק. עוד הוסיף כי הסופרים אינם נגד אמזון כחברה וכי היו רוצים שאמזון תמשיך למכור ספרים להיות רווחית ומצליחה, אבל הם כן מתנגדים לפגיעה בסופרים.

דובר אמזון הגיב בכוחנות משהו לדברים שאמר פטרסון, "מר פטרסון אומר 'יש לנו הרבה קוראים נאמנים ומחויבים שמקשיבים כשאנחנו מדברים וזה מייצג כוח'. הוא מחמיץ לחלוטין את הנקודה. לא הקוראים אמורים להקשיב לפטרסון אלא פטרסון אמור להקשיב לקוראים שביטאו באופן ברור את רצונם שספרים יעלו פחות מ–10 דולר. מדהים שמר פטרסון חושב שהקוראים לא יזהו אופורטוניסט שמבקש את תמיכתם בשעה שהוא פועל נגד האינטרסים שלהם".

המאבק בין אמזון להאשט החל כאשר אמזון דרשה מהאשט הנחה של 50% על כל ספר דיגלי שהיא מוכרת וזאת בניגוד ל-30% הנחה שקיבלה עד כה. איגוד המו"לים של בריטניה פירסם השבוע מספרים המראים על עלייה של 10% במכירות הספרים הדיגיטליים. 132.5 מיליון ליש"ט מינואר עד אפריל בהשוואה לאותה תקופה בשנת 2013. במהלך חמש השנים האחרונות המכירות גדלו ב305% ולא מראים סימני האטה.

חילוקי הדיעות בין אמזון להאשט הם לא עניין פרטי של האשט והמו"לים חוששים שהשפעה על כל התעשיה. המאבק הזה מזכיר לא במעט את טענותיהם של המו"לים הישראלים נגד הרשתות צומת ספרים וסטימצקי שתבעו מהם הנחות גדולות בהסתמך על כך שאם להספרים לא ימכרו ברשתות הם לא ימכרו כלל. כך גם עם אמאזון.

פיליפ ג'ונס, העורך של הבוקסלר, אמר ל"גרדיאן" כי המשא ומתן עם האשט ישפיע על ההמשך "אנחנו לא יודעי מה יהיו התנאים שבסופו של דבר ייחתמו אבל זה יקבע את התנאים שאתם כולנו נצטרך לחיות. אמזון כל כך גדולה ודומיננטי שיש לה השפעה מצמררת בעיקר על שוק הספרים הדיגיטלים בו אם לא מוכרים אותך באמזון אין לך שום סיכוי".

עוד אמר שזאת פעם ראשונה שהסופרים יוצאים כך ביחד למאבק. לדבריו מדובר בדבר מדאיג מאוד מבחינת אמזון שהופכת לאויבת של הסופרים, "זה לא מקום טוב להיות בו בעבור אמזון".

אמזון מצדה ניסתה להעביר את הסופרים של האשט צד והציעה לתת להם מאה אחוז מהתמלוגים בזמן שנמשך המשא ומתן, אולם האשט דחתה את ההצעה. באמזון אומרים שהם נלחמים על מחירים טובים יותר בעבור הלקוחות שלהם. בראיון שהעניק סגן נשיא קינדל (הקורא הדיגיטלי של אמזון) ל"וול סטריט ג'ורנל" אמר "כל הוויכוח פה הוא על תמחור של ספרים דיגטליים. התנאים של הסכמי הסחר יקבעו עד כמה המחירים שנציע ללקוחות שלנו יהיו טובים".

אמזון קיבלה תמיכה מצד הסופרים שמוציאים את ספריהם בהוצאה עצמית שטענו ש"הרעים" בסיפור הם האשט וביקשו מענקית המו"לות להפסיק להאבק במחירים נמוכים והוגנים.

אמזון הוקמה על ידי ג'ף בזוס לפני 20 שנה. ב"גרדיאן" נכתב עליה שזאת חברה שקשה לא להשתמש בשירותיה אבל גם קל לא לאהוב. בשנת 2012 דווח ב"גרדיאן" כי אמזון לא שילמה מסים בבריטניה למרות מכירות של 7 מיליארד ליש"ט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ