"השדולה למען הסופרים והספרות" הושקה היום בכנסת

בין הנושאים שנידונו בוועדה: הסיבות למשבר המתמשך בשוק הספרים על רקע "חוק הסופרים", השתקת סופרים שהתבטאו נגד הלחימה, והירידה בהוצאה של ספרי ביכורים

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

היום הושקה "השדולה למען הסופרים והספרות" בכנסת. בשדולה נכחו חברי כנסת, נציג חנויות הספרים, נציגי משרדי ממשלה, מו"לים וסופרים. ח"כ איילת שקד אמרה בפתח הישיבה שמטרת השדולה לנתח את מצבה הקשה של הספרות ולמצוא לו פתרונות.

בין הנושאים שנידונו בוועדה: הסיבות למשבר המתמשך בשוק הספרים על רקע "חוק הסופרים", השתקת סופרים שהתבטאו נגד הלחימה, והירידה בהוצאה של ספרי ביכורים.

כנס "השדולה למען הסופרים והספרות" בכנסתצילום: אורן נחשון

בין ההצעות שהועלו בשדולה: הצעה לתקצוב ממשלתי של ספרי משוררים ב-5 מיליון שקלים, הצעה לפתיחת קרן פנסיה לסופרים, והצעה לדיור חינם לסופרים.

דני טל, האחראי על מעקב החוק מטעם ממשרד הכלכלה סקר את השינויים מאז כניסתו לתוקף של "חוק הספרים", לפני חצי שנה. לדבריו: "מאז כניסת החוק נמכרו 4 מיליון ספרים בכל הערוצים, ירידה לעומת שנה שעברה. מרבית הספרים שנמכרים הם ספרים ישנים ובעיקר באמצעות מבצעים. מספר ספרי הביכורים ירד." לדבריו, מלבד החוק הגורמים החיצוניים שהובילו לירידות במכירות הספרים בתקופה האחרונה הם הקשיים של רשת סטימצקי ונתוני הצריכה הכלליים במרכזי הקניות.

פרופ' עוזי שביט, מנכ"ל הוצאת "הקיבוץ המאוחד", תיאר את החצי השנה האחרונה כ"קטסטרופלית". "המו"לות נמצאת במשבר שהיא לא ידעה כמוהו. ההוצאות פיטרו עובדים, עצרו חוזים, תרגומים ועריכת ספרים" .

ג'קי בריי, מנכ"ל "עם עובד" אמר: "בתקופה משברית צריך להתנהל בזהירות, לכן אנחנו מצמצמים את הפעילות עד יעבור זעם. יש לספרות ולהוצאות מקום רב להמשיך ולהתקיים, ואין מצב שלא תהיה ספרות מקור בישראל, רק צריך להתכלכל באופן הנדרש".

יהונתן (חיליק) נדב מהוצאת "חרגול" אמר: אני הוצאתי בסך הכל 50 סופרי מקור. מחצית מתוכם סופרי ביכורים. בשמונה השנים הראשונות להוצאה כל סופר ביכורים שהצליח - הצליח יותר, וכל סופר שנכשל - נכשל פחות. ב-8 השנים האחרונות ההצלחות היו נדירות וקטנות, וכל מי שנכשל נכשל עמוקות".

ח"כ סתיו שפיר אמרה: "מדינת ישראל צריכה לדאוג לסופרים". והציע לעבוד על חקיקה לסיוע בחיסכון לפנסיה לסופרים, והעלתה דוגמאות מהעולם לעידוד קריאה ולרכישת ספרים על חשבון המדינה. בנוסף ביקשה לדאוג לחופש הביטוי של היוצרים, ולהגן על זכותם לדבר ולהפיץ את מחשבותיהם: "לא יכול להיות שממדינת ישראל תישמע קריאה לשרוף את ספריו של סופר. עלינו לייצר לסופרים מרחב מוגן לספרות וליצירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ