איריס בראל נגד ג. יפית: היית עסוקה יותר בפירסום מאשר במצבה של סטימצקי

על רקע המחלוקת סביב עזיבתה, שלחה הבוקר בראל, מנכ"לית סטימצקי לשעבר, שני מכתבים אל קבוצת הרוכשים של החברה בראשות ג. יפית, ובהם דרשה את הבונוס שלטענתה מגיעה לה ואיימה בנקיטת הליכים משפטיים בגין לשון הרע

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

עו"ד שמוליק קסוטו, בא כוחה של איריס בראל, מנכ"לית סטימצקי לשעבר, שלח הבוקר שני מכתבים לרוכשי הרשת בהם ג. יפית ובנה אייל גרינברג. מכתב אחד עוסק בדרישה לתשלום הבונוס שמגיע לבראל, לטענתה, על פי הסכם העסקתה בגין מכירת הרשת, והמכתב השני הוא התראה בטרם נקיטת הליכים משפטיים, בגין הוצאת לשון הרע "על רקע פרסומים שקריים שהופיעו בתקשורת הבוקר, ושברור כי באו במטרה לפגוע בבונוס המגיע לה".

המכתבים נשלחו בעקבות הפירסום על כך שישנה מחלוקת סביב גובה הבונוס של בראל, ועל כך שבעלי הרשת החדשים מנהלים בדיקה לגבי אי סדרים לכאורה בהתנהלותה הכספית בעת כהונתה. קבוצת הרוכשים של סטימצקי מעוניינת לשלם לבראל מחצית מהבונוס, בעוד בראל דורשת לקבל את הסכום בקיזוז של 30%. במכתב כתב עורך דינה של בראל כי היא פעלה בתום לב בעוד הרוכשים האחרים "השתמשו" בה וניצלו את קשריה. לאחר מכן, לפי המכתב, חל מהפך בהתנהגותם כלפיה, מהלכים ש"אין ספק שהיו מתוכננים מראש ונועדו לכרסם בסמכויות מרשתנו ולריקון תפקידה כמנכ"ל החברה מתוכן". עוד עולה מהמכתב כי בראל פוטרה על ידי קבוצת הרוכשים ולטענתה זכתה מהם ליחס בוטה ומשפיל וכי נאמר לה מפורשות "איננו זקוקים לך".

כמו כן העבירה בראל לחברת ג.יפית התראה בטרם נקיטת הליכים משפטיים על הוצאת לשון הרע, לאחר שלטענת עורך הדין שלה "בימים האחרונים מתקיים מסע הכפשות והאשמות פרי יוזמתכם, המתפרסם בעיתונות הכתובה והאלקטרונית, הכולל דברי בלע, שקר והטעייה...". עוד נכתב כי "כל ניסיון לבטא בכתובים את שמה הטוב של מרשתנו ואת המוניטין שרכשה בקהילה העסקית לא יעשה עמה חסד ואולם למען לא ימצא הנייר חסר נציין רק שמרשתנו דאגה בקפידה רבה, לכל אורך השנים שבהם עסקה בניהול גופים מסחריים, לרבות 8 שנים בהם שימשה כמנכ"לית החברה, שבשמה לא ידבק רבב".

בדברי עורך דינה של בראל נטען כי ההתנהלות מולה נעשתה תוך אימוץ אמות מידה המתאימות יותר "לעולמות תחתונים, תוך שימוש בהפחדה, איומים והשמצות תכופות ופחות אמות מידה המוכרות בקהילה העסקית".

איריס בראל צילום: תומר אפלבאום

עוד טוענת בראל באמצעות עורך דינה כי הסיבה האמיתית, לכאורה, להתנהלות רוכשי סטימצקי היא להסתיר מהציבור, מעובדי החברה, מהספקים ונותני השירותים של החברה את העובדה שנטלו על עצמם "את ניהול הרשת כאשר אין בידיכם את המשאבים הנדרשים למימון פעילותה התקינה, בבחינת 'נגסתם יותר ממה שאתם יכולים לבלוע'".

בראל מעלה במכתב סברה לפיה בנסיבות בהן תצטרך חברת ג.יפית להשקיע סכומים נוספים מעבר להשקעה הראשונית ייתכן שתחליט לעזוב את החברה ולהותירה לפירוק או הקפאת הליכים.

עוד היא טוענת שסטימצקי נרכשה על ידי ג.יפית באופן חובבני "תוך ארבעה ימים בלבד ללא כל בדיקה רצינית ומעמיקה של מצב החברה. רכשתם חברה קמעונאית, שאין לכם כל רקע או ידע בתחום... נדמה כי הייתם יותר עסוקים בפרסום הנלווה להחזקה ברשת סטימצקי מאשר במצבה של החברה ובהתחייבויותיה, וההשלכות ניכרות כיום".

בראל תובעת מהקבוצה בראשות יפית גרינברג 2 מיליון דולר בגין עסקת מכירת השליטה, 500 אלף שקל בגין חמישה חודשי הסתגלות, 84 אלף שקל בגין פדיון ימי חופשה ודמי הבראה, 292 אלף שקל בגין מענק חלקי בגין 7 חודשי עבודה, וכן פרסום הודעת התנצלות מיידית ופיצוי בגין הנזק שנגרם לה לטענתה בשל לשון הרע בסך חמישה מיליון שקלים.

בראל מפרטת במכתבה פעולות שעשתה קבוצת הרוכשים שחלקן בעייתיות לכאורה, למשל פגישה עם בכירים מרשות שדות התעופה נוכח רצונה של החברה להשתתף במכרז הקרוב של חנות הספרים בנתב"ג. "יש פעולות שאסור היה לבצע, כגון הפגישות עם הבכירים מרשות שדות התעופה" ,כתב עורך דינה, "וכן פגישות עם גורמים בכירים בהסתדרות כדי למנוע התארגנות עובדים". 

מסטימצקי נמסר בתגובה: "הרשת אינה מנהלת את עניינה העסקיים על גבי התקשורת ובטח שלא תתייחס לרכילות עסקית. לנושא הרלוונטי ובעניין התפטרותה של הגב' בראל -  נגיב בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ