מת הסופר והמורה הרוחני שלמה קאלו

קאלו, שהיה נשוי לזמרת רבקה זהר, פירסם עשרות ספרים, בהם הגות, ספרות נוער ואוטוביוגרפיה. זהר, היום: "הוא לא פחד מהמוות, הוא היה מאוד בהיר"

גיל נוה
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיל נוה
בן שלו

הסופר, הוגה הדעות והמורה הרוחני שלמה קאלו מת הבוקר (שבת) בביתו שביפו, בגיל 86, ככל הנראה לאחר שלקה בליבו. קאלו, שהיה נשוי לזמרת רבקה זהר, פירסם עשרות ספרים, שברבים מהם שילב את תפישותיו בנוגע לתורות הרוחניות מהמזרח. זהר סיפרה לכלי התקשורת כי קאלו חש כאבים בחזהו בבוקר, אך סירב להזעיק אמבולנס, וכעבור זמן קצר מת.

בראיון למוסף הספרים של "הארץ" עם דליה שמחאי, מחברת ספר על תולדות "העידן החדש" בישראל, התייחסה שמחאי לקאלו כאחד ממבשרי ה"ניו אייג'" בישראל וכאחד הפעילים הראשונים בתחום בישראל.

קאלו נולד ב–25 בפברואר 1928 בבולגריה ומנעוריו היה פעיל במחתרת האנטי־פשיסטית במדינה. בזמן מלחמת העולם השנייה נאסר ונכלא במחנה הריכוז סומוביט שבצפון בולגריה. הוא עלה לישראל ב–1949, למד מיקרוביולוגיה ועבד כמנהל מעבדות רפואיות של קופת החולים הכללית.

שלמה קאלוצילום: ויקיפדיה

קובצי הסיפורים הראשונים שלו והרומן הראשון שכתב יצאו לאור בשנות ה–50 וה–60 ב"ספריית פועלים" ו"עם עובד". בשנת 1969 ייסד את הוצאת הספרים "הוצאת דע"ת" שבמסגרתה המשיכו לצאת לאור כמעט כל ספריו, שהחלו לעסוק בתורות הרוחניות. בראיונות לעיתונות סיפר קאלו כי באותה שנה חווה את "ההארה" ששינתה את מסלול חייו.

רבקה זהרצילום: דודו בכר

קאלו תירגם רבים מהכתבים הקלאסיים של תורות המזרח, פירסם ספרי הגות וסיפורים על גבול המשל, ספרים לילדים ולנוער וכן ספרים אוטוביוגרפיים. קאלו אף כתב את מילותיהם של כמה משיריה של רעייתו, רבקה זהר, שיצאו בשנים האחרונות.

ברומן האוטוביוגרפי "עץ הזית" שפרסמה רבקה זהר, שיצא גם בהוצאת דע"ת, תיארה זהר, בין היתר את סיפור היכרותה עם קאלו, שסייע לה להיגמל מסמים ולהשתקם.

"אני חושבת שהוא היה אור שהתהלך בינינו. הוא השאיר אחריו את כל הספרים האלה, שכל מי שיש לו שמץ ספק, שמץ של שאלה, אם הוא יקרא בהם תהיה לו תשובה, תשובה של אמת", אמרה היום רבקה זהר, בעקבות מותו של קאלו.

"הדבר הכי חשוב שהוא היה אומר זה שאלוהים קיים ושהתפקיד של כל אחד מאתנו הוא להילחם באגואיזם שלו. בכל פעם שהאגואיזם צץ, לתת לו בוקס. יום לפני שהוא נפטר הוא אמר: 'הכל מצוין, למי שאינו משועבד'. אתה מצר את העולם שלך כשאתה משועבד, לא משנה למה, וברגע שאתה מתגבר על זה נפתחת דרך שאתה לא מאמין שהיא קיימת".

האם הוא היה מוכן למוות שלו?

"כן. אני חושבת שכן. לא שהוא ידע את היום, אבל כן, הוא לא פחד. לא נראה לי שהיה שם פחד. והוא היה מאוד בהיר. ונבון. ועיקש כמו תמיד".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ