מיה סלע
מיה סלע

פרק אבוד מספר הילדים "צ'רלי בממלכת השוקולד" שכתב רואלד דאל פורסם כעת, חמישים שנה לאחר הדפסת הספר. הפרק האבוד היה כנראה פראי מדי, חתרני, ולא מספיק מוסרי עבור נפשם הרכה של ילדי בריטניה כאשר פורסם הספר לראשונה. הפרק האבוד, שפורסם ב"גרדיאן" עם איורים חדשים של סר קווינטין בלייק, נמצא לאחר מותו של דאל, בין ניירותיו.

מדובר בפרק חמש, שנמצא בטיוטות מוקדמות של הספר, שהוא אחד מספרי הילדים האהובים ביותר כבר כמה עשורים. הפרק נחתך מהגרסה שהודפסה לראשונה בארצות הברית בשנת 1964 ובבריטניה ב–1967.

מתוך הסרט צ'רלי במלכת השוקולד"צילום: צילום טלויזיה

בספר, צ'רלי באקט, המלווה באמו והילדים האחרים, מובל אל חדר הוונילה פאדג', ובו הם נתקלים בתחזית המרושעת של חדר החיתוך וקטיעה.

הפרק מתאר את החדר שבמרכזו הר אמיתי, גבוה כמו בניין בן חמש קומות, עשוי כולו מפאדג' וניל קרמי. מכל צידי ההר עובדים מאות אנשים עם מכושים ומקדחים, חוצבים גושי פאדג' גדולים מההר.

הפרק החמישי האבוד מגלה על הדמויות שאמורות היו להיות בספר ועל גורלן, כמו גם את השמות המקוריים של כמה מהדמויות ששרדו בטיוטות המאוחרות יותר. דאל התכוון לשלוח את צ'רלי אל תוך מפעל השוקולד עם שמונה ילדים נוספים, אבל בסופו של דבר הספר התכווץ לארבעה ילדים. באותו פרק חמישי ילדה בשם מירנדה נעלמת לנצח לתוך נהר השוקולד, יחד עם ילד בשם אוגוסטוס פולט, הילד החמדן שהפך בסופו של דבר בספר לאוגוסטוס גלופ.

רואלד דאל ואשתו, השחקנית פטרישיה ניל, ב-1969צילום: ASSOCIATED PRESS

ילדים אחרים, טימי טראוטבק ווילבור רייס, מגובים בהוריהם הנאלחים, מגדפים את ווילי וונקה ונעלמים בחור בקיר. וילי וונקה מסביר שהחור מוביל לחדר של החיתוך והקיצוץ, והפועלים בהר שרים שיר הלל להיעלמם של שני הילדים.

רואלד דאל נולד בוויילס בשנת 1916 ומת בשנת 1990. במלחמת העולם השנייה התגייס לחיל האוויר הבריטי, הוכשר כטייס ואף נפצע כאשר מטוסו הופל מעל לוב. לאחר כך מונה לסגן נספח האווירייה הבריטית בוושינגטון. בארצות הברית התחתן עם שחקנית הקולנוע פטרישה ניל, והחל לפרסם את סיפוריו. קובץ הסיפורים שלו Kiss Kiss ראה אור בשנות השישים וכיכב ברשימת רבי המכר של ה"ניו יורק טיימס".

אחרי שנולדו ילדיו התחיל לכתוב לילדים על בסיס הסיפורים שסיפר להם. הספר "ג'יימס והאפרסק הענקי" התפרסם ב–1961. באותו זמן היתה מוכנה כבר הטיוטה הראשונה של "צ'רלי בממלכת השוקולד" אבל היא הושלכה לאחר שהאחיין של דאל קרא את התיאור ובו דמות נופלת למכל במפעל של ממתקים והופכת לדמות משוקולד. האחיין טען שאלה שטויות.

דאל זנח מעט את הספר לאחר שבנו בן ארבעת החודשים כמעט מת בתאונת דרכים. באותה שנה בתו בת השבע, אוליביה, נפטרה מחצבת. כשחזר לעבודה הציעה הסוכנת שלו לחזור לספר עם יותר הומור ויותר נגיעות "דאליות" לאורכו.

צ'רלי בממלכת השוקולדה מכר עשרת אלפים עותקים בשבוע הראשון לצאתו לאור ומעולם לא הפסיק להיות מודפס. בבריטניה מעריכים כי המהדורות בממלכה בלבד מכרו יותר מ–30 מיליון עותקים. שני סרטים נעשו על פי הספר, הראשון עם ג'ין וילדר, השני עם ג'וני דפ, ובשנת 2013 הועלה המחזמר בוווסט אנד בלונדון והוא עדיין רץ.

כמו עם ספר הילדים הראשון שלו, גם עם הספר הזה לא היה קל לדאל למצוא מו"ל. דאל האשים אז את המו"לים בכך שהם מוסרניים, אטומים, ושמרנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ