מרגרט אטווד תכתוב סיפור שיתפרסם רק עוד מאה שנה

אטווד היא המשתתפת הראשונה בפרויקט האמנות – הספרייה העתידית – של האמנית קייטי פטרסון

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

בימים אלה עובדת הסופרת הקנדית מרגרט אטווד על טקסט חדש שייחשף לציבור רק בעוד מאה שנה. אטווד היא המשתתפת הראשונה בפרויקט האמנות – הספרייה העתידית – של האמנית קייטי פטרסון. הפרויקט התחיל בנטיעת 1,000 עצים מחוץ לאוסלו. בהמשך, בכל שנה עד 2114, סופר אחד יוזמן לתרום טקסט חדש לאוסף. בשנת 2,114 העצים ישמשו לנייר שעליו יודפסו הטקסטים שהופקדו בפרויקט ואז יוכל הציבור לקרוא אותם לראשונה. אטווד אמרה ל"גרדיאן" שהפרויקט מחזיר אותה לשלב בילדות "שבו היינו קוברים חפצים קטנים בחצר האחורית, בתקווה שמישהו יחפור שם יום אחד בעתיד, ויגיד 'כמה מעניין שק הגולות הקטן הזה. מעניין מי השאיר את זה כאן'".

אטווד אמרה שהיא לא מוטרדת מכך שבימי חייה אף אחד מלבדה לא יקרא את הסיפור שכתבה. "איזה עונג", אמרה, "אתה לא צריך להיות בסביבה כדי לראות שאם הביקורות טובות המו"ל לוקח את הקרדיט ואם הביקורות רעות הכל באשמתך. בכל מקרה, למה שאאמין להם?"

מרגרט אטווד

עוד אמרה אטווד כי כשסופר כותב ספר אין הוא יודע מי יקרא אותו ומתי. "אתה לא יודע מי הם יהיו, בני כמה הם, מאיזה מין או לאום או כל דבר אחר אודותיהם. אז ספרים, בכל מקרה, הם כמו פתק בבקבוק".

אטווד צופה שהקוראים בשנת 2114 יזדקקו לאנתרופולוג כדי להבין את הכתוב משום שהשפה תשתנה במהלך מאה השנים הללו . פטרסון אמרה שאטווד היתה החלום שלה. אתה רצתה לפתוח את הפרויקט. לא פלא שאטווד הסכימה בהיותה אדם נועז, לא מקובע, ומשחקי למדי. הסיפור של אטווד יאוחסן בחדר שעוצב במיוחד למטרה זאת בספריה הציבורית שתיפתח בשנת 2018 באוסלו. החדר יעוצב באמצעות עץ מהיער כששמות הסופרים והסיפורים יוצגו לראווה, ללא הטקסטים עצמם.

בכל שנה הקרן של ספריית העתיד תכריז על סופר נוסף שיתרום לפרויקט. הקרן תהיה אחראית גם על התחזוקה של היער וגם תוודא שהספרים יודפסו בעוד מאה שנה. בספרייה תוצב מכונת דפוס כדי לוודא שאלה שיהיו אחראיים על הפרויקט בשנת 2114 אכן יוכלו להדפיס ספרים על נייר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ