בבתי סוהר בטקסס אסור לקרוא פלובר ושייקספיר

הצנזורה על חומרי הקריאה של אסירים בארצות הברית, לפי דו"ח שהוגש לאו"ם, כוללת גם חומרים על הומוסקסואליות, אמנות וחייזרים

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

מסתבר שהספרות אכן יכולה להיות מסוכנת, אפילו באמריקה ארצם של החופשיים. לפי דו"ח שהוגש לוועדה לזכויות האדם של האו"ם, בבתי סוהר בארצות הברית מתקיימת צנזורה על ספרים שאסירים מבקשים לקרוא.

הדו"ח הוגש על ידי שני ארגונים המקדמים את חופש הביטוי, האחד שמקום מושבו בניו יורק ושמו הקואליציה נגד צנזורה והשני בקופנהגן.

בית סוהר באוהיוצילום: אי־פי

על פי הדיווח לאו"ם, בטקסס ישנם 11,851 כותרים האסורים לקריאה על ידי אסירים. ביניהם כאלה שאפשר היגיון באיסורם, כגון ספרים המנחים "איך ליצור זהות חדשה", אבל גם כותרים ללימוד השפה הערבית, או ספרים הנופלים בטקסס תחת הכותרת ביזאר, כמו חייזרים והומוסקסואליות.

לאסירים בטקסס יש זכות לקבל ספרים ומגזינים מבחוץ, אבל אלה נבדקים על פי רשימה של חומרים שמותר להכניס לכלא. אם החומרים אינם מופיעים ברשימה רשאי קצין הדואר להחליט אם מותר או אסור להכניסם.

7,061 מבין הספרים האסורים צונזרו בגלל תוכן מיני ואילו 543 מהם בגלל דימויים מיניים מפורשים מדי בעיני קציני הדואר. בין הדימוים המיניים האסורים ישנם כאלה הכוללים עבודות אמנות של קרוואג'ו, סזאן, דאלי, פיקאסו, רפאל, רמברנדט ורנואר.

לפי הדו"ח, על הכלואים נאסר לקרוא אנתולוגיות של אמנות רומית ופרה רפאליטית וכן של אמנות אימפרסיוניסטית, פופ סוריאליסטי, גרפיטי, אר דקו, אר נבו ואנתולוגיות של המוזיאון הלאומי של נשים באמנות. עוד נאסרו ספרי לימוד של ציור, צילום, עיצוב גרפי, ארכיטקטורה ואנטומיה.

בין הסופרים שעבודתם היתה מסוכנת מדי לקריאה בעיני רשויות בתי הסוהר: גוסטב פלובר, פלאנרי אוקונור, ג'ורג אורוול, פיליפ רות, סלמן רושדי, ג'ון אפדייק, שייקספיר ואליס ווקר.

לפי ה"גרדיאן", התייחס הדו"ח גם לכך שזכויותיהם של ילדים נרמסות אף הן בכל הנוגע לקריאה בחינוך הציבורי האמריקאי. בין הספרים שמצונזרים לקריאה בבתי הספר ניתן למצוא את "הרפתקאות האקלברי פין" של מארק טוויין, "בית מטבחיים חמש" מאת קורט וונגוט ו"הצבע ארגמן" של אליס ווקר. על פי הדו"ח, מאות ספרים נאסרים לקריאה מדי שנה במערכת הספריות הציבוריות ובתי הספר בארצות הברית מסיבות הנוגועת למוסר ודת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ