מת מבקר הספרות, המסאי והמורה מרדכי שלו

שלו, שנולד בשנת 1926, נחשב למורה אגדי והיה אביהם של הסופרת צרויה שלו והמתמטיקאי והסופר ענר שלו

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

בביתו אשר בירושלים מת הבוקר מבקר הספרות, המסאי והמורה מרדכי שלו, בגיל 87.

שלו נולד בשנת 1926 בירושלים. היה חבר בלח"י ולאחר מכן שימש כמורה והיה למורה אגדי. בתחילה לימד בבית ירח שבעמק הירדן ולאחר מכן בבית ברל. הוא היה ממייסדי מכון כרם להכשרת מורים שהיה מכון הומניסטי יהודי. בשנת 2000 קיבל את פרס עקביהו לספר שירים עבריים או ספר עברי מתחום הביקורת הספרותית.

הסופר מוקי צור כתב עליו "כשבאתי לעמק הירדן סיפרו לי התלמידים בתיכון על מורה אגדי. 'הוא המורה הטוב בעולם!', אמרו. למרדכי שלו היה מפתח זהב של תלמידיו. היה לו כישרון להפוך את הלימוד להרפתקה אינטלקטואלית ואת לקחי הלימוד לדרך מחייבת. היה בו העושר העברי של איש לח"י ושל האנרכיזם הפציפיסטי של חלק מאנשי העלייה השנייה. עומס הרוח תמך ביצר החירות. אחרי מלחמת יום הכיפורים הוא עסק במדרשים ובמקורות יהודיים" .

שלו כתב עשרות רבות של מסות ומאמרי ביקורת על שלל סופרים ואנשי הגות, ביניהם: סמואל בקט, פרנץ קפקא, ש"י עגנון, ס. יזהר וסופרי דור המדינה. בעבר סיפרה בתו הסופרת צרויה שלו כי אביה עבד על כל מאמר זמן ממושך וכי סירב להוציא לאור את כתביו.

בעז ערפלי, שהיה פרופסור בחוג ספרות באוניברסיטת תל אביב כתב עליו פעם שהיה פרשן רב עוצמה של יצירות ספרות, "בעל ידע רב בטקסטים עבריים ולועזיים מסוגים שונים. איש של אינטואיציות חדות ויכולת נדירה לקשר בין רחוקים וקרובים. כתיבתו המרתקת דעתנית, חדורת להט פנימי. כמו מופעלת על ידי כוחות שמעבר לספרות".

שלו נישא לציירת ריקה שלו, בתם של עליזה ואהרון שידלובסקי, ממייסדי קבוצת כנרת. הסופרת צרויה שלו והמתימטיקאי והסופר ענר שלו הם ילדיהם. אחיו של מרדכי שלו הוא המשורר יצחק שלו, אביו של מאיר שלו.

הלווייתו של שלו תתקיים מחר (שלישי) בקיבוץ כנרת בשעה שתיים בצהריים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ