הסופר ג'ון גרישם מתנצל על דבריו נגד כליאה של צופים בפורנוגרפיית ילדים

העונשים על צפייה בפורנוגרפיית ילדים חמורים מדי, ואינם מבדילים בין צופים מקריים לכאלה שמנצלים ילדים בפועל, טען סופר המותחנים בראיון — והתנצל

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

סופר המותחנים ג'ון גרישם פירסם התנצלות בסוף השבוע האחרון על דברים שאמר ל"דיילי טלגרף", ולפיהם לא כל גבר שמסתכל על חומרים של ניצול ילדים צריך להישלח לכלא ושגזרי הדין על פשעים מסוג זה חמורים מדי. גרישם אמר את הדברים בעיתוי אומלל מבחינתו, משום שספר חדש שלו עומד לראות אור, והראיון שנתן היה במסגרת יחסי ציבור לספר. הקונטקסט שבו נאמרו הדברים היה ביקורתו של גרישם על מערכת המשפט האמריקאית. גרישם פירסם באתר שלו התנצלות בזו הלשון: "כל מי שפוגע בילד בשביל רווח כלכלי או הנאה, או שמשתתף בדרך כלשהי בפורנוגפיית ילדים, באינטרנט או בדרך אחרת, צריך להיענש במלוא חומרת הדין".

בראיון, לעומת זאת, טען גרישם שצריך להבדיל בין אלה שצופים בניצול ילדים לבין פדופילים שבאופן ממשי מנצלים ילדים: "יש כל כך הרבה סוגים של ניצול מיני של ילדים ואת כולם שמים באותו תא בבית הסוהר. כאילו שהם קבוצה של סוטים, או משהו כזה, יש אלפים כאלה. השתגענו עם העניין הזה של מאסרים" אמר.

ג'ון גרישם
ג'ון גרישםצילום: Andy Kropa/Invision/AP

גרישם שמכר עד היום יותר מ–250 מיליון ספרים מאז פירסםאת ספרו הראשון ב–1988 אומר עוד בראיון: "יש היום בתי סוהר שמלאים באנשים בני גילי, גברים לבנים בני שישים שמעולם לא פגעו באיש ושלעולם לא היו נוגעים בילד... אבל הם היו און־ליין לילה אחד והתחילו לגלוש, אולי שתו יותר מדי או מה שזה לא יהיה, ולחצו על הכפתורים הלא נכונים, הלכו רחוק מדי ונכנסו לפורנו ילדים. אין לי שום סימפטיה לפדופילים אמיתיים, אלוהים, בבקשה תכלאו את האנשים האלה. אבל לרבים מבין האנשים האלה לא מגיעים העונשים הכבדים שהם מקבלים".

ה"גרדיאן" מדווח, כי גרישם אמר שהוא מתחרט על הדברים הללו שאמר ושבשום דרך לא התכוון לגלות סימפטיה למי שהורשעו בעבירות מין, ובמיוחד לא בהתעללות וניצול ילדים.

פעילים נגד ניצול ילדים תקפו את גרישם בעקבות דבריו. ראש האגודה הלאומית הבריטית למען אנשים שנוצלו בילדותם אמר ל"טלגרף": "ג'ון גרישם מזכיר לנו למה העולם הוא עדיין מקום מסוכן לכל כך הרבה ילדים ואנשים צעירים ופגיעים. התוצאות של מעשים נפשעים כאלה נשארות לתמיד. אנחנו צריכים להכיר בנזק המתמשך שנגרם לקורבנות ולהצהיר שאנחנו נהיה מוכנים לקבל לא פחות מאשר אפס סובלנות כלפי הדבר הזה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ