פרס שזר לחקר תולדות ישראל למרדכי עקיבא פרידמן

הפרס יוענק לחוקר על ספרו המסיים את סדרת "ספר הודו" ועוסק ביהודים שפעלו במרחב המוסלמי במאה ה-12

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

פרס שזר לחקר תולדות ישראל לשנת תשע"ד יוענק לפרופ' מרדכי עקיבא פרידמן על ספרו שבהוצאת יד בן-צבי: "ספר הודו ד (א) חלפון ויהודה הלוי על פי תעודות גניזת קהיר" ו"ספר הודו ד (ב) חלפון הסוחר המשכיל והנוסע הגדול על פי תעודות מגניזת קהיר".

בין הנימוקים של חברי ועדת הפרס, היו"ר פרופ' אמנון רז קרקוצקין, פרופ' אורה לימור ופרופ' קימי קפלן: "'ספר הודו', כרך ד', חלקים א'-ב', המסיים את סדרת 'ספר הודו' כולה, הוא יצירה היסטוריוגרפית עשירה ומורכבת. זהו שילוב מרשים של מחקר, הבוחן באופן קפדני ודקדקני פרטי פרטים של העדויות, לצד הצגת תמונה רחבה, מרתקת ורבת השראה של עולמם, חייהם ותודעתם העצמית של חכמים וסוחרים יהודים שפעלו במרחב המוסלמי, מספרד ועד הודו, במאה ה-12. מדובר בהשלמה של מפעל מונומנטלי שבו פתח שלמה דב גויטיין, ובו בזמן זהו מפעל חדש ורב תובנות. פרידמן ממשיך בדרך שבה החל ההיסטוריון הדגול, מתוך כבוד עצום לפועלו, ותורם תרומה מכרעת משלו לפרויקט".

מרדכי עקיבא פרידמןצילום: מרדכי עקיבא פרידמ

עוד קבעה ועדת הפרס כי "פרידמן ממחיש בחיבור באופן מרתק את האוצר הגלום בגניזת קהיר ותורם יצירת מופת נוספת למדף הספרים המרשים של חקר הגניזה. הוא נעזר בעזרים טכנולוגיים המאפשרים לקרוא טקסטים שעד כה לא פוענחו והם מגלים לעינינו פיסות חדשות של העבר. לתגליות אלה הוא מצרף את תובנות החוקר והופך את הממצא האדיר הזה ליצירת מופת. ההיסטוריה של יהודי הגניזה מתחדשת לעינינו, ועִמה הדיאלוג בין ההווה לעבר". סכום הפרס הוא 15 אלף שקלים.

חברי ועדת הפרס ביקשו לציין את הספרים שהגיעו לשלב הסופי בתהליך בחירת המועמדות לפרס והם הספר "תרפ"ט – שנת האפס בסכסוך היהודי-ערבי" מאת הלל כהן; "חסידות מדומה - עיונים בכתביו הסאטיריים של יוסף פרל" ו"מגלה טמירין", שיונתן אמיר ההדיר והוסיף מבוא וביאורים; "השומרות שלא שמרו - נשים ומגדר ב'השומר' ובקיבוצו כפר גלעדי 1939-1907" מאת סמדר סיני; ו"ביוגרפיה – אלתרמן" מאת פרופ' דן לאור.

מרכז זלמן שזר מציין 40 שנה למותו של הנשיא זלמן שזר בסדרת אירועים, שייפתחו באזכרה השנתית שבה יוענק פרס שזר וכן שלוש מלגות לדוקטורנטים בתחום של היסטוריה של עם ישראל ע"ש פרופ' יעקב כ"ץ, פרופ' אריה גרטנר ופנחס ושיינדל ולד. כמו כן יחולקו פרסים לתלמידי תיכון אשר כתבו עבודות גמר מצטיינות בהיסטוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ