מורה שלימד את ספרו של עלא חליחל מואשם בכפירה באיסלאם

המתנגדים לספר, "אורוואר עכו", מזוהים עם תנועת איסלאם סלפית וטוענים שהרומן מכיל תיאורים מיניים פוגעניים. חליחל: "דת האיסלאם אף פעם לא חששה לגעת בעניינים אלה"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

עלי מואסי, מורה לספרות בבית ספר תיכון בבאקה אל־גרבייה, החליט ללמד את תלמידיו בשכבת כיתות י' את הרומן "אורוואר עכו" (להתראות עכו) של הסופר עלא חליחל וכעת הוא מואשם בכפירה. בשבוע האחרון מתנהל קמפיין נגד המורה בגלל שלימד את הספר. המתנגדים לספר מזוהים עם תנועת איסלאם סלפית שטוענים שהרומן מכיל ביטויים ותיאורים מיניים פוגעניים שאסור שתלמידי בית הספר ייחשפו אליהם. אחד האימאמים בכפר ג'ת במשולש תקף אותו ואת הרומן בדרשת יום שישי. בכרוז האחרון של תנועת "אנסאר אל־חק" (מגיני האמת) הואשם המורה שהוא תוקף את "הדת שלנו והחינוך של הילדים שלנו", ולכן "מקומו אינו ביננו".

מהדורה ערבית ראשונה של הספר ראתה אור בתחילת אוגוסט בעמאן בהוצאת "אל־אהלייה" ומהדורה מקומית שנייה יצאה בהוצאת "ספרי קדיתא". עשרה אירועי קריאה כבר קיים עלא חליחל ברחבי הארץ וגם ברמאללה ויש עוד כמה אירועים שמתכוננים לחודש דצמבר. הספר נמכר בכמעט 40 נקודות מכירה במגזר הערבי ועד כה לא היתה שום התנגדות לכך. מואסי בחר את הרומן כחלק מהאפשרות שיש למורים לבחור ספרים מחוץ לתוכנית הלימודים כהעשרה לתלמידים.

במקביל להאשמות מתנהל ברשתות החברתיות קמפיין תמיכה רחב במורה. פרופסור מחמוד ע'נאים, ראש האקדמיה ללשון ערבית וראש החוג לערבית באוניברסיטת תל אביב לשעבר, ותושב באקה אל גרבייה, כתב בעמוד הפייסבוק שלו "הרעש התקשורתי סביב הרומן מונע ע"י בורות בכל הקשור לספרות ומהותה. איני רואה סיבה לא ללמד את הרומן של עלא חליחל, שהוא סופר חשוב ומהסמלים התרבותיים הבולטים".

עלא חליחלצילום: ירון קמינסקי

המורה עלי מואסי כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "הספרות תישאר מפלטם של שוחרי חופש הדעת והנפש, ומרחב המחייה של אלה שיוצאים כנגד ההפחדה וההאשמות בכפירה... הם אסרו את הספר 'אלף לילה ולילה' לאלף שנים עד שהוא ניצח אותם והפך למקור ספרותי ראשון בעולם".

הסופר עלא חליחל שספרו הקודם "יחסי הסודיים עם קרלה ברוני" ראה אור גם בעברית (הוצאת זמורה ביתן) אמר להארץ "זה מסע שמושתת על דמגוגיה ושקרים. מצער שהמסיתים מנצלים את הרומן כדי לנגח ולתקוף את המורה, שהוא יותר בקי מהם בדת האסלאמית... קל מאד היום להאשים אנשים בכפירה בשם הדת, למרות שהדת האיסלאמית אף פעם לא חששה מלגעת בעניינים אלה ומפירוט לגבי היחסים בין המינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ