בית המשפט קבע כי נעמי רגן העתיקה קטעים בספרה "עקדת תמר"

לפי הפסיקה הסופרת "ידעה כי היא עושה שימוש שלא כדין" בסיפור קצר מאת התובעת; היא תפצה אותה ב-73 אלף שקל. בעבר נתבעה רגן על העתקה בספר אחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

בית המשפט המחוזי בירושלים פסק כי הסופרת נעמי רגן והוצאת הספרים כתר יפצו את הסופרת סוזי רוזנגרטן ב—73,000 שקל בגין הפרת זכויות יוצרים, סילוף, הסוואה והעתקה ספרותית של חלקים מחיבורה "שידוך משמים" לתוך ספרה של רגן "עקדת תמר". רוזנגרטן בת ה-82 היא חסידת באבוב שתיארה בסיפור קצר שכתבה את השידוך האישי של בנה.

בפסק הדין קבע השופט עודד שחם כי רגן ביצעה "העתקה של חלקים מהותיים וממשיים" מיצירתה של רוזנגרטן "העולים לכדי הפרת זכויות היוצרים בסיפור", וכי "קיים דמיון מהותי במבנה ובתוכן".

נעמי רגןצילום: דניאל בר און

בית המשפט דחה את טענת רגן כי מדובר בהשראה או בשאילת רעיונות וקבע כי מדובר "בפשטות, בהעתקה". עוד קבע כי "סיפורה של התובעת היה בפני רגן בעת שכתבה את ספרה".

בית המשפט דחה גם את טענת רגן כי השימוש שעשתה ביצירת רוזנגרטן הוא "שימוש הוגן". בעניין זה הוסיף כי הנתבעת לא ביקשה כל הרשאה ואף "ביקשה להסוות את ההעתקה באמצעות שימוש במלים נרדפות או שינויים קוסמטיים... ממכלול הראיות שבפני עולה כי הגב' רגן ידעה, ולמצער היה עליה לדעת, כי היא עושה שימוש שלא כדין ביצירתה של התובעת".

עוד אמר השופט שחם: "הפרק האמור נטוע בספר שהוא זר לתפישותיה ולרוחה של הגב' רוזנגרטן כאשה חרדית... אני גם נותן משקל לשיקולי הרתעה שמטרתם למנוע מהגב' רגן וממפרים פוטנציאליים לבצע הפרות דומות בעתיד".

זו אינה הפעם הראשונה שנעמי רגן מואשמת בגניבה ספרותית. בנובמבר 2013 הגיעה רגן להסכם פשרה בבית המשפט העליון, בערעור שהגישה על פסק דין של בית המשפט המחוזי ולפיו הפרה זכויות יוצרים של הסופרת החרדית שרה שפירו בספרה "ואל אישך תשוקתך". הצדדים קיבלו את המלצת העליון, כי על שפירו להחזיר חלק מהפיצוי שקיבלה בשעתו מרגן. רגן הסכימה להצעת השופטים כי ההחזר, בסך 97 אלף שקל, ייתרם לצדקה. עוד הוסכם כי אם בעתיד תבחר רגן להוציא מהדורות חדשות של הספר "ואל אישך תשוקתך", הן לא יכללו 29 משפטים שעמדו בלב המחלוקת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ