פשרה בין אמזון להוצאת האשט בנוגע למכירת ספרים דיגיטליים

לאחר מאבק בן חודשיים הסכימה אמזון שהאשט תקבע את המחיר לצרכן לספרים הדיגיטליים שלה. ניסיונה של אמזון לפגוע בסופרי ההוצאה קודם לכך עורר ביקורת רבה נגדה

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

המאבק הממושך בין אמזון לבית ההוצאה לאור האשט הגיע לסיומו. החברות הגיעו להסכם בנוגע למכירות הספרים הדיגיטליים, לאחר חודשים של מאבק שקומם את גדולי הסופרים, הסוכנים והמו"לים נגד אמזון.

האשט סירבה לאפשר לאמזון למכור ספרים דיגיטליים בפחות מעשרה דולר, כפי שאמזון ביקשה. בזמן המשא ומתן עם ההוצאה, אמזון לא איפשרה לקוראים לבצע הזמנות מראש של ספרי ההוצאה, ביטלה את ההנחות עליהם ועיכבה משלוחי ספרים שלה, מה שפגע במכירות. בעקבות זאת התגברה הביקורת על אמזון בעולם המו"לות ונטען כי זו חברה אגרסיבית ומונופוליסטית.

כעת הודיעה אמאזון שהחל ב–2015, האשט תהיה אחראית על קביעת המחיר לצרכן לספרים הדיגיטליים שלה וכן תקבל תנאים טובים יותר אם תעניק מחירים נמוכים יותר לקוראים. אמזון והאשט יקיימו ביניהם מסחר נורמלי, וספרי האשט יקודמו כרגיל.

מנכ"ל קבוצת האשט, מייקל פיטץ', אמר לעיתון "גרדיאן": "אלה חדשות נהדרות לסופרים. ההסכם החדש יתרום לסופרים שלנו בשנים הבאות. הוא נותן להשאט אפשרויות גדולות במסחר עם אחד מהשותפים הכי גדולים שלנו". ההסכם שנחתם כעת בין אמזון להאשט דומה להסכם שחתמה אמזון עם סיימון ושוסטר לפני כשבועיים וגם בו ניתנה למו"ל שליטה משמעותית על תמחור הספרים הדיגיטליים.

הניסיונות של אמזון לגרום ללקוחות להפסיק לקנות את ספרי האשט כדי להפעיל לחץ על המו"ל גרמו זעם רב בציבור. 1,000 סופרים חתמו על עצומה שבה תבעו מאמזון להפסיק להשתמש בסופרים כבני ערובה במשא ומתן. עם הסופרים שחתמו על העצומה נמנו דונה טארט, סלמן רושדי, ג'ון גרישם וסטיבן קינג.

דאגלס פרסטון, מחבר רבי מכר שמפרסם את ספריו בהאשט, אמר ל"גרדיאן": "הוקל לי גם בשביל עצמי וגם בשביל חברי, הסופרים של האשט. איני יודע את כל הפרטים אבל אני בטוח שפיטץ' לא היה מקבל שום דבר שאינו מיטיב עם סופריו, כך שאני די מרוצה ושמח בקשר לזה. עם זאת, זה אינו משנה את הבעיה המהותית שיש בכך שאמזון שולטת ב–50% מהשוק בארצות הברית והיתה מוכנה לשים את המשקל שלה, לקחת ספרים כבני ערובה ולפגוע בסופרים ברגע שהם נתקלים בבעיה במשא ומתן. אני מקווה שהם יבינו עכשיו שזה הזיק למשא ומתן ושזה היה כלי לא טוב, ושאם יהיו להם בעיות בעתיד עם מו"לים, הם ימצאו דרכים אחרות לפתור אותן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ