לאה איני תקבל את פרס ניומן לספרות עברית

הטקס יערך בקמפוס הר הצופים באוניברסיטה העברית בירושלים ב-24 בנובמבר. מנימוקי השופטים: "יצירות הפרוזה הייחודיות והמטלטלות שלה משמשות כל אחת בדרכה, פה למיעוט, לאילם ולמושתק"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

הסופרת לאה איני תקבל את פרס ניומן לספרות עברית בטקס שייערך בקמפוס הר הצופים באוניברסיטה העברית בירושלים ב-24 בנובמבר. הפרס יוענק לסופרת לאה איני על השפעתה על הספרות העברית העכשווית. גובה הפרס הוא 34,000 שקלים. חברי ועדת הפרס הם נשיא האוניברסיטה העברית פרופ' מנחם בן ששון, דיקן מדעי הרוח באוניברסיטה העברית פרופ' דרור ורמן, נציג קרן משפחת ניומן: מר אבישי לוביץ', פרופ' תמר הס מהחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית ופרופ' מירי קובובי.

מנימוקי ועדת הפרס ללאה איני: "לאה איני היא מן הסופרות המובילות, המקוריות והפורות בספרות הישראלית היום. יצירות הפרוזה הייחודיות והמטלטלות שלה משמשות כל אחת בדרכה, פה למיעוט, לאילם ולמושתק. האומץ בבחירת נושאיה ומחוזות כתיבתה, יכולת התיאור הסוחפת שלה, הוירטואוזיות הלשונית והסגנונית שלה, כתיבתה מלאת המשחקיות ודמיונה הצבעוני חסר הגבולות והמעצורים, זיכוה בשבחים ופרסים רבים".

עוד כתבו השופטים כי "הקורפוס היצירתי של איני הוא מגוון ומשתנה ככל שהיא מתקדמת בכתיבתה. כל אחת מיצירותיה מהווה ניסוי פואטי אמיץ, ומסע למחוזות אנושיים וספרותיים שונים. שיא יצירתה של איני, מקוריותה וייחודה טמונים בבניית הפואטיקה והאסתטיקה של הבזות — השפל, המסואב ומעורר האימה. בעולמה של איני הבזות מולידה מתוכה יופי שאין דומה לו, חסד, חמלה וגאולה".

לאה איניצילום: גלי איתן

פרס ניומן מוענק מאז שנת 1963 לסופר עברי בולט. בשנים האחרונות, על פי החלטת וועדת הפרס והתורמים, אשר ניהולה האקדמי הוא על ידי חוקרים ומומחים מהאוניברסיטה העברית, ניתן הפרס לסירוגין לסופר על מפעל חיים בספרות או לסופר צעיר ומבטיח, שלהישגיו הספרותיים יש השפעה על הספרות העברית. בין זוכי הפרס בעבר נמנו: עמוס עוז, ש"י עגנון, אורי צבי גרינברג, לאה גולדברג, גרשון שופמן, חיים הזז, ישראל אפרת, דב סדן, ש.שלום, משה שמיר, אהרון אפלפלד, אמיר גלבוע ודוד שחר.

לאה איני נולדה בתל אביב לאב ניצול שואה מסלוניקי ולאם ממוצא נאשדידני. בין הספרים שפרסמה בשנים האחרונות "ורד הלבנון", "סוסית", והשנה ראה אור הרומן שלה "בת המקום" שגם מועמד כעת לפרס ספיר לספרות. ב-2008 יצא לאור האלבום המוזיקלי "סוג של ורוד" ששרה והלחינה תמר גלעדי והפיק חמי רודנר, עם שירים פרי עטה של איני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ