מיה סלע
מיה סלע

דירקטוריון פרס ספיר של מפעל הפיס יתכנס בחודש דצמבר בכדי לדון בשינויים בתקנון הפרס. זאת גם לאור הידיעה שהתפרסמה ב"הארץ" ולפיה על אף שתקנון פרס ספיר לספרות מאפשר לכל הוצאת ספרים להגיש שבעה ספרים כמועמדים לפרס, הוצאת כנרת־זמורה־דביר מגישה 21 ספרים, מכיוון שמבחינה חוקית מדובר בשלוש חברות שונות: כנרת זב"מ דביר בע"מ; זמורה ביתן; ודביר.

הידיעה הכעיסה רבים בענף המו"לות. דב אייכנוולד, מנכ"ל ידיעות ספרים, אמר ל"הארץ": "אני לא מבין את התקנון ולא מבין את ההגיון. גם לידיעות ספרים יש כמה ח.פ (חברות פרטיות, הרשומות באופן נפרד ברשויות המס למרות שהן מתפקדות כהוצאה אחת עם מערכת אחת והנהלה אחת) אבל לא עלה בדעתי לעשות את זה ולא הייתי עושה. זה נשמע לי לא אתי ולא הגיוני".

דולין מלניק, מנהלת מחלקת התרבות והאמנות של מפעל הפיס, אמרה ל"הארץ" כי "לאור חוק הספרים החדש, ולאור מצב שוק הספרים והשינויים שעוברים על התחום כולו, יתכנס דירקטוריון הפרס על מנת לראות כיצד להתאים את הפרס לשינויים. אני מעריכה שזה יהיה אחד הנושאים שנדון בהם".

מנכ"ל ידיעות ספרים, דב אייכנוולד. לא אתיצילום: טלי שני

מלניק אומרת שבכוונתם לדון גם בשאלה האם ההגשה לפרס תהיה אך ורק באמצעות מו"לים, כמו שזה נעשה היום, או אולי לאפשר הרחבה גם לספרים שרואים אור בהוצאה עצמית.

זאת בעקבות עתירה שהגיש השנה עורך־הדין והסופר עמית ארד נגד מפעל הפיס, משום שלא איפשר לו להגיש לפרס ספיר את הרומן שכתב והוציא באופן עצמאי. בפסק הדין המליצו השופטים סלים ג'ובראן, יורם דנציגר וניל הנדל לארד למחוק את העתירה, אולם במקביל המליצו לדירקטוריון קרן ספיר לשקול את שינוי התקנון ולאפשר הגשת ספרים שהוצאו באופן עצמאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ