מת העיתונאי והסופר ישראל זמיר, בנו היחיד של יצחק בשביס זינגר

זמיר, בן 85 במותו, נפרד מאביו בגיל 5 ועלה לארץ עם אמו. הוא שב ופגש את אביו רק כעבור 20 שנה והתרעם על ניכורו. הוא יובא למנוחות ביום שני בקיבוצו, בית אלפא

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

העיתונאי והסופר ישראל זמיר, בנו היחיד של הסופר חתן פרס נובל לספרות יצחק בשביס זינגר, מת היום (שבת) בביתו בקיבוץ בית אלפא והוא בן 85. הוא יובא למנוחות ביום שני ב–14:00 בבית אלפא.

זמיר נולד בוורשה, פולין, ב–15 ביוני 1929. הוריו נפרדו כשהיה בן 5 ואביו עקר לניו יורק. זמיר ואמו עלו לארץ ישראל ב–1937 וזמיר הצטרף לקיבוץ בית אלפא שבו היה חבר עד מותו. מאז 1972 היה חבר מערכת העיתון "על המשמר", ובו ערך את המוסף "חותם", הקים את המוספים "הדף הירוק" ו"קו למושב" ובמשך שנים שימש כתב ועורך משנה של העיתון עד לסגירתו, אז עבר ל"מעריב".

ישראל זמיר, 2005צילום: ניר קידר

זמיר פירסם תשעה ספרים ובהם "אבי, יצחק בשביס זינגר" (ידיעות אחרונות, ספרי חמד, 1994), "עגיל באוזן" (ספרית פועלים, 1998) ו"לכבות את השמש" (אסטרולוג, 2004).

הוא גם תירגם מיצירות אביו לעברית. המחזה "הנאהבים והנעימים", שכתב זמיר עם מוטי לרנר על פי סיפור של יצחק בשביס זינגר ("השניים"), הוצג בתיאטרון הבימה. בראיון שהעניק ב–2004 לעיתון "ידיעות אחרונות" סיפר זמיר על פגישתו הראשונה עם אביו, 20 שנה לאחר שנפרדו בהיותו ילד. הפגישה התקיימה בניו יורק כשזמיר, אז בן 25, הגיע לעיר כשליח של תנועת השומר הצעיר. "זו היתה פגישה קרה ומנוכרת מכל היבט שהוא", סיפר. "הוא (אביו) יידישיסט ואני מדבר עברית, הוא קפיטליסט־ריאקציונר ואני סוציאליסט־מרקסיסט, אני סגדתי לסטלין והוא ראה בו רוצח, אני שללתי את הגולה והוא גר בה, הוא היה 'איש אוויר' ואני הייתי איש אדמה, מכל היבט היינו הפכים. לחצנו ידיים, הוא הצמיד לי נשיקה ועמדנו נבוכים ושותקים".

עוד סיפר זמיר שהמלה אבא לא יצאה מפיו: "רק את המכתבים אליו הייתי פותח ב'אבי היקר'. בטלפון הייתי אומר לו: 'מדבר בנך'. כשהיינו יושבים יחד הייתי פותח את השיחה ב'תקשיב'. עד הסוף לא קראתי לו 'אבא', מפני שאי אפשר לשחזר 20 שנות ייבוש של אבהות. הקשר שהיה בינינו אינו דומה למה שיש ביני לבין ארבעת ילדי. אבא שלי היה איזה בן־אדם שחי באמריקה ופעם בחצי שנה שלח שניים־שלושה דולרים. זה לא חימם את הלב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ