שלמה וישינסקי ויצחק לאור בין הזוכים בפרס לנדאו

הפרס מוענק זו השנה ה-13 והוא מחולק לתחום האמנויות ולתחום המדעים והמחקר, כאשר בכל תחום ישנו זוכה אחד

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

הוכרזו הזוכים בפרס מפעל הפיס לאמנויות ולמדעים על שם לנדאו לשנת 2014. הפרס מוענק זו השנה ה-13 והוא מחולק לתחום האמנויות ולתחום המדעים והמחקר, כאשר בכל תחום ישנו זוכה אחד. השנה נבחרו 12 זוכים - ששה מתחום האמנויות וששה מתחום המדעים והמחקר. כל זוכה יקבל 100 אלף שקלים. סך הכל שווי הפרס הוא 1.2 מיליון שקלים.

פרס מפעל הפיס לאמנויות על שם לנדאו מוענק לאמנים ויוצרים בעבור פעילות אמנותית מצטיינת ואיכותית מהתקופה האחרונה, בעלת תרומה והשפעה משמעותית לתרבות ולאמנות בישראל. 

שלמה וישינסקי. "שחקן מעורר השראה"צילום: אוליבייה פיטוסי

הזוכים בפרס מפעל הפיס לאמנויות על שם לנדאו, הם השחקן שלמה וישנסקי בתחום התיאטרון, התסריטאי מוטי לרנר בתחום קולנוע וטלוויזיה, האמנית נבט יצחק בתחום אמנות חזותית, המוסיקאית אירה ברטמן בתחום מוסיקה קלאסית, המוסיקאי איתמר ארז בתחום מוסיקת הג'ז והמשורר והסופר יצחק לאור בתחום השירה. השופטים בתחום השירה הם: גילית חומסקי, יהושע סיימון, עמינדב דיקמן והם כתבו בנימוקים לפרס כי "יצחק לאור הוא מן הבולטים במשוררים שהופיעו בזירת השירה העברית בשלושת העשורים האחרונים. בתקופה זאת הוא יצר גוף שירה המצטיין בעומקו, במורכבותו ובעוצמתו. השירה של לאור מתאפיינת בליריות ובקונקרטיות הדרות בכפיפה אחת. בשירתו, לאור מגיב למציאות הקיומית וההיסטורית, תוך שהוא עוסק במרקמי היחסים האנושיים הבסיסיים: אהבה ותשוקה, מוות, שכול, אבהות, מחלה, בגידת הגוף והתבלותו, זיכרונות ילדות וגעגועים להורים שאינם".

על האמנית נבט יצחק כתבו השופטים טל בן צבי, ז'וזף דדון, הדס מאור כי היא "מהאמניות הבולטות בתחום הווידיאו בעשור האחרון. עבודתה האמנותית עושה שימוש בחומרים ארכיוניים ובחומרי מדיה אודיו ויזואליים מן העבר תוך שהיא מעבדת וטווה אותם לכדי יצירה עצמאית חדשה. רבים מהתכנים בהם היא מתמקדת מקורם במלאכות ומוזיקה מהתרבות העברית: חפץ מתרבות האסלאם, שטיח פרסי, קונצרט מצולם של אום כולתום או פריד אל אטרש, מחול לצלילי מוזיקה כורדית או הופעה טלוויזיונית של תזמורת קול ישראל בערבית. יצחק בוחרת חומרי גלם אלה בקפידה ומעבדת אותם בכישרון תוך שהיא נוגעת באופן ביקורתי באופנים בהם נבנית ומתנסחת תרבות הגמונית ובאופנים בהם, בה בשעה, נמחקים ונעלמים אלמנטים מתרבויות אחרות, מקבילות".

על שלמה וישנסקי כתבו השופטים יורם לוינשטיין, רוני ניניו, ונאוה צוקרמן כי הוא "שחקן מעורר השראה בעשייה התיאטרונית, שלא יורד מהבמה מאז אמצע שנות ה-60, עת החל לשחק בתיאטרון הקאמרי, תיאטרון הבית שלו. בנוסף, לתפקידיו הרבים בתיאטרון השתתף וישינסקי גם באין ספור סרטים וסדרות טלוויזיה ומהווה חלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית. וישינסקי מהווה דוגמא לדורות חדשים של שחקנים, בעבודתו הבלתי נלאית  כשחקן בתפקידים גדולים וקטנים כאחד. וישי לא הגביל את עצמו אך ורק לבועת התיאטרון אלא מתעקש להיות פעיל גם בעשייה הציבורית למען חברה טובה יותר. וישינסקי הוא שחקן בדם. שחקן ישראלי".

בפרס מפעל הפיס למדעים ולמחקר על שם לנדאו זכו פרופ' דנה וולף בתחום הווירולוגיה, פרופ' אלישע קימרון בתחום חקר הלשון העברית, פרופ' אמיר שגיא בתחום החקלאות, פרופ' הווארד ליטווין בתחום מדעי הזקנה, פרופ' דניאל חנוך וגנר בתחום הנדסה כימית והנדסת חומרים ופרופ' דוד גרשוני בתחום פיסיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ