המכתב של ניל קאסדי שהעניק השראה ל"בדרכים" התגלה במקרה ויוצע למכירה

המכתב הארוך שכתב קאסדי לחברו ג'ק קרואק ב–1950 — והשפיע על הסגנון המוכר של ספרות "דור הביט" — נחשב לאבוד, אבל כעת התברר כי הוא נשלח להוצאת ספרים בסן פרנסיסקו וניצל במקרה

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

קראו לו המכתב שהשיק ז'אנר ספרותי שלם. זה היה מכתב בן 16 אלף מלה, זרם תודעה מתודלק על ידי אמפטמין, שכתב ניל קאסדי לחברו ג'ק קרואק ב–1950. אחרי שקרואק קרא את המכתב, הוא כתב במשך שלושה שבועות דחוסים את ספרו המיתולוגי "בדרכים". הוא כתב בסגנון דומה לזה של קאסדי, הסגנון שנהפך לסגנון המוכר של ספרות הביט. "בדרכים" ראה אור ב–1957. מעט לפני מותו אמר קרואק שהמכתב הזה היה הופך את קאסדי לפיגורה ספרותית אם לא היה אובד, אלא שכעת מדווח העיתון "גרדיאן" שאחרי 60 שנה, נמצא המכתב והוא יוצע למכירה פומבית ב–17 בדצמבר בבית המכירות Profiles in History בצפון קליפורניה. המכתב מונה 18 עמודים שבהם קאסדי מתאר ביקור ספוג אלכוהול, טעון מינית, לעתים קומי, בעיר הולדתו דנוור.

ב–1968 אמר קרואק ל"פריז ריוויו" שהמשורר אלן גינסברג השאיל את המכתב לחבר שגר על בית סירה בצפון קליפורניה. קרואק חשב שהמכתב נפל לים. "זה היה הרכוש שלי, זה היה מכתב שממוען אלי, אז אלן לא היה צריך להיות כל כך חסר זהירות וכך גם הבחור מהסירה", אמר קרואק. "זאת היתה הכתיבה הכי טובה שראיתי בימי. הוא כתב יותר טוב מכל אחד באמריקה, או לפחות מספיק טוב כדי לגרום למלוויל, טוויין, וולף, ואני לא יודע מי, להתהפך בקברם".

ג'ק קרואק, 1962צילום: אי־פי

כעת מתברר כי גינסברג רצה לפרסם את המכתב ושלח אותו בדואר להוצאת גולדן גוס בסן פרנסיסקו, אלא שבהוצאת הספרים איש לא פתח את המכתב. כאשר בית ההוצאה עמד להיסגר התכוונו לזרוק את המכתב לאשפה יחד עם כל שאר המעטפות עם כתבי יד ששכבו שם ומעולם לא נפתחו.

השותף של המו"ל למשרד, בעליו של לייבל מוזיקה עצמאי, החליט לקחת אליו הביתה את כל כתבי היד והמכתבים שמעולם לא נפתחו. כעת מצאה את החומרים בתו, אמנית המיצג ג'ין ספינוזה. "אבא שלי לא ידע מי זה אלן גינסברג או קאסדי, הוא לא היה חלק מדור הביט אבל הוא אהב שירה", אמרה. היא מצאה את המכתב כאשר פינתה את ביתו של אביה המנוח, לפני שנתיים. ויש לה גם הסבר לכך שאביה לקח איתו הביתה את כל החומרים: "הוא לא הבין איך מישהו יכול לזרוק מלים שנשלחו אליו".

ההיסטוריון והביוגרף של קרואק, דניס מקנאלי, אמר שמדובר במכתב יקר ערך: "הוא העניק השראה לקרואק, הסגנון הספונטני של הכתיבה פשוט פרץ ממוחו של קאסדי". קרואק היה אחד הקולות הבולטים של "דור הביט" בשנות ה–50 בארצות הברית יחד עם ויליאם בורוז, אלן גינסברג ולורנס פרלינגטי. קרואק כתב על דמויות שוליים, על מין, על סמים ועל ג'ז, ובעצם על עצמו, על חבריו ועל חוויותיהם.

המגילה שעליה נכתב "בדרכים"צילום: via Bloomberg News

בבית המכירות הפומביות מסרבים להעריך בכמה יימכר המכתב. כתב היד המקורי של "בדרכים" של קרואק נמכר ב–2001 תמורת 2.4 מיליון דולר, אלא שאז כולם ידעו שכתב היד קיים וכעת מתקשים להעריך בכמה יימכר דבר שאיש לא ידע שעדיין קיים. ספינוזה אמרה שהיא מקווה שמי שיקנה את המכתב ייתן לציבור אפשרות לקרוא אותו: "המכתב הזה כל כך טוב, ואפשר להבין למה החבר'ה האלה אהבו אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ