מת המשורר האמריקאי 
מארק סטרנד

סטרנד, שנולד ב–1934 בקנדה לאם ציירת ולאב סוכן מכירות, זכה בפרס פוליצר על כתיבתו ונחשב לאחד המשוררים הבולטים והפופולריים בשירה האמריקאית החדשה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

המשורר מארק סטרנד הלך לעולמו ביום שבת בעקבות מחלת הסרטן. סטרנד, שנולד ב–1934 בקנדה לאם ציירת ולאב סוכן מכירות, זכה בפרס פוליצר על כתיבתו ונחשב לאחד המשוררים הבולטים והפופולריים בשירה האמריקאית החדשה. שיריו הם בעלי נטייה סוריאליסטית ומזכירים חלומות או הזיות. הם עוסקים בנושאים כמו היעדר, אובדן, וחלוף הזמן. מלבד השירה פירסם סטרנד גם ספרי ילדים, סיפורים קצרים, מאמרים ותרגומים. בשנים 1990—1991 שימש כמשורר הלאומי של ארצות הברית מטעם ספריית הקונגרס, אבל הוא לא החשיב זאת כתקופה מוצלחת במיוחד וטען כי "משורר לא צריך להיות קרוב מדי לשלטון".

שיריו של סטרנד תורגמו ליותר מ–30 שפות. קוראי העברית נחשפו לשירתו של סטרנד בעיקר דרך תרגומיו של הסופר עוזי וייל. תחילה נהג וייל לפרסם תרגומים משיריו של סטרנד במדור "השער האחורי" של עיתון "העיר", וב-2007 קיבץ מבחר מיצירתו של סטרנד בספר "שירים", שיצא בהוצאת ידיעות ספרים. בראיון ל'הארץ" עם צאת התרגום העברי אמר סטרנד בין היתר: "ככותב אני מנסה להיות הכי ברור ומדויק שאפשר. יש כל כך הרבה כתיבה גרועה בעולם, ולכן בעיני משורר מחויב מוסרית לכתוב הכי טוב שאפשר".

סטרנד ביקר לפני כאבע שנים בישראל בהזמנתה של המשוררת קרן אלקלעי גוט והשתתף באירוע באוניברסיטת תל אביב שם הקריא משיריו. לפני כמה חודשים ראה אור ב"ידיעות ספרים" ספר נוסף של סטרנד שתירגם עוזי וייל ושמו "כמעט בלתי נראה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ