פרס יד ושם לספר מחקר על השואה יוענק להיסטוריון פולני

הזוכה, פרופ' יאן גרבובסקי, יקבל את הפרס על ספר הבוחן את חלקם של אזרחים פולנים ברדיפת יהודים שניסו להסתתר בזמן השואה

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

ההיסטוריון הפולני פרופ' יאן גרבובסקי הוא הזוכה בפרס הבינלאומי של מרכז יד ושם בירושלים לספר מחקר על השואה. הוא יקבל את הפרס, הכולל מענק בסך 8,000 דולר, בטקס שיתקיים ביום שני בשבוע הבא (8 בדצמבר) ביד ושם. זו השנה הרביעית להענקת הפרס, הקרוי על שם אברהם־מאיר שוורצבאום לזכר משפחתו שנרצחה בשואה ומטרתו לעודד מחקרים מעמיקים על השואה. בראש חבר השופטים של הפרס עמד פרופ' דן מכמן, ראש המכון הבינלאומי לחקר השואה ביד ושם.

גרבובסקי, המלמד כיום באוניברסיטת אוטווה בקנדה, יקבל את הפרס על ספרו "ציד היהודים” (Hunt for the Jews), שפורסם בפולנית ב–2011 ובאנגלית ב–2013. הספר עוסק בסיוע שהאוכלוסייה האזרחית בפולין העניקה לנאצים לצורך גילוי ורדיפה של יהודים בזמן השואה. הוא מתמקד בדמברובה טרנובסקה, אזור כפרי בדרום־מזרח פולין, שבו מרבית היהודים שהסתתרו באזורים "אריים" נתפסו ונהרגו בשל בגידת שכניהם הפולנים.

פרופ' יאן גרבובסקי. עורר ויכוח נוקב בפולין

בנימוקים להענקת הפרס לגרבובסקי נאמר כי כאשר ספרו פורסם לראשונה בפולין, "הוא עורר ויכוח נוקב באמצעי התקשורת המרכזיים, דבר המראה כי כתיבתו מסוגלת לפרוץ מבעד לקאנון האקדמי הטהור ולגעת בתפישות חברתיות נפוצות לגבי פרק רב חשיבות זה בתולדות פולין ובתולדות היהודים”.

לדעתם של שופטי הפרס, "חשיבות ספרו של גרבובסקי טמונה ביסודיות המופתית של מחקרו, כשהוא מביא להארת הנושא תיעוד ועדות שנאספו במומחיות מתוך ארכיונים בפולין, ישראל, אוקראינה, ארצות הברית וגרמניה. הוא מראה את חלקם של פולנים — איכרים ותושבי הערים הקטנות — ברדיפתם וברציחתם של יהודים שביקשו לשרוד באמצעות הסתתרות. היבט זה הוא בעל חשיבות גדולה לחקר השואה בכלל, כשם שהוא חשוב למשימה של היסטוריה מקצועית לחשוף את הגוונים המרובים של ההתנהגות האנושית, במיוחד בתקופה של תנאים קיצוניים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ