"תרבות" — מלת השנה של מילון מריאם־וובסטר

עורכי המילון בחרו במלה "תרבות" על סמך עלייה גדולה בחיפושים אחר משמעויותיה השונות, לרבות בביטויים כמו "תרבות הצריכה" ו"תרבות האונס". למקום השני הגיעה המלה "נוסטלגיה"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

מלת השנה של מילון מריאם־וובסטר, אחד המילונים החשובים ביותר בשפה האנגלית, היא המלה "תרבות". בחירתם של עורכי המילון ל–2014 מצטרפת לבחירות התמוהות של יתר המילונים החשובים בשפה האנגלית: מילון אוקספורד בחר במילה "vape" (שאיפת האדים בסיגריה אלקטרונית) והמלה "חשיפה" נבחרה על ידי עורכי האתר Dictionary.com. לפי הודעתם של עורכי מריאם־וובסטר, המלה "תרבות" ותשע המלים האחרות שהיו מועמדות למלת השנה נבחרו על סמך העלייה המשמעותית בחיפוש הפירוש לה באתר האינטרנט של המילון.

למקום השני הגיעה המלה "נוסטלגיה", ככל הנראה בשל ציון יובל שנים לשורת אירועים היסטוריים חשובים שהיו ב–1964, כגון ייסוד התנועה לחופש הביטוי, חקיקת חוק זכויות האזרח בארצות הברית, לידת המכונית מוסטנג של פורד וכן הפלישה הבריטית לתרבות האמריקאית, עם נחיתת הביטלס לראשונה בארצות הברית. מלים אחרות שהגיעו לעשר המלים הגדולות של המילון: חַתרָנִי, מורשת, פמיניזם והמונח הצרפתי "je ne sais quoi", שפירושו המילולי הוא "איני יודע/ת מהו הדבר".

עותק של מילון מריאם-וובסטר המונח במשרדי המו"ל של המילון מעל מגירה ובה מסמכים עם מראי מקום למלה "תרבות"צילום: אי־פי

העורך הראשי של המילון, פיטר סוקולובסקי, הסביר: "אנחנו פשוט משתמשים במלה 'תרבות' יותר מבעבר. ייתכן שזה שיגעון חולף, ייתכן שלא". לדבריו, גולשים אינם בהכרח מחפשים את המלים במילון משום שאינם יודעים את פירושיהן אלא לעתים דווקא לשם השראה, או כדי לוודא שדייקו במשמעות. "מצאנו שחיפוש המלה 'תרבות' מגיע לשיא בכל שנה סמוך לתחילת ספטמבר, לקראת החזרה ללימודים בבתי הספר. אבל השנה, המלה התגלתה כ'זיקית' ונערכו חיפושים רבים סביב משמעויותיה השונות, כשהמלה נצמדת למילים אחרות, כגון 'תרבות הצריכה', 'תרבות האונס' או 'תרבות השקיפות בממשל' — שהם מושגים שקוראים הרבה עליהם באחרונה".

סוקולובסקי הוסיף: "לפני שהמלה 'תרבות' היתה כה פופולרית, דיברו הרבה על 'חברה'. קבוצות רבות מוציאות את המלה הזאת משמותיהן בימים אלה והשימוש בה הולך ופוחת, ככל הנראה משום שהיא נתפשת כאליטיסטית. המלה 'תרבות' מחליפה אותה פעמים רבות".

הערך למלה "תרבות" במילון מריאם-וובסטרצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ