הענקת פרס לנדאו ליצחק לאור תישקל מחדש על ידי ועדת הפרס

דירקטוריון קרן לנדאו בחן הערב את החומרים שהוגשו לו מאז הוחלט להעניק ללאור את הפרס בתחום השירה. הדירקטוריון ביטל את הכרעתה של ועדת הפרס והחזיר אליה את הדיון כדי שתשקול מחדש את המלצתה

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

דירקטוריון קרן לנדאו, שהתכנס הערב (שלישי) כדי לדון בזכייתו של המשורר יצחק לאור בפרס לנדאו לשירה, הודיע כי בחן את החומרים שהוגשו לו בעד הענקת הפרס ונגדה. לאחר דיון ממושך החליט הדירקטוריון לבטל את הכרעתה של ועדת הפרס ולהחזיר אליה את הדיון כדי שתשקול מחדש את המלצתה, לאור החומר הנוסף שהגיע אל הדירקטוריון.

מאז נודע על זכייתו של לאור בפרס מתקיים מאבק של ארגוני נשים נגד ההחלטה, בעיקר ברשת החברתית פייסבוק. אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בישראל, ביקשה ממפעל הפיס לשוב ולשקול את ההחלטה להעניק את הפרס ללאור. יש בכך "מסר שלילי ציבורי... מקוממת ביותר החלטתכם להתעלם מהפרסומים המתייחסים להתנהלותו של לאור", היא כתבה למפעל הפיס, בהתייחסה לפרסומים על טענות להטרדה מינית לכאורה.

יצחק לאורצילום: קובי קלמנוביץ

בוועדת הפרס שבחרה בלאור ישבו עמינדב דיקמן, יהושע סימון וגילית חומסקי. אלה הם החברים שיצטרכו כעת לדון מחדש בפרס. לאור עובד כפובליציסט ומבקר ספרות ב"הארץ".

הפורום המשפטי למען ישראל, שגם הוא פנה למפעל הפיס בבקשה שישקול מחדש את מתן הפרס ללאור, בירך הערב על ההחלטה לבחון מחדש את הזכייה. גם הח"כיות מיכל רוזין ותמר זנדברג (מרצ) בירכו על ההחלטה. לדבריהן, "מבלי להיכנס לשיקולים מקצועיים או לתחום חופש הביטוי והאמנות, אנו סבורות כי הענקת פרס לאדם שנשים העידו כי הטריד אותן מינית ואף אנס לכאורה, לרבות מקרה אחד שלא נחקר בשל התיישנות, שולחת מסר שלילי לאותן נשים, לנשים בכלל ולמאבק משותף ליצירת סביבה נקייה מפוגענות".

תגובתם של לאור ושל פרקליטו, יעקב וינרוט, לא התקבלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ