התפרקה הוועדה שדנה מחדש בהענקת פרס לנדאו ליצחק לאור

גילית חומסקי פרשה מהוועדה שהתכנסה מחדש, כי לטענתה הסתמן שהפרס ללאור לא יבוטל. דירקטוריון הפרס, שיתכנס מחר לדיון: "בשלב זה אין זוכה בפרס"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק לאור. דיון מחודשצילום: קובי קלמנוביץ

הבוקר התכנסה ועדת השיפוט של פרס לנדאו לדון מחדש בהחלטה להעניק את פרס לנדאו ליצחק לאור. בישיבה השתתפו פרופ' עמינדב דיקמן והמשוררת גילית חומסקי. חבר הוועדה השלישי, יהושע סיימון, שלח את החלטתו המנומקת במכתב משום שלא היה יכול להשתתף בישיבה. אולם עוד לפני שהחלו הדיונים, הודיעה גילית חומסקי כי היא פורשת מהוועדה משום שלטענתה מסתמן שהפרס ללאור לא יבוטל.

הוועדה התכנסה היום לאחר שבשבוע שעבר בחן דירקטוריון קרן לנדאו את החומרים שהוגשו בעד ונגד הענקת הפרס. הדירקטוריון החליט אז שלא להחליט והחזיר את הדיון לוועדה על מנת שתשקול מחדש את המלצתה.

יהושע סיימון. תמךצילום: תומר אפלבאום

מחר תתכנס ישיבה נוספת של הדירקטוריון, שהיה אמור לדון בה בהחלטה המחודשת של ועדת פרס לנדאו — וכעת יצטרך להחליט מה לעשות לאור העובדה שוועדת הפרס התפרקה.

יהיה קשה כעת למנות ועדת שיפוט חדשה שדעת חבריה על הפרשה אינה ידועה מראש. אפשרויות אחרות העומדות בפני הדירקטוריון הן לקבל את החלטת הוועדה לפני שהתפרקה, ולהעניק את הפרס ללאור, או לבטל את הענקת הפרס השנה.

עמינדב דיקמן. תמךצילום: אמיל סלמן

מדירקטוריון הפרס נמסר היום בתגובה להתפתחויות: "ועדת השיפוט לפרס לנדאו לשירה התפרקה לאור החלטתה של גב' גילית חומסקי לפרוש מהוועדה. הנושא יובא לדיון הדירקטוריון שיחליט על המשך צעדים בנושא. יובהר כי בשלב זה אין זוכה בפרס לנדאו לשירה".

מאז נודע על זכייתו של לאור בפרס מתקיים מאבק של ארגוני נשים נגד ההחלטה, בעיקר ברשת החברתית פייסבוק. אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בישראל, ביקשה ממפעל הפיס לשוב ולשקול את ההחלטה. יש בכך "מסר שלילי ציבורי... מקוממת ביותר החלטתכם להתעלם מהפרסומים המתייחסים להתנהלותו של לאור", היא כתבה למפעל הפיס, בהתייחסה לפרסומים על טענות להטרדה מינית לכאורה.

הפורום המשפטי למען ישראל, שגם הוא פנה למפעל הפיס בבקשה שישקול מחדש את מתן הפרס ללאור, בירך כשנודעה ההחלטה לבחון מחדש את הזכייה. גם הח"כיות מיכל רוזין ותמר זנדברג (מרצ) בירכו על ההחלטה. לדבריהן, "מבלי להיכנס לשיקולים מקצועיים או לתחום חופש הביטוי והאמנות, אנו סבורות כי הענקת פרס לאדם שנשים העידו כי הטריד אותן מינית ואף אנס לכאורה, לרבות מקרה אחד שלא נחקר בשל התיישנות, שולחת מסר שלילי לאותן נשים, לנשים בכלל ולמאבק משותף ליצירת סביבה נקייה מפוגענות".

תגיות קשורות: