לבריטים כבר אין סבלנות לאוטוביוגרפיות של מפורסמים

בשנת 2014 חלה ירידה של 4% בקניית אוטוביוגרפיות לעומת שנת 2013. ג'ון קליז, סטיבן פריי וגרהאם נורטון הם בין אלה שמכירות ספריהם היו מאכזבות

איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתמר זהר

האם הקוראים בבריטניה התעייפו מאוטוביוגרפיות? על פי סקר של נילסן בוקסקאן, מסתמן שכן. בשנת 2014 חלה ירידה של 4% בקניית אוטוביוגרפיות לעומת שנת 2013.

בהוצאות הספרים בבריטניה, כמו בארצות הברית, מתמקדים בשבועות שלקראת חג המולד כדי להוציא אוטוביוגרפיות וספרי זיכרונות מתוך ניסיון כי הציבור יקנה אותם כמתנה, לעצמו, לבני משפחה או לחברים.

עם זאת, על פי מומחים בתחום ההוצאה לאור בבריטניה, השנה המכירות של האוטוביוגרפיות היו מאכזבות לעומת שנים קודמות. כך למשל, לפי "גרדיאן", ספריהם של הקומיקאים והשחקנים ג'ון קליז וסטיבן פריי נמכרו ב–60 אלף עותקים כל אחד. ספר הזיכרונות השני של גרהאם נורטון, מגיש בטלוויזיה וברדיו בבריטניה, מכר אפילו פחות: רק 44 אלף עותקים.

ג'ון קליז מחזיק באוטוביוגרפיה שלו שיצאה השנהצילום: אי־פי

פיליפ ג'ונס, עורך האתר Bookseller, אמר ל"אינדיפנדנט" כי ברוב המקרים הסיבה לאדישות הקוראים היא בכך שאין להם עניין לקרוא חלק שני או שלישי של אוטוביוגרפיה שכתב שחקן, זמר או מנחה — מפורסמים ככל שיהיו — אחרי שכבר קראו את החלק הראשון שלה.

האוטוביוגרפיה הנמכרת ביותר בבריטניה בשנת 2013 היתה "My Autobiography" של סר אלכס פרגוסון, מנג'ר מנצ'סטר יונייטד בעברו. היא שברה שיא מכירות לספר עיון בשבוע הראשון שלו: 115.5 אלף עותקים ושברה בכך את השיא הקודם, שהיה שייך לראש ממשלת בריטניה בעבר, טוני בלייר, שהאוטוביוגרפיה שלו, שיצאה בשנת 2010, נמכרה ב–92 אלף עותקים בשבוע הראשון .האוטוביוגרפיה של פרגוסון היתה בסופו של דבר הספר המודפס הנמכר ביותר בשנת 2013 בממלכה המאוחדת, הן בתחום העיון והן בתחום הפרוזה. הוא נמכר ב–803 אלף עותקים בתוך פחות משלושה חודשים, יותר אפילו מספר הפרוזה "התופת" של דן בראון, מחבר "מלאכים ושדים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ