יצחק לאור יתבע את מפעל הפיס על שלילת פרס לנדאו

עורכי דינו של לאור מסרו כי יטענו בתביעה שמפעל הפיס חרג מהוראות תקנון פרס לנדאו ופגע בחזקת החפות. הם ידרשו להחזיר ללאור את הפרס

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

המשורר יצחק לאור יגיש בימים הקרובים תביעה לבית משפט מחוזי נגד מפעל הפיס, שהחליט לשלול ממנו את קבלת פרס לנדאו. עורכי הדין של לאור, יעקב וינרוט ועמית חדד, מסרו כי ידרשו לבטל את ביטול הפרס ללאור ויטענו שמפעל הפיס "חרג מהוראת התקנון בצורה גסה. הם ביטלו החלטה שהתקבלה כדין ופגעו בעיקרי הצדק הטבעי ובחזקת החפות של אדם בצורה שנוגדת כל הלכה משפטית".

ב–20 בנובמבר הכריז מפעל הפיס כי פרס לנדאו לשירה יוענק ללאור (העובד כמבקר ספרות ופובליציסט ב"הארץ"). מאז מתנהל מאבק ציבורי נגד ההחלטה בשל טענות על הטרדות ותקיפות מיניות שלאור ביצע לכאורה. בעקבות פניות למפעל הפיס החליט הדירקטוריון להחזיר את ההחלטה לועדת השיפוט, שבה ישבו ד"ר עמינדב דיקמן (יו"ר), יהושע סימון וגילית חומסקי. הוועדה אכן התכנסה בשנית אולם חומסקי התפטרה ממנה כשהבינה ששני השופטים האחרים עומדים על דעתם כי הפרס יינתן ללאור.

יצחק לאורצילום: תומר אפלבאום

כתוצאה מכך דן דירקטוריון קרן לנדאו ביום שני האחרון בסוגיה והחליט שלא להעניק את פרס לנדאו ללאור. דיקמן אמר בתגובה להחלטת הדירקטוריון: "לאור מבחינתי קיבל את פרס לנדאו לשירה. זה שהדירקטוריון החליט לבטל — זאת בעיה של הדירקטוריון. מבחינתי התפטרות של חברת ועדה לא מחסלת ועדה, הדירקטוריון החליט אחרת. בעיה שלו".

חבר הוועדה סימון טען גם הוא כי נעשתה חריגה מהתקנון ומהמנדט שניתן לוועדה לעסוק בשירה ולא לשמש ערכאה משפטית. לדבריו, "התקנון של הוועדה מחייב לשקול אך ורק שיקולים ספרותיים — תרומת המועמד לתחום השירה — וכך עשתה הוועדה. לכן, החזרת המקרה אל הוועדה אינה בגדר שאלה ספרותית או שירית. להבדיל מבחירות אישיות שבהן נתונה לי הסמכות המלאה בנוגע להעדפת יצירת קשר עם אדם זה או אחר, איני רואה בעצמי ערכאה שיפוטית או מעין שיפוטית בדבר התנהגותו של אדם כלשהו, וזוהי ההכרעה שהדירקטוריון מכוון אליה עתה, וכאמור בלי שהדבר תואם את תקנון הפרס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ