אמזון שוב מרגיזה את הסופרים

לדבריהם, מכירותיהם צנחו מאז שספריהם הוכנסו לשירות חדש של ענקית המסחר המקוון המציע קריאה לא מוגבלת בחודש

איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתמר זהר

לפני כחצי שנה הודיעה אמזון על שירות חדש שבאמצעותו יוכלו אנשים לקרוא, תמורת עשרה דולר בחודש, כמה ספרים שרק ירצו במכשיר הקינדל שלהם.

אז זה נשמע מפתה במיוחד בשביל אלה שעדיין מספיקים לקרוא בימינו לא רק את הכריכות האחוריות. כעת מתברר כי יש סופרים שנפגעים מהשירות הזה. אלה ברובם סופרים המפרסמים את כתביהם בהוצאה עצמית ואמזון בשבילם היא החוט המקשר בינם לבין הקוראים.

אחת מהם היא הולי וורד, הכותבת בשם העט ה"מ וורד רומנים רומנטיים. היא סיפרה ל"ניו יורק טיימס" כי חודשיים אחרי שהצטרפה לשירות החדש, המציע מבחר של 700 אלף ספרים, ירדו הכנסות המכירות שלה ב–75%. "הרבה אנשים מורידים ספרים לקינדל, אבל בכלל לא קוראים אותם", הוסיפה. "אם אין לך קהל נאמן אתה בבעיה".

משלוח של אמזוןצילום: אי־פי

היא החליטה לפיכך לעזוב את השירות אף על פי שהיתה מודעת לסיכון המסחרי הכרוך בכך מהעבר השני – הסיכוי לחשיפה של ספריה הולך ומצטמצם.

סופרת אחרת, קתרין מאייר גריפית, הכותבת ספרי אימה, תהתה אם אמזון, שהקים ג'ף בזוס ב–1994 ונהפכה מאז לאחת מענקיות המסחר המקוון בעולם, "רוצה להיהפך להוצאה לאור מסורתית כמו אלה שכולנו ברחנו מהן?"

זוהי לא הפעם הראשונה השנה שבה מוזכר שמה של אמזון כמי שמפעילה טקטיקה לא חוקית של מונופול. בנובמבר האחרון הסתיים מאבק ארוך בין אמזון לבית ההוצאה לאור האשט. השתיים הגיעו להסכם בנוגע למכירות הספרים הדיגיטליים, לאחר שהאשט סירבה תחילה לאפשר לאמזון למכור ספרים דיגיטליים בפחות מעשרה דולר, כפי שביקשה האחרונה. בזמן המשא ומתן עם ההוצאה, אמזון לא איפשרה לקוראים לבצע הזמנות מראש של ספרי ההוצאה, ביטלה את ההנחות עליהם ועיכבה משלוחי ספרים שלה, דבר שפגע במכירות.

הניסיונות של אמזון לגרום ללקוחות להפסיק לקנות את ספרי האשט כדי להפעיל לחץ על המו"ל גרמו זעם רב בציבור. סופרים רבים ובהם סלמן רושדי, דונה טארט וסטיבן קינג, חתמו על עצומה שבה תבעו מאמזון להפסיק להשתמש בסופרים כבני ערובה במשא ומתן.

בעקבות ההסכם הודיעה אמזון כי החל ב–2015 האשט תהיה אחראית על קביעת המחיר לצרכן לספרים הדיגיטליים שלה וכן תקבל תנאים טובים יותר אם תעניק מחירים נמוכים יותר לקוראים. אמזון והאשט יקיימו ביניהם מסחר נורמלי, וספרי האשט יקודמו כרגיל.

בשנים האחרונות, ככל שנכנסו עוד ועוד מכשירים ואמצעים המתאימים לכך, חל זינוק בהכנסות הספרים הדיגיטליים בארצות הברית. כך למשל בשנת 2011 נרשמו הכנסות בסך 2.1 מיליארד דולר. בשנת 2012 הן כבר קפצו ל–3 מיליארד דולר. בשנת 2013 הזינוק נעצר, אבל לא היתה נסיגה. גם בה נרשמו הכנסות בסך 3 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ