יצחק לאור תובע את מפעל הפיס: פרס לנדאו נשלל ממני בניגוד לחוק

בתביעה במחוזי בת"א, שהוגשה באמצעות עו"ד יעקב וינרוט, טוען המשורר כי הפרס נשלל ממנו על סמך שמועות שלא נבדקו ובניגוד לתקנון הפרס, ותובע לקבלו חזרה

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

המשורר יצחק לאור הגיש הבוקר תביעה לפסק דין הצהרתי לבית המשפט המחוזי בת"א, ובו הוא מבקש מבית המשפט להצהיר כי החלטת מפעל הפיס לבטל את זכייתו בפרס לנדאו לשירה — מבוטלת.

"אם תיוותר על כנה ההחלטה לשלול מלאור את הפרס", נכתב בכתב־התביעה שהוגש ע"י עורכי הדין יעקב וינרוט, יחיאל וינרוט, עמית חדד ואושר רובינגר, "הרי שזהו עידן חדש מבחינת כבודו של אדם וזכויותיו. מכאן ואילך אין הוא אלא פונקציה של כמות פרסומים ואין צורך לשפוט אותו. פרס מפעל הפיס נשלל ממר לאור על סמך שמועות המייחסות לו אימרות ומעשים מן העבר הרחוק (מאוד) שאינם קשורים בדרך כלשהי לתחום שבו ניתן לו הפרס. וכל זאת מבלי שהתקיים אי פעם במשך כל העשורים הרבים בירור כלשהו בפני גוף כלשהו — חוקר או בודק, פלילי, משמעתי או אתי — בעניינו, ומבלי שהוא זומן אי פעם לחקירה או למסירת גרסה".

יצחק לאורצילום: תומר אפלבאום

בכתב התביעה מפורטת השתלשלות העניינים מהרגע שבו החליטה הוועדה להעניק את הפרס ועד שנשלל ממנו על ידי דירקטוריון קרן לנדאו. לאור כתב לוועדה כי "אין אדם יכול להפריך דברים שהתרחשו לפני שנים רבות. זהו אחד הרציונלים העומדים בבסיס ההתיישנות. גם במישור הסמכות, אין לכם שום סמכות להיכנס לתוכן הדברים שנטענו בפניות. אין בשום מקום זכר ליכולתכם לשלול את הפרס בכלל, שלא לדבר על כך שאין לכם שום סמכות לשלול את הפרס בשל טענות סתמיות שאין בינן לבין הפרס דבר וחצי דבר ואשר אין לכם את הכלים המינימליים להחליט בהן".

לפי כתב התביעה שהגיש לאור, השיקולים היחידים למתן הפרס הם לפי התקנון: פעילות אמנותית מצטיינת ואיכותית מהתקופה האחרונה והשאלה אם האמן השפיע בתחומו ותרם תרומה משמעותית לתרבות ולאמנות בישראל.

ב–20 בנובמבר הכריז מפעל הפיס כי פרס לנדאו לשירה יוענק ללאור (העובד כמבקר ספרות ופובליציסט ב"הארץ"). מאז התנהל מאבק ציבורי נגד ההחלטה בשל טענות על הטרדות ותקיפות מיניות שלאור ביצע לכאורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ