מיה סלע
מיה סלע

הפורום המשפטי למען ישראל פנה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה שייקח חלק בהליך המשפטי של המשורר יצחק לאור נגד מפעל הפיס. בבקשת הפורום, שהועברה באמצעות בא כוחו, עו"ד תומר ישראל, נכתב: "על פי הפרסומים, בתביעתו מבקש לאור מבית המשפט לבטל את החלטת מפעל הפיס אשר קבעה כי זכייתו בפרס בטלה. כפי הנראה, אחד השיקולים המכריעים בהחלטת הוועדה בדבר ביטול העברת הפרס ללאור היה תלונות שהתקבלו מידי נשים בדבר התקפות מיניות שספגו מלאור (ועליהן כפי הנראה חלה התיישנות)".

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטייןצילום: אוליבייה פיטוסי
יצחק לאורצילום: תומר אפלבאום

לטענת הפורום, "מפעל הפיס הוא גוף ציבורי בעל זיכיון בלעדי מהמדינה לעריכת הגרלות ומשחקי מזל בישראל ונדמה כי מדובר בגוף 'דו מהותי' (כך גם בהתאם לפסיקה) ובפרט בשאלת חלוקת הכספים. בין אם מדובר במקרה שבו יש להחיל את כללי המשפט הציבורי ובין אם לאו, נדמה כי אין שאלה בדבר העניין הציבורי העולה מן הפרשה וכי כספי הפרס הנם כספי ציבור (...) נדמה כי האינטרס הציבורי הוא שמי שנחשד בפגיעה במספר נשים לא יזכה להוקרת הציבור. יצוין כי בצד חזקת החפות העומדת ללאור, יש נשים רבות אשר נפגעו. כדאי לקחת בחשבון כי למרות האשמות פומביות לא מעטות של מספר נשים ופרסומים רבים בכלי התקשורת, אשר כפי הנראה פגעו בשמו של לאור, הוא אינו מגיש ולא הגיש תביעת דיבה. האינטרס של החברה הישראלית, של מדינת ישראל ושל הציבור הוא כי לאור לא יזכה להוקרה על פועלו בתחום האמנות כל עוד רבב כה כבד מוטל בבגדו וזה אינו עושה דבר כדי להסירו".

הפורום מבקש מווינשטיין להפעיל את סמכותו וליטול חלק בהליך בהתאם לפקודת סדרי הדין הקובע: "ראה היועץ המשפטי לממשלה כי זכות של מדינת ישראל או זכות ציבורית או עניין ציבורי מושפעים או כרוכים, או עלולים להיות מושפעים או כרוכים, בהליך פלוני שלפני בית משפט... רשאי הוא, לפי ראות עיניו, להתייצב באותו הליך ולהשמיע דברו, או להסמיך במיוחד את נציגו לעשות זאת מטעמו".

הפורום המשפטי למען ישראל הוקם ב–2004 והחל את פעילותו כארגון חוץ־פרלמנטרי שביקש "למזער את נזקי תוכנית ההתנתקות מגוש קטיף וצפון השומרון בכלים משפטיים. נציגי הפורום המשפטי השתתפו בדיוני ועדות הכנסת, הגישו עתירות לבג"ץ וייצגו את התושבים מול מינהלת סל"ע. בעקבות הגירוש ותוצאותיו", כך נאמר באתר האינטרנט של הפורום. עוד נכתב שם כי "בפורום פועלות תת־מחלקות העוסקות במגוון תחומים הנוגעים לשמירה על האינטרסים של מדינת ישראל והעם היהודי". אחת המטרות היא "לשמור על זכותה של ישראל לריבונות בכל שטחיה".

כלאחר שהוחלט להעניק את פרס לנדאו ללאור (העובד כפובליציסט וכמבקר ספרות ב"הארץ"), פנה יו"ר הפורום, עו"ד יוסי פוקס, ליו"ר מפעל הפיס, עוזי דיין, וביקש ממנו לבחון מחדש את ההחלטה, אך לא בגלל תלונות של נשים אלא בשל היותו של לאור איש שמאל. כך כתב אז הפורום למפעל הפיס: "השופטים התעלמו מכך שמדובר באיש שמאל רדיקלי, חבר בארגונים אנטי־ישראליים, בעל עמדות פוסט־ציוניות, סרבן שירות. היעלה על הדעת, שמפעל הפיס, אשר הוקם לקידום החברה והקהילה הישראלית, יעניק את פרס לנדאו לאדם שרואה במדינת ישראל את 'המבצר האחרון של הקולוניאליזם בעולם'?" עוד טען אז הפורום כי "הענקת הפרס למשורר פרו־פלסטיני אשר זה עשרות שנים מחרף ומגדף את הציונות ואת מגשימיה אינה ראויה".

אין זו הפעם הראשונה שהפורום המשפטי למען ישראל מבקש לבטל הענקת פרס. הפורום עתר בעבר נגד ההחלטה להעניק את פרס ישראל למכון הישראלי לדמוקרטיה. בשנת 2009 דרש מהנהלת מפעל הפיס לבטל את הענקת פרס ספיר לספר "אחוזת דג'אני" של אלון חילו, ודרישתו התקבלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ