הסופר מישל וולבק ירד למחתרת בעקבות מתקפת הטרור

בוטל קידום המכירות של ספרו החדש, "כניעה", דיסטופיה העוסקת בהשתלטות האיסלאם על צרפת. בין ההרוגים בפיגוע ב"שארלי הבדו" היה גם חברו של וולבק, המאייר ברנרד מאריס

מיה סלע
"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
"הארץ"

הסופר הצרפתי מישל וולבק הודיע כי אירועי קידום המכירות של ספרו החדש "כניעה"  ("Soumission") מבוטלים וכי הוא יימנע מחשיפה תקשורתית ויעזוב את פריז למקום בלתי ידוע.

וולבק החליט כך בעקבות מתקפת הטרור על מערכת השבועון הסאטירי "שארלי הבדו" ברובע ה–11 במרכז פריז. בין ההרוגים במתקפה היה גם חברו, ברנרד מאריס. "וולבק עצוב מאוד בעקבות מותו של חברו", אמר הסוכן של וולבק.

מישל וולבק. איבד חברצילום: אי־פי

הרומן החדש של וולבק יצא בתזמון מצמרר, בצמוד למתקפת הטרור. וולבק כיכב על השער האחרון של "שארלי הבדו" שיצא לאור ב–7 בינואר, היום שבו התרחש אירוע הטרור שגבה 12 קורבנות. הוא מוצג בעיתון כאומר: "ב–2015 אני מאבד את השיניים שלי, ב–2022 אחגוג רמדאן". וולבק גם הופיע על שער ה"נובל אובזרווטואר שירד לדפוס לפני מתקפת הטרור, תחת הכותרת "שרדתי כל מתקפה".  סוכנו של הסופר ציין כי כרגע אין אבטחה סביבו.

לוולבק יש היסטוריה של פרובוקציות. בשעתו כבר עזב את צרפת לאירלנד שם חי כמה שנים, לאחר שנתבע בצרפת על היותו גזען ואנטי מוסלמי. בית המשפט זיכה אותו מאשמה. לפני כמה שנים כינה וולבק את האיסלאם "הדת המטופשת ביותר בעולם". לאחר מתקפת הטרור אמר לעיתונאים ראש ממשלת צרפת, מנואל ואלס, כי "צרפת איננה וולבק. היא לא חוסר סובלנות, שנאה ופחד".

וולבק, אם כן, אינו חביב על המוסדות. בשעתו אמר כי אם היה נחטף על ידי טרוריסטים, ממשלת צרפת לא היתה משלמת עבורו כופר.

שמירה על הוצאת הספרים

במשרדי הוצאת הספרים של וולבק, פלאמריון, שררה דריכות רבה. המשרדים ברובע השישי נסגרו והעובדים התבקשו לעזוב את המקום. שמירה משטרתית הוצבה במטה החברה ברובע ה–13. הוצאת פלאמריון מפרסמת כ–1400 ספרים בשנה, ומוכרת כ– 33 מיליון ספרים בשנה, בסך של 200 מיליון יורו. ההוצאה נקנתה בשנת 2012 על ידי הוצאת גאלימר, שהיא כיום ההוצאה השלישית בגודלה בצרפת. הספר "כניעה" כבר נמצא בראש רשימת רבי המכר של אמאזון בצרפת.  

בספרו החדש מתאר וולבק את מערכת הבחירות לנשיאות צרפת של שנת 2022, עם תום הכהונה השנייה הנוראית, לפי וולבק, של פרנסואה הולנד. מרין לה פן רצה לנשיאות מול מוחמד בן עבאס (דמות פיקטיבית), מנהיג המפלגה המוסלמית. הסוציאליסטים עושים עסקה עם המפלגה המוסלמית כדי להביס את לה פן הימנית ובן עבאס נבחר לנשיאות צרפת.

כעת, הנשים לא יכולות יותר ללבוש שמלות מערביות, ובעידוד סובסידיה ממשלתית הן לובשות שמלות כותנה ארוכות מעל מכנסיים. נשים גם עוזבות בהמוניהן את מקומות העבודה שלהן, מה שפותר את בעיית האבטלה כי את מקומן תופסים גברים מובטלים. האוניברסיטאות נהיות איסלאמיות ומרצים לא־מוסלמים נאלצים לפרוש או להתאסלם ולהצהיר נאמנות למשטר החדש.

לפי ה"גרדיאן" הספר של וולבק מעט מורכב יותר מסתם פנטזיית אימים על שלטון מוסלמי. וולבק כותב על אותם דברים שעליהם כתב תמיד — האדם המודרני בעיר הגדולה, עליבותו, האופן שבו הבריות, גם האינטלקטואלים, קלות לתפעול, תאוותניות וניתנות לקנייה בקלות תמורת בצע כסף. פרנסואה, הגיבור של הספר, משלים בקלות עם הסדר המוסלמי החדש משום שהבעלים הסעודי החדש של הסורבון משלם הרבה יותר, ואף חשוב מכך, כעת פרנסואה יכול להיות פוליגמיסט.

הקוראן טוב משחשבתי. הבעיה היא בג'יהאדיסטים

בראיון שנתן וולבק ל"פריז רוויו" ב–2 בינואר, ימים ספורים לפני מתקפת הטרור, הוא ענה תשובות די מפתיעות על השאלה למה כתב את הרומן הזה. נראה שוולבק דווקא גילה את אלוהים. "האתאיזם שלי לא שרד את כל מקרי המוות איתם הייתי צריך להתמודד" אמר וולבק כשהוא מתייחס למותם תוך זמן קצר של הוריו ושל כלבו. "בניגוד למה שחשבתי, כנראה שלא באמת הייתי אתאיסט. הייתי אגנוסטי. בדרך כלל המילה הזאת משמשת ככיסוי לאתאיזם, אבל לא במקרה שלי. לאור מה שאני יודע, כשאני בוחן את השאלה האם יש בורא לעולם אני מבין שאין לי תשובה. זאת הסיבה לכך שכתבתי את הספר".

עוד אמר וולבק, כי ניסה לשים את עצמו בנעליהם של המוסלמים בצרפת והבין שהם נמצאים במצב סכיזופרני: "הם לא מתעניינים בסוגיות כלכליות, הנושא שלהם הוא מה שאנחנו קוראים 'חברתי'. אלא שבנושאים האלה הם מאוד רחוקים מהשמאל ובוודאי מהמפלגה הירוקה. רק תחשבו על נישואי הומוסקסואלים ותבינו למה אני מתכוון. אבל זה נכון גם לגבי המפלגות האחרות: למה שהם יצביעו לימין או לימין הקיצוני שלחלוטין דוחה אותם? אז אם מוסלמי רוצה להצביע מה הוא אמור לעשות? האמת היא שהוא במצב בלתי אפשרי. אין לו בכלל ייצוג. לכן חשבתי שיש הגיון במפלגה מוסלמית.

"בסופו של דבר", הוסיף וולבק, "מסתבר שהקוראן הוא הרבה יותר טוב ממה שחשבתי, עכשיו כשקראתי אותו. המסקנה הכי ברורה היא שהג'יהדיסטים הם מוסלמים רעים. אז אפשר לומר ששיניתי את דעתי. לכן אני לא מרגיש שאני כותב מתוך פחד, אני דווקא מרגיש שאנחנו יכולים להגיע להסכמות. הפמיניסטיות לא יוכלו להיות חלק מזה, אם להיות לגמרי כנים. אבל אני ורבים אחרים נוכל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ