יעל נאמן ויעקב ביטון — בין זוכי פרס לוי אשכול לסופרים

בין הזוכים הנוספים, שכל אחד מהם יקבל 65 אלף שקל: יוסי סוכרי, אילן שיינפלד, סבינה מסג ואמונה אלון

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

הזוכים בפרס היצירה לסופרים עבריים ע"ש לוי אשכול לשנת תשע"ה הם אלי הירש, סבינה מסג, יגאל סרנה, שהרה בלאו, יערה שחורי, אמונה אלון, יעל נאמן, אילן שיינפלד, צביקה שטרנפלד, דידו ש. דידובסקי, יעקב ביטון, יוסף עוזר ויוסי סוכרי. פרסי היצירה ניתנים לסופרים ומשוררים הכותבים בעברית, כאות הוקרה על פועלו של הסופר והמשורר בכל תחומי הספרות: שירה, סיפורת, מחזה, מסה, ביקורת ועריכה ספרותית. כל אחד מהזוכים יקבל פרס בשווי 65 אלף שקל. חברי ועדת השיפוט של הפרס היו פרופ' אדיר כהן (יו"ר), פרופ' חמוטל בר יוסף וענת זכריה.

שרת התרבות, לימור לבנת, אמרה: ״כל אחד מהזוכים כותב בדרך ייחודית ומפליא לתאר בכתיבתו נושאים, דמויות ומצבים שונים מנקודת מבט אישית ומעניינת. כל אחד מהם הטביע את חותמו על עולם הספרות הישראלי, הוביל את קוראיו למחוזות חדשים ותרם לעושרנו התרבותי. אני מברכת את כל הזוכים על זכייתם ומאחלת להם כי כתיבתם הפורה תמשיך לרגש אותנו שנים רבות".

יעקב ביטוןצילום: קובי קלמנוביץ

על המשורר יעקב ביטון כתבו השופטים כי ״בין הקולות הצעירים של השירה העברית העכשווית, בולט קולו של במקוריותו, ובאיזה חופש תודעתי חסר סכרים, שזורם ממנו בטבעיות מהפנטת. השירה שלו נעה בין גאון ורהב לצניעות חידתית כשהוא משאיר לנו הקוראים את העבודה לחבר את חלקי זהותו. והשירה שלו זוכרת ושוכחת ושוב זוכרת, נוגסת במה שיש — שירה שקמה בלי בהלה כדי לכרוך את תבוסת האנושי. היחסים המורכבים והחד־פעמיים שיוצר ביטון בין השפה ובין המבע משתיתים בשירה העברית רגע של מהפכה שטורף את הקלפים על כל מה שחשבנו״.

על דידו ש. דידובסקי כתבו השופטים שהוא ״הוא משורר נפלא, שלא הגיע לידיעת הציבור בשל ענוותו. עד כה פירסם שלושה קובצי שירה — 'אבן גיר רכה', 'האיש מבבל' שזיכה אותו בפרס אקו"ם ליצירה בעילום שם, ו'לזכר הזמן'. סיפורו 'כדורים פורחים' זכה בתחרות הסיפור הקצר של 'הארץ' וסיפורו 'הבית הזה' זכה בפרס עינת. בשלושת הספרים ניכרת עין רגישה של אמן, לב חם ונאמן, יושר גדול והשקפת עולם רחבה, הומניסטית, חובקת את העולם באהבה. דידובסקי הוא משורר בעל יכולת סגנונית מצוינת, אם כי לא ראוותנית, והשירה שלו חודרת ללב הקורא בישירות בלתי מצויה״.

על יעל נאמן נכתב כי ״כתבה את אחד הספרים המעניינים והמרכזיים ביותר של השנים האחרונות — 'היינו העתיד', שהיה לרב מכר עטור שבחים ומספר את סיפורה של מי שגדלה וחונכה בתוך חיי קיבוץ, באופן הער והאמיתי ביותר שאפשר לדמיין. זהו ספר ש'בוקע מבורות הממטרות בדשאים שהקיפו את חדר האוכל, מחרכי המבצר הצלבני שלנו, מהחריצים במדרכות האבן הצרות והיפות'. באומץ רב, נטולת כל הגנה, מבטאת נאמן את הלך רוח של חבורה ושבט באותו 'רגע מרוסק אבל זוהר' עד למולקולה האחרונה. הספרים שלה רוויים במשפטים חדים כתער שתענוג לצטט אותם. ובדיוק בשביל יופי כזה שווה לחיות פה״.

סבינה מסגצילום: ירון קמינסקי

על שהרה בלאו נכתב כי היא ״יוצרת מקורית, ברוכת דמיון, העזה תיאורית ועושר סגנוני. ילידת בני ברק, בת למשפחה דתית לאומית שזיקתה לעולם היהודי עמוקה אך מבעה נון־קונפורמיסטי ובורא עולם עשיר המקושר למסורת ולחיים האמוניים ועם זאת פורץ מגבולותיו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ