איילת שקד: "לא להעניק ליגאל סרנה את פרס רה״מ לספרות עברית"

השופטים קבעו כי סרנה "נאבק על דמותה של המדינה המאבדת דרכה וערכיה". שקד קראה בעמוד הפייסבוק שלה לשלול ממנו את הפרס. סרנה בתגובה: "הערבוב בין פוליטיקה, פייסבוק וספרות מצחיק אותי"

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

ח"כ איילת שקד, מספר 3 ברשימת מפלגת הבית היהודי לכנסת, קוראת שלא להעניק את פרס היצירה לסופרים עבריים ע"ש לוי אשכול לעיתונאי והסופר יגאל סרנה. אף שאינה כותבת זאת בעצמה, תולה שקד את הסיבה לכך בעמדותיו הפוליטיות השמאליות של סרנה, שהוא שב ומביע בעיתונו, "ידיעות אחרונות", ובחשבון הפייסבוק שלו. לקריאתה בפייסבוק "לא להעניק ליגאל סרנה את פרס רה"מ לספרות עברית", צירפה צילום מסך מחשבונו של סרנה בו הגיב לתקיפה וחיסול ג'יהאד מורנייה, וכתב "איראן יקרה! אם את מתעקשת על נקמה, אנא הגישי אותה קרה (אחרי הבחירות) ואישית. ידנו לא היתה במעשה". בתגובות לפוסט, שנכון לכתיבת שורות אלו צבר מעל 3,000 לייקים, כונה סרנה "טרוריסט", "גיס חמישי" וזכה לקריאות שונות לשלילת אזרחותו. 

אתמול הודיע משרד התרבות על הזוכים בפרס היצירה לסופרים עבריים ע"ש לוי אשכול, לשנת תשע"ה. בין 13 הזוכים השנה, נמצאים בין היתר אילן שיינפלד, אמונה אלון, שהרה בלאו, אלי הירש וסרנה. כל אחד מהם יזכה לפרס בגובה 65,000 שקלים. בנימוקי הפרס כתבו השופטים על סרנה: "הוא פרסם תשעה ספרים, שלושה מהם ספרי תעודה והאחרים רומנים, נובלות וספר ביוגרפיה, ולו רק בזכות הביוגרפיה המעולה שכתב על המשוררת יונה וולך ב-1993 וחזר ועידנה ב-2009, ראוי הוא להיחשב כאחד מטובי כותבי הביוגרפיות הספרותיות בישראל. סרנה הוא עיתונאי מחונן, ישר ביטוי ומעמיק ביקורת, נלחם מלחמתם של חלשי החברה ומדוכאיה, נאבק על דמותה של המדינה המאבדת דרכה וערכיה. כך גם ברומן החברתי שלו '2023'. הוא מצייר את פניה המעוותות של המדינה המכלה את עצמה בניוונה המוסרי והכלכלי, ובלשונו: "בית שנבנה באהבה אך כורסם כזבים וחמדנות".

שרת התרבות, לימור לבנת, אמרה אתמול: ״כל אחד מהזוכים כותב בדרך ייחודית ומפליא לתאר בכתיבתו נושאים, דמויות ומצבים שונים מנקודת מבט אישית ומעניינת. כל אחד מהם הטביע את חותמו על עולם הספרות הישראלי, הוביל את קוראיו למחוזות חדשים ותרם לעושרנו התרבותי. אני מברכת את כל הזוכים על זכייתם ומאחלת להם כי כתיבתם הפורה תמשיך לרגש אותנו שנים רבות".

יגאל סרנה מסר בתגובה: "הערבוב בין פוליטיקה, פייסבוק וספרות מצחיק אותי. הפרס ניתן לי על ספרים שכתבתי, ביניהם הביוגרפיה של יונה וולך. כשיונה פרסמה את השיר 'תפילין', פתחה עליה מרים תעסה גלזר, אז סגנית שר החינוך מהליכוד, פה גדול. שקד היא מקבילתה. מי זוכר את תעסה גלזר היום? ההתנגשות בין פוליטיקאים שלא מבינים מה זה דמוקרטיה ומהי תרבות ובין כותבים היא עתיקת ימים. זה לא מעניין כל כך".

ממשרד התרבות נמסר כי יו"ר ועד הנאמנים של פרסי היצירה לסופרים עבריים ע"ש לוי אשכול ז"ל, מר אהרון ידלין, מביע את הסתייגותו הנחרצת מהשתלחותו חסרת הרסן של יגאל סרנה בראש הממשלה, בין היתר, תוך שימוש בביטויים פוגעניים. למרות זאת, יו"ר ועד הנאמנים מודיע שבכוונתו לכבד את החלטת ועדת השיפוט של הפרס ולא להתערב במתן הפרס לסופר.

בנובמבר, בעקבות הסערה שליוותה את שירו של עמיר בניון "אחמד אוהב ישראל", וביטול הופעתו בבית הנשיא, כתבה שקד בעמוד הפייסבוק שלה: "לא מחרימים בישראל אומן בגלל יצירותיו. לא את עמוס עוז (ספר עם הקדשה למחבל מראוון ברגותי) לא את יזהר אשדות ('להרוג זה עניין של הרגל' על חיילי צה״ל). ולא את עמיר בניון. השיר של בניון לא היה צריך להיכתב אבל אני קוראת לנשיא המדינה לחזור בו מהחלטתו. במקום שבו מחרימים אומנים, לא יצמחו פרחים באביב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ