הזוכה בפרס ספיר: "הבית אשר נחרב" מאת ראובן נמדר

פרס ספיר לספרות הוענק אמש לנמדר, על ספרו "הבית אשר נחרב". נמדר זכה ב–150 אלף שקל

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

הספר "" מאת הסופר הוא הזוכה בפרס ספיר, שהוענק לפני זמן קצר בטקס חגיגי בנמל תל אביב. נמדר יזכה בפרס בסך 150 אלף שקלים ובפסלון הוקרה על הספר. הוא גבר על ארבעת המתחרים האחרים בתחרות, שכל אחד מהם יזכה בפרס משני, בגובה 40 אלף שקלים.

נמדר בטקס, הערב. "בשפה העברית חיה ההיסטוריה"צילום: תומר אפלבאום

פרס ספיר הוא הפרס הספרותי בעל הערך הכספי הגבוה ביותר שמוענק בארץ. הוא ניתן מדי שנה, מאז שנת 2000, על ידי מפעל הפיס, ונועד להיות מקבילתו הישראלית של פרס בוקר הבריטי. את המועמדים לפרס מגישים המו"לים השונים וועדת שופטים מצמצמת את הרשימה ל"רשימה הקצרה", בה נמנים חמישה מועמדים וממנה נבחר הזוכה. חמשת המועמדים השנה היו "בת המקום", ספרה של לאה איני, "לילה ולואיס", של חגית גרוסמן, "טווס בחדר המדרגות", שכתבה גלית דיסטל אטבריאן, ספרו של ראובן נמדר, "הבית אשר נחרב" ו"המאחרים", של אגור שיף. בפרס הביכורים השנה זכה ספרה של חנה נוימן, "העונה".

השופטים השנה היו פרופ' מירון איזקסון, פרופ' איריס מילנר, שירי לב ארי, שרה פון שוורצה, פרופסור אביעד קליינברג ובתיה שמעוני, וכמדי שנה, כפי שקובע תקנון הפרס, נחשפה זהותם רק בהכרזה על הזוכה. יו"ר הוועדה היה הפרופסור , פרופ' מן המניין ומופקד הקתדרה למשפט אזרחי השוואתי ולתורת המשפט ע"ש דניאל רובינשטיין בפקולטה למשפטים, אוניברסיטת תל אביב.

כמדי שנה, מעורר הפרס אמוציות וטענות מכיוונים שונים בעסקונת הספרות והמו"לות. ר למשל על היעדרם של שמות בולטים מהרשימה, למשל הסופרים דורית רביניאן, מתן חרמוני, ניר ברעם ויעל נאמן. טענות אחרות הופנו נגד מפעל הפיס. תקנון הפרס מאפשר לכל מו"ל להגיש שבעה ספרים, אולם הוצאת כנרת זמורה ניצלה את היותה מורכבת משלוש חברות שונות, והגישה פי שלושה מועמדים מחברות הוצאה לאור אחרות.

"אני מודה לחבר השופטים שנתנו לסופר מפורסם פחות את הזכות להתמודד ולנצח", אמר נמדר ל"הארץ". "יש לי עניין ומשיכה לעיסוק בהיסטוריה. העניין האמיתי שלי הוא בעברית ובשפה העברית חיה ההיסטוריה. מאז שהייתי צעיר מאד נמשכתי לרובדי הלשון השונים, מעברית ימי ביניים, מדרשית, השכלתית". לשאלה איך תשנה אותו הזכייה ענה: "אודיע כשאשתנה. אני עדיין בהלם לגמרי".

צילום: ללא קרדיט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ