כששבתי טבת לגם תמרהינדי בדמשק

הספר "יומנים מאתמול", זיכרונות הילדות והנעורים של שבתי טבת מימי המנדט הבריטי, יוצא שוב לאחר מותו

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

ספרו של שבתי טבת, "יומנים מאתמול", יוצא שוב לאור, 40 שנים אחרי הוצאתו הראשונה. הספר, אסופת סיפורים מזיכרונותיו של טבת מילדותו ונעוריו בתקופת המנדט הבריטי, רואה כעת אור מחודש, שלושה חודשים לאחר שהלך לעולמו. הספר, שהופיע לראשונה ב–1975, עוסק בתקופה בה נדרשו ילדי היישוב העברי לצעוד קילומטרים בחול לטובת שיעורי פסנתר, נסעו לדמשק ולגמו בה מיץ תמרהינדי, ואספו תמונות ספורטאים מתוך חבילות סיגריות.

שבתי טבת. אחרי 40 שנהצילום: רפרודוקציה : מוטי

טבת, יליד 1925, היה כתב עיתון "משמר" בירושלים בשנות ה–40 של המאה הקודמת, ובעת לימודיו בארה"ב עבד ככתב בעיתונים בפילדלפיה. עם הקמת המדינה הוא שב ארצה, התגייס לפלמ"ח ושימש סגן עורך העיתון הצבאי "במחנה". אחר כך היה תסריטאי וכתב צבאי, ועל חוויותיו ממבצע קדש חיבר את הספר "מסע צה"ל בסיני". הוא היה עיתונאי "הארץ" משנת 1950 ועד 1983, כתב צבאי ומדיני, ופירסם בעיתון רשימות, מאמרים וכתבות תחקיר.

עטיפת הספרצילום: ללא קרדיט

אולם לפרסומו העיקרי זכה טבת על ספרו "חשופים בצריח", המתאר את מהלכי הקרב של גייסות השיריון במלחמת ששת הימים, שהיה לרב מכר, ולא פחות מכך, כביוגרף של דוד בן גוריון. הוא החל לחבר את סדרת הספרים "קנאת דוד", אודות בן גוריון, עוד כשהיה ראש הממשלה הראשון בחיים. הם עסקו באבי האומה מצעירותו ובהשפעתו על המדינה. בלבד זאת חיבר עוד חמישה ספרים הקשורים לבן גוריון, ומיצב בכך את מעמדו כביוגרף העיקרי, המוכר ביותר, של הזקן.

לאורך השנים זכה טבת בין השאר בפרס כינור דוד, פרס בן גוריון ופרס ראש הממשלה לסופרים עבריים. בשנת 2002 לקה באירוע מוחי והפסיק לכתוב. פרס ישראל הוענק לו על מפעל חייו בשנת 2005. הוא נפטר בנובמבר האחרון, בגיל 89.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ