בעקבות חשיפת "הארץ" על התערבות לשכת רה"מ: פרופ' שוורץ הסיר מועמדותו לפרס ישראל בספרות

"אני מסיר את מועמדותי וקורא למועמדים האחרים לעשות כך גם", אמר שוורץ, עורך בכיר בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר. גם חמשת השופטים בפרס ישראל לחקר הספרות התפטרו במחאה על ההתערבות

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים69
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

, פרופ' לספרות באוניברסיטת בן גוריון ועורך בכיר בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר, שהיה מועמד לפרס ישראל בקטגוריית חקר הספרות, משך היום את מועמדותו לאות מחאה. ''זוהי שערוריה שאין דומה לה'', אמר ל''הארץ''. ''אני מסיר את מועמדותי וקורא למועמדים האחרים לעשות כך גם. זאת לא טעות, זהו המשך מדיניות מכוונת של ראש הממשלה נתניהו, לפגוע באליטות בישראל, כדי לאסוף קולות מקבוצות אחרות. זאת חבלה שאי אפשר שלא להתנגד לה. גם במוסד הזה, פרס ישראל, שנותר לא נגוע, חיבלו".

במחאה על ההתערבות בהרכב השופטים, התפטרו ארבעה מחמשת חברי ועדת השופטים בפרס ישראל לחקר הספרות: פרופ' נסים קלדרון, פרופ' נורית גרץ, פרופ' זיוה בן פורת ופרופ' אפרים חזן וד"ר אורי הולנדר. בנוסף לכך התפטרו גיל הראבן מוועדת השופטים בתחום הספרות ורם לוי מהוועדה לפרס הקולנוע. לדברי פרופ' קלדרון, מדובר ב"פוליטיזציה ברורה של הפרס והבעת אי אמון בשיקול המקצועי של אנשי המקצוע".

תגובות אלה מגיעות יומיים אחרי הפירסום ב"הארץ" ש. ההודעה נמסרה בשבוע שעבר לפרופסורים אבנר הולצמן ואריאל הירשפלד, לאחר שכבר החלו בעבודתם. על כתבי המינוי של ועדת השופטים חותם שר החינוך. בעקבות התפטרות שי פירון, ממלא ראש הממשלה בנימין נתניהו את התפקיד בימים אלה. במשרד החינוך לא ידעו למסור להולצמן ולהירשפלד את הסיבה להחלטה שלא לאשר את מינויהם. בתגובה, החליטה חברת הוועדה השלישית, הסופרת גיל הראבן, להתפטר מהתפקיד.

יגאל שוורץצילום: דניאל צ'צ'יק

ככל הידוע, בשנים קודמות אישרו שרי החינוך את ההמלצה של הדרג המקצועי לאיוש ועדות השופטים המעניקות את פרסי ישראל. מבחינה זו, ההחלטה שלא לאשר את המינוי של הולצמן והירשפלד נחשבת ליוצאת דופן.

הפרופסורים הולצמן והירשפלד אינם היחידים שנפסלו על ידי לשכת ראש הממשלה מלשמש בוועדות השופטים בפרס ישראל. מפיק הקולנוע והטלוויזיה חיים שריר , ובעקבות זאת, במאי הקולנוע והטלוויזיה רם לוי הגיש אתמול (שני) את התפטרותו מוועדת השיפוט בתחום הקולנוע. לדבריו, החליט להתפטר בגלל האופן שבו התנהל משרד ראש הממשלה ולאחר שקרא את הפרסום ב"הארץ" על האופן שבו התנהלו הדברים בועדה לבחירת זוכה פרס ישראל בתחום הספרות.

רם לוי סיפר אתמול ל"הארץ" כי החליט להתפטר מוועדת השיפוט בתחום הקולנוע "לאור התנהלות בלתי מוסרית ובלתי הגיונית של משרד ראש הממשלה בעניין. יש לי יותר מניחוש מבוסס לגבי הסיבה שבגללה אנשים עברו השפלות ולאחר שהוצע להם להיות בוועדה וכבר קיבלו את התפקיד ואפילו את החומרים, פתאום הודיעו להם שבעצם לא. זה נעשה, לפי מה שהבנתי, בדרך הדומה למה שקרה בוועדה בתחום הספרות, וזה מאוד עצוב לי. כך לא נוהגים לא בנושאי תרבות ולא בנושאים אחרים.

אריאל הירשפלד
אריאל הירשפלד. אין במלים דבר מן הגנדרנותצילום: טס שפלן

"זה פרס שאפשר להתייחס אליו בזלזול", הוסיף לוי, "אבל הוא גם יכול לשמש מקפצה לאנשים שיוצרים, לפחות בתחום הקולנוע, וכשזה נפגע — זה פוגע בענף כולו ובכלל בתרבות שלנו. וזה חמור מאוד. צריך לזכור שמלכתחילה מאוד לא נעים להיות חבר בוועדה כזאת, כי יש עשרה מועמדים וכשאתה בוחר באחד מהם אתה פוגע בתשעה הנותרים. כך שאני הסכמתי לשמש בתפקיד רק מתוך תחושת חובה. קיבלתי את הפרס בעבר ולכן החלטתי שאני מוכן עכשיו לשלם (את חובי)".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, בבקשה להורות לראש הממשלה בנימין נתניהו להקפיא כל שינוי בהרכב ועדות השופטים בפרס ישראל, עד לאחר הבחירות. "כמו שהקפיאו את בחירת מפכ"ל המשטרה עד לאחר הבחירות, כך יש לבטל את השינויים שעשה נתניהו, הפועל מתוקף תפקידו כמחזיק תיק החינוך, ולתת לשר החינוך הבא להחליט על הרכב הוועדות", אמרה גלאון. היא הוסיפה שפסילת השופטים בוועדות פרס ישראל בתחום הספרות והקולנוע היא "פוליטיזציה גסה של פרס, האמור להינתן על סמך מצוינות בלבד. נתניהו רוצה ועדה מטעם, שתהיה חותמת גומי לגחמותיו".

גם ח"כ ציפי לבני מ"המחנה הציוני" תקפה הבוקר את פסילת הפרופסורים אבנר הולצמן ואריאל הירשפלד מחברותם בוועדת פרס ישראל לספרות. "הסיבות לפסילה נותרו עלומות כי נתניהו לא אוהב שקיפות. אבל אתם יכולים לנחש לבד מה המניעים, או שתעשו גוגל ותגלו את הסיבה", נכתב בעמוד הפייסבוק של ליבני, "במדינה של ביבי־בנט־סטרוק־סמוטריץ׳ המלים שוויון. דמוקרטיה. חופש ביטוי. שלום - יהיו אסורות. והמלים כספים קואליציוניים. התנחליויות מבודדות. בידוד. שחיתות שלטונית ושריפת ספרים. תג מחיר — יהפכו למציאות חיינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ