בעקבות חשיפת "הארץ" |

גם חיים באר, רות דיין וסמי מיכאל מושכים את מועמדותם לפרס ישראל

חיים באר משך את מועמדותו לפרס ישראל לספרות. רות דיין הודיעה כי ביטלה את מועמדותה לפרס ישראל למפעל חיים. עד עתה פרשו עשרה מועמדים ושופטים לפרסים בקטגוריות השונות, במחאה על התערבות ראש הממשלה בבחירת השופטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסופר חיים באר הודיע הבוקר כי גם הוא מושך את מועמדותו לפרס ישראל לספרות. באר התראיין בתוכניתה של אילנה דיין בגלי צה"ל שם אמר כי "אני מרגיש שלא לקבל את פרס ישראל זה כבוד גדול יותר מאשר לקבל אותו. אני לא מקנא באותו אדם שיעמוד ביום העצמאות אם ייתנו לו את פרס ישראל בספרות".

"התלבטתי משום שהפרס יקר לי מאוד", הסביר באר, "הטקס הזה ביום העצמאות נראה לי כמיצוי הישראליות, כרגע שבו החברה הישראלית מצדיעה לבניה ולבנותיה שתרמו איש איש בתחומו". אלא, שלדברי באר התערבות ראש הממשלה ואנשי לשכתו הפכה את הפרס ללא רצוי. "לא ראש הממשלה מחלק את הפרסים", אמר. "זה לא כמו ברוסיה הסובייטית שסטאלין נתן את הפרסים על שם לנין. הוא האיש שעומד ומגיש את המעטפה, הוא לא האיש שנותן".

גם רות דיין הודיעה הבוקר כי ביטלה את מועמדותה לפרס ישראל על מפעל חיים. דיין, שבעוד כחודש תהיה בת 98, אמרה הבוקר: "פרס ישראל הוא לא עניין של שמאל או ימין. לא ייתכן שראש הממשלה יבטל מינוי של שופטים ולהתערב בפרס. לא שמעתי מעולם על דברים כאלה, ובמצב כזה אינני רוצה להיות מועמדת לפרס". בתה, יעל דיין, הוסיפה כי "לא שיערנו שפרס ישראל ייהפך לעניין פוליטי. לאחר שנחשפה ההתערבות של נתניהו, אמא הרגישה חובה לבטל את מועמדותה".

חיים בארצילום: תומר אפלבאום

הסופר סמי מיכאל ביקש גם הוא למשוך את מועמדותו לפרס. "אני מבקש מהידידים היקרים שהגישו את מועמדותי לפרס ישראל לספרות להסיר את המלצתם כמחאה על התערבות ראש הממשלה בתהליך בחירת חתן הפרס לספרות", מסר מיכאל ל"הארץ". "אני מודע לכך ששוררת אווירה עכורה בעולם הספרות רווי הקליקות. אבל מסוכן מאוד שפוליטיקאי, יהיה מעמדו רם ככל שיהיה, ייקח על עצמו את התפקיד של מנקה האורוות בספרות. למיטב ידיעתי, מאז שקמה מדינת ישראל ועד היום לא נחשד ולא נעצר סופר באשמת שחיתות, אך מספר מזוויע של פוליטיקאים שוכנים בבתי כלא, ומספר זה עלול להיות גבוה עוד יותר. לא הפוליטיקאים אפוא הם אלה שיתקנו את המעוות בשדה הספרות הישראלית. מוטב היה אילו הפוליטיקאים היו נוקפים אצבע למען שיקום מצבו הכלכלי של הסופר בישראל", ייעץ מיכאל, "אני מכיר סופרים רבים שנקלעו למצוקה בערוב ימיהם חרף תרומתם הרבה לתרבות הישראלית. ועוד מילה לחברי מפלגת הליכוד, הצעד שנקט בו ראש הממשלה אופייני למדיניות הפסולה של ראשי השלטון בימי מפא"י. עוולות כאלו גרמו להידרדרותה של מפא"י. זהירות, חיקוי פסול זה עלול להזיק מאוד לספרות וגם ליוזמיו".

מאז הפרסום ב"הארץ" על התערבות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ועוזריו בפרס ישראל, התפטרו עשרה שופטים משלוש ועדות - בתחומי הספרות, חקר הספרות והקולנוע ושלושה מתמודדים לפרס ישראל לספרות.

בתוך כך, חברת הכנסת מירי רגב אמרה כי "הגיע הזמן להפסיק את ההגמוניה הכוחנית של אנשי השמאל והשמאל הרדיקלי בממסד התרבותי של ישראל. ועדת הפרס התנהלה בשיטת 'חבר מביא חבר' ויצרה קליקה שקשה לחדור. דו"ח מבקר המדינה מ-2010 קבע כי על אף ש'יוקרתו של פרס ישראל מחייבת שתהליך בחירת הזוכים יהיה הוגן, שוויוני, נטול כל עניין אישי ויעורר כבוד כלפי הזוכים' – בכל זאת הוא מצא בו ניגודי עניינים וליקויים בהליך בחירת חתני הפרס.

המבקר קבע כי הליך הבחירה אינו שקוף ומתנהל במסתרים, והוא מוביל לכך ש'אין הלימה בין התפלגות האוכלוסייה לבין מקבלי הפרס במשך השנים'. כך: מתוך כ-620 זוכים יחידים בפרס רק כ-90 הן נשים, ורק חמישה אינם יהודים. באופן כללי, הסערה הנוכחית אינה במקום: לא נפסלו שופטים מכהנים, אלא רק הוחלט שלא למנותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ