המשורר השבדי תומס טרנסטרומר, חתן פרס נובל לספרות, מת בגיל 83

אסופת שיריו הראשונה התפרסמה כשהיה בן 23, ושירתו תורגמה ליותר מ-50 שפות, בין היתר גם לעברית. בשנת 1990 לקה טרנסטרומר בשבץ, ואף שסבל מנכות חלקית בידו המשיך לכתוב

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

המשורר השבדי, חתן פרס נובל לספרות לשנת 2011, תומס טרנסטרומר, מת היום (שישי) בגיל 83 משבץ. טרנסטרומר היה גם סופר ומתרגם, שסגנון כתיבתו היה מוכר, משפיע ואהוב במדינתו וברחבי העולם. שירתו תורגמה ליותר מ-50 שפות ואחדים מספריו פורסמו לאורך השנים גם בעברית.

טרנסטרומר החל לכתוב כנער בסטוקהולם ואסופת שיריו הראשונה, "שבעה עשר שירים", התפרסמה בשנת 1954, כשהיה רק בן 23. שנתיים אחר כך הוסמך כפסיכולוג ובמשך שנים רבות שילב בין שני המקצועות, ושימש במקביל לכתיבה כפסיכולוג בכלא נוער ובמערכות העירוניות באיזור העיר וסטראוס, בה התגורר. 

בשנת 1990 לקה טרנסטרומר בשבץ מוחי, ואף שסבל מפגם בדיבור ומנכות חלקית בידו, שב לכתוב כעבור שלוש שנים. מחלתו לא פגעה בהצלחתו: אחרי השבץ פרסם אוטוביוגרפיה בשם "הזיכרונות מתבוננים בי", והוסיף לפרסם ספרי שירה, האחרון שבהם ראה אור בשנת 2004 ותורגם לשפות רבות.

תומס טרנסטרומר בביתו בסטוקהולם, ב-2011צילום: ASSOCIATED PRESS

עם השנים הוגדר כגדול משוררי שבדיה והוענקו לו פרסים רבים על יצירתו, המרכזי שבהם היה כאמור, פרס נובל לספרות. אחרי זכייתו בפרס, אמר המזכיר הקבוע של האקדמיה השבדית, פטר אנגלונד, כי טרנסטרומר מוכר בהיותו "יוצר מיומן של דימויים, אמן שהמטאפורות שלו מוכרות ברחבי העולם והן מפשטות את העולם עבורנו, הופכות אותו נגיש יותר".   

המתרגם והמשורר, רפי וייכרט, שהיה ממתרגמי שירתו של טרנסטרומר לעברית, כתב עליו זמן קצר אחרי שנודע על זכייתו, כי שירתו עוסקת ב"ניכורו של הפרט בחברת ההמונים, בתיעוש ובעיור, ביחסים המשתנים בין נופי הטבע למרחבים האורבניים, בשאלות האמונה בעידן המודרני, בתגובות למלחמת העולם השנייה ולשואה (...) ולצד אלה יש לשירתו הרבה מאפיינים מקומיים הנוגעים לתיאורי נופיה הכפוריים של ארצו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ